طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیبازار لوازم التحریر در سیطره خارجی ها

بازار لوازم التحریر در سیطره خارجی ها

نظارت و بازرسی اتاق اصناف همدان بر بازار لوازم التحریر

دو روز به آغاز سال تحصیلی مانده و خانوارهای زیادی برای خرید لوازم التحریر این روزها را انتخاب کرده اند تا در حراجی ها با استفاده از تخفیف ، مایحتاج فرزندان خود را تهیه کنند.


بازگشایی مدارس

خبرگزاری مهر: دو روز به آغاز سال تحصیلی مانده و خانوارهای زیادی برای خرید لوازم التحریر این روزها را انتخاب کرده اند تا در حراجی ها با استفاده از تخفیف ، مایحتاج فرزندان خود را تهیه کنند.

در آخرین روزهای باقیمانده تا آغاز مدارس، خانواده های بیشتری راهی بازار فروش لوازم التحریر مدارس شده اند تا مایحتاج تحصیلی چندماه فرزندان خود را تهیه کنند به همین علت اغلب فروشگاه های بزرگ و کوچک در سطح شهرها با مشتریان بیشتری به نسبت ماه های گذشته روبرو هستند.

اما موضوعی که در در بازار  رنگارنگ لوازم التحریر بیش از همه خودنمایی می کند،  وجود اجناس خارجی با کیفیت های متنوع است و تقریبا حجم زیادی از بازار را به خود اختصاص داده و مشتریان هم به دنبال این اجناس هستند. حتی برخی از این لوازم التحریرها باوجود آنکه وارداتی هستند،  قیمت کمتری به نسبت به انواع ایرانی ها دارند و شکل و شمایل آنها بیشتر مورد پسند دانش آموزان است.

محصولات چینی که بیشتر بازارهای ما را به خود اختصاص داده اند، در این بخش هم حضور فعالی دارند و اغلب بازار لوازم التحریر ایران تحت سلطه محصولات رنگارنگ چینی است. هرچند که در برخی انواع  لوازم التحریرها می توان حضور تولیدکنندگان ایرانی را دید اما تقریبا در اغلب محصولات این حضور بسیار کمرنگ است.

گردشی در فروشگاه های بزرگ و هایپر مارکت ها نشان می دهد که برخی از این فروشگاه ها سبدهای خرید ویژه ای را برای مشتریان در نظرگرفته اند و سعی کرده اند با ارایه تخفیف هایی در آخرین روزهای تابستