طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیایران سد دفاعی بزرگ در منطقه علیه داعش، القاعده است

ایران سد دفاعی بزرگ در منطقه علیه داعش، القاعده است

ایران سد دفاعی بزرگ در منطقه علیه داعش، القاعده است | روحانی

رییس جمهور گفت: متاسفانه ویروس تروریسم به اروپا آسیا و آفریقا سرایت کرده و دنیا به آن مبتلا شده است امروز خوشحالیم که ایران سد دفاعی بزرگ در منطقه علیه داعش، القاعده است و در مقابل تروریسم ایستادگی می کند.

روحانی, نشست خبری رئیس جمهور, آمریکا, ایران سد دفاعی منطقه علیه داعش القاعده

روحانی, نشست خبری رئیس جمهور, آمریکا, برجام, عربستان سعودی, ایران
به نقل از خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور کشورمان در پایان سفر به نیویورک در نشست خبری با رسانه های بین المللی با اشاره به سفر 3سال گذشته خود به نیویورک گفت: درتریبون مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر این امر تاکید کردم که مسائل پیچیده بین المللی از طریق مصاحبه و تعامل سازنده قابل حل و فصل است.


وی افزود: همگی باید با صدا و موضع واحد علیه خشونت و افراطی گری موضع بگیریم و در سفر 3سال گذشته از مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خواست کردم تا بخشنامه دنیا عاری از خشونت و افراطی گری به تصویب برساند.


ریس جمهور در ادامه با تاکید بر مذاکرات هسته ای ایران با گروه 5+1گفت :بعد از ماهها تلاش و مصاحبه با گروه 5+1در یکی از مسایل پیچیده هسته ای به نتیجه رسیده و به توافق دست یافتیم که مورد تایید سازمان ملل قرار گرفت.


روحانی تصریح کرد: امروز بعد از 3سال در حالی به آمریکا سفر کرده ام که 8ماه از اجرایی شدن توافق هسته ای گذشته است.


وی افزود: برای نظام ما همواره موضوع سلاح هسته ای و کشتار جمعی مهم بوده و جز دکترین کشورمان نیست و این امر برای جامعه جهانی به اثبات رسید و از لحاظ تعهد اخلاقی و سیاسی یک موفقیت بزرگ برای ملت و دولت ایران بود.


رییس جمهور تصریح کرد :برخی کشورها با پیچ و مهره فعالیت هسته ای کشورمان موافق نبودند اما ما به اذعان جامعه جهانی رساندیم که غنی سازی حق مسلم ایران است و این فعالیت در نطنز، اراک و فردو در حال انجام است.


وی ادامه داد : تحریم ابزار غلطی بود که بعضی ها به کار گرفته بودند که منجر به متضرر شدن ما میشد که برخی برداشته شد و برخی از جمله انرژی و مسئله نفت و گاز و روابط بانکی بسیار مهم بودند که در موضوع انرژی بعد از اجرایی شدن برجام تحریم آن برداشته شد و در زمینه نفت نیز ما فعالیت خود را انجام می دهیم اما در زمینه بانک هنوز مشکل وجود دارد.


روحانی با مهم دانستن مسئله تروریسم و ناامنی در منطقه اظهار کرد : امروزه خاورمیانه با ناامنی مواجه شده که می دانیم این منطقه بسیار حساس و مهم است بی ثباتی در این منطقه نمی تواند برای همیشه محصور باقی بماند در واقع تروریسم مرز نمی شناسد.


وی افزود: متاسفانه ویروس تروریسم به اروپا آسیا و آفریقا سرایت کرده و دنیا به آن مبتلا شده است امروز خوشحالیم که ایران سد دفاعی بزرگ در منطقه علیه داعش، القاعده است و در مقابل تروریسم ایستادگی می کند.


روحانی اضافه کرد : کشورهای دنیا را به مقابله با تروریست دعوت میکنم چون این موضوع خطری برای سراسر دنیا است امیدوارم در برابر این ویروس ایستاده و به موفقیت برسیم.


در ادامه این نشست روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه cbs آمریکا مبنی بر اینکه در این اواخر بازداشت های متعددی از جمله بازداشت یکی از اعضای تیم هسته ای ایران مطرح بوده از نظر سران آمریکا این تلاشی برای ضعیف ساختن فعالیت های شماست و به نوعی تنش قدرت در ایران است در برابر این مسئله چه پاسخی دارید، گفت : در حکومت همواره به طور طبیعی اختلاف نظر وجود دارد و دولت نیز موافق، منتقد و مخالفانی داشته و در یک جامعه دموکراتیک این طبیعت یک جامعه آزاد است و ما از این انتقادها هیچ گله ای نداریم اگر مواردی از این بازداشت ها در ایران بوده توسط قوه قضاییه عوامل آن مورد محاکمه قرار میگیرند اگر در مرحله دادسراست و جرمی در حد کیفر خواست به اثبات برسد پرونده به دادگاه میرود و بسیاری از این موارد در مرحله دادسرا تمام شده و مواردی به دادگاه ارجاع میشود. تلاشم این است که در بخش قوه قضاییه امنیت و قانون اساسی به خوبی اجرا شود.


وی افزود :بنده مسئولیت درست اجرا کردن قانون اساسی را دارم و طبق وظیفه خود مسائل را دنبال میکنم برخی اقدامات نیز قرار نیست در رسانه ها اعلام شده و مورد بحث قرار گیرد.


ریس جمهور در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار آژانس خبری ژاپن مبنی بر اینکه امروز گفتید آمریکا در اجرای برجام به تعهداتش عمل نکرده برخی برنامه ها بلوکه شده آیا نگران عملکرد طرف آمریکایی هستید اگر در اجرایی شدن برجام شرایط آمریکا تغییر نکند اقدامات دولت ایران در برابر آن چیست، اظهار کرد : از نحوه اجرای برجام در طول 8ماه گذشته گله داریم متاسفانه به برخی تعهداتش عمل نکرده است.


وی افزود : در اجرای تعهداتش در برخی موارد شاهد تاخیر هستیم یا اهمال صورت گرفته و یا برخی موارد شفاف نیست طبق برجام بعد از اجرایی شدن آن باید فروش هواپیما های مسافربری به ایران آزاد باشد اما امروز خلاف آن را شاهدیم و از تاخیر فروش ایرباس و بویینگ گله داریم از زمان امضا تا اجرای برجام فرصت کافی برای تدوین آیین نامه پیش روی دو طرف بود ما به تعهداتمان عمل کردیم اما طرف مقابل کار را به تاخیر می اندازد.


روحانی تاکید کرد : دولت آمریکا باید در جهت اجرایی و عملیاتی شدن برجام تلاش کند اما شفاف سخن نمی گوید گاهی میگوید آزادید و گاهی با لحنی صحبت میکنند که طرف دچار شک و تردید میشود میگویند تحریم برداشته شده اما تحریم اولیه وجود دارد و یا بانک های بزرگ را برای فعالیت بانکی با کشورمان می ترسانند.


روحانی گفت :ما همواره به عمل خزانه داری آمریکا اعتراض داریم و برای این اعتراض سازوکار وجود دارد که ما مراحل آن را طی کرده ایم.


رییس جمهور گفت: ایران همواره با ملت و مردم آمریکا رابطه خوب و دوستانه ای داشته و امروز هم همین رابطه برقرار است. همه آمریکایی هایی که به ایران سفر میکنند از مهماننوازی ایرانیان تعریف میکنند.


وی با اشاره به مشکلات میان ایران و دولت امریکا افزود: ایران با مردم، دانشگاهیان و شرکت های امریکا مشکلی ندارد. همواره در گذشته با ایرباس و بویینگ برای خرید قطعات هواپیما مذاکره داشتیم.


رییس قوه مجریه تصریح کرد: قبل و بعد از اجرای برجام مسولین ایرباس و بویینگ به ایران سفر کردند و مذاکرات مفصلی درمورد خرید هواپیما انجام شده است به نظر من مشکلی برای شرکت های امریکا در ایران وجود ندارد.


رییس جمهور با بیان اینکه پس از برجام راه با امریکا در زمینه فناوری و تکنولوژی باز است متذکر شد: اگر امریکا مشکلی با ایران دارد باید مشکلات را حل کند. همه از فضای پسابرجام بخوبی استفاده میکنند تنها کشوری که نمیتواند از این فرصت استفاده کند شرکت های امریکا هستند به علت قوانین دست و پا گیری که از گذشته علیه ایران وضع شده و همیشه این قوانین به ضرر امریکا بوده و خواهد بود بنابراین ما مشکلی نداریم که صاحبان فناوری و تجار این کشور به ایران سفر کنند.


وی گفت: مسایل ناامنی در منطقه ما پا را از حد عادی فراتر گذاشته است. بیثباتی و ناامنی باید در منطقه حل شود و تروریسم باید با همکاری سایر کشورها حل شود اگر این کار انجام نشود برای همگان خطرناک خواهد بود.


وییس قوه مجریه ادامه داد: برخی کشورها از جمله عربستان اشتباه محاسبه ای دارند چراکه دو سال بمباران یمن برای انها خاصیتی نداشته است. در یمن روزانه بمباران زیادی صورت میگیرد و رنان و کودکان کشته میشوند و زیرساختهای کشور از بین میرود.


رییس جمهور با تاکید بر اینکه مسیر کشور عربستان مسیری نادرست است خاطر نشان کرد: خواست ما این است که نزاع ها و ناامنی های موجود در منطقه رفع شود و کشورهایی که به تریریستها کمک میکنند توسط شورای امنیت و سازمان ملل تحت فشار قرار گیرند تا بتوانیم از معضل بزرگ منطقه عبور کنیم البته ما هم برای امنیت خود نگران هستیم. علت مبارزه با تروریستها در منطقه خواست دولتهای منطقه و تامین امنیت ملی خودمان است. اگر با تروریسم مقابله نشود بحث امنیت ایران و خاورمیانه نیست بلکه این خطری برای اروپا، اسیا و افریقا خواهد بود.

وی تاکید کرد: اختیارات عربستان نسبت به مسئله زایرین، اختیار نامحدود نیست. اعمال حج از آن همه مسلمانان است و همه باید آزادانه در چارچوب قوانین به اعمال حج بپردازند.

ریییس قوه مجریه با اشاره به مشکلات حج یادآور شد: امسال این مشکلات شامل چند کشور از جمله ایران شد و ایرانیان نتوانستند به حج بروندبنابراین عربستان باید به مسئولیت خود در این زمینه عمل کند. این گناهی بزرگ از لحاظ دینی است و استباهی بزرگ از نظر سیاسی است.


رییس جمهور تاکید کرد: در سخرانی ام در سازمان ملل از امریکا خواستیم به تعهدات بین المللی خود عمل کند. برجام موضوعی دو جانبه میان ایران و امریکا نیست بلکه موضوعی چند جانبه است که در شورای امنیت به تصویب رسیده و تعهدی بین المللی است.


وی با تاکید بر اینکه امریکا باید طبق برجام به تعهدات خود عمل کند تصریح کرد: دست اندازی امریکا به اموال ایران بسیار خطرناک است. اموالی که برای بانک مرکزی ایران بود به بهانه های واهی تصرف شد.


رییس قوه مجریه اقدام کنگره امریکا و مداخله قوه مقننه در رای دادگاه را اقدامی عجیب توصیف کرد و گفت: دست اندازی امریکا به اموال ایران دزدی بین المللی است، در دادگاه لاحه شکایت کردیم و قطعا با پیگیری آن امریکا وا محکوم خواهیم کرد و پول را با سود بعد خواهیم گرفت.


رییس جمهور یاداور شد:مشکل ما با عربستان مسایل منطقه ای است از نظر دو جانبه مسیله خاصی با عربستان نداریم و اگر مشکلی وجود دارد قابل حل و فصل است اما مشکل بزرگ ما به مسایل منطقه مربوط میشود و اعتراض بنده به این کشور نقض قوانین بین المللی است که در یمن صورت میگیرد همچنین نحوه برخورد این کشور با زایران و حجاج است.


وی پبرامون بدعهدی های امریکا و پاسخ جمهوری اسلامی ایران گفت: حضور این هفت کشوری که سالها پای میز مذاکره بودند نشان میدهد که اراده جدی در جهان وجود داشته تا موضوع از طریق مذاکره به نتیجه برسد بنابراین یک کاری که با زحمت به ثمر رسیده معنی ندارد که برای ان تلاش نکنیم اما امریکا بدعهدی خود را ثابت کرده است به همین جهت سازوکاری در برجام پیش بینی شده تا اگر کشوری شکایتی داشت ان را به کمیسیون ببرد


حست روحانی تصریح کرد: این کمیسیون متشکل از وزرای هفت کشور بوده که امروز این کمیسون در حاشیه مجمع عمومی یازمان ملل برگزار شد و همه اعضا دران٬ تاکید کردند که امریکا باید به تعهداتش عمل کند.


رییس جمهور کشورمان در پاسخ به این سوال که چرا ایران از بشار اسد حمایت می کند گفت: موضوع سوریه موضوع رییس جمهور سوریه نیست و ما مسائل بسیار مهمی را در این کشور داریم.


حسن روحانی ادامه داد: بحث اوارگان و قرار داشتن ۶۰ درصد از خاک سوریه در دست تروریست ها که در تاریخ٬ توحش انها در نوع خود کم نظیر است مشکل امروزی ما خواهد بود. بنابراین اینکه بتوانیم کمک های انسانی را به مردم این کشور برسانیم از اولویت برخوردتر است


وی با اشاره به اینکه طرح بحث پرواز ممنوع یعنی به نفع تروریست ها کار کردن گفت: امروز تروریست هاهمه چیز دارند به غیر از هواپیما٬ بنابر این پرپاز ممنوع موضوعی به نفع انها خواهد بود.


رییس جمهور ایران تاکید کرد: رییس جمهور سوریه از قبل بوده اما این کشتار صورت گرفته با ورود تروریست ها رخ داد بنابراین مسئله اول کمک رسانی به مردم است در نهایت باید زمینه را برای برگزاری انتخابات و احترام به رای مردم فراهم کرد.


وی پیرامون واردات گندم از روسیه گفت: امسال در زمینه گندم به خودکفایی رسیدیم و اضافه هم داریم که باید ان را به فروش برسانیم بنابراین ایران اکنون نیاز به واردات ندارد و اگر گندمی از روسیه وارد شود ان را باید مجدد صادر کنیم.


حجت الاسلام والمسلمین روحانی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون اجرایی برجام اظهار داشت : برجام یک توافق بسیار مهم در طول تاریخ است که جایگاه ان حفظ خواهد شد ٬ پیش از برجام ما را به دروغ گویی متهم کردند که برجام این موضوع را تغییر داد و توانستیم داد ستد هسته ای داشته باشیم٬ اخیرا نیز وزیر صنایع نقل ازی کتبی برای من فرستاد نشان میداد بیش از ۸۰ قرارداد با کشورهای دیگر در حال اجرایی شدن بوده و بیش از ۴۰ درصد روابط ما با اروپا افزایش پیدا کرده است.


رییس جمهور کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایا شما نگرانی دارید که قدرت نمایی نیروی دریایی نسبت به امریکا در خلیج فارس مشکل ساز شود گفت: ما همیشه مشکلاتی را با امریکا در خلیج فارس داشتیم٬ هر کشوری فضای اختصاصی خود را دارد و حتی اگر هواپیمای مسافربری هم بخواهد از این محدوده عبور کند نیاز به مجوز دارد چه رسد به هواپیمای جنگی٬ به همین جهت باید از ابهای خود دفاع کنیم.


حسن روحانی تاکید کرد: نیروهای مسلح ما وظیفه ماجراجویی ندارند بلکه وظیفه انها دفاع از کشور است اما سوال من این است که تجمع این همه نیروی دریایی امریکا در خلیج فارس برای چیست؟ چرا که ما امروزه جنگی نداریم بعد حضور انها به چه منظور است؟ بدانید ما قصد تنش و برخورد نداریم و امریکایی ها هم باید به قوانین بین المللی احترام بگذارند.


وی پیرامون افراد زندانی در ایران و صحبت در این رابطه با نخست وزیر انگلیس گفت: امریکایی ها هم عده ای ایرانی را زندانی کردند و ما هم می توانیم بگوییم انها هم از این موضوع به عنوان کارت برتر استفاده می کنند٬ بنده در دیدار با ترزامی گفتم که ما دو تابعیتی را نمی پذیریم و همه ما باید در کشورهای خود تلاش کنیم که قانون به دقت اجرا شود.


رییس حمهور ایران در پاسخ به سوالی پیرامون انتخابات امریکا و روابط ایران و ایالات متحده گفت: ما انتخابات همه کشورها را دنبال می کنیم و برای ما مهم نیست که چه کسی و چه حزبی در امریکا پیروز می شود بلکه منافع ملیمان مهم است در نتیجه هر کس که انتخاب شود و به منافع دیگر کشورها احترام بگذارد و برای کاهش تنش با ایران تلاش کند ما هم ان را پاسخ خواهیم داد.ایران به عنوان سد بزرگی علیه القاعده و داعش ایستاده است | روحانی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات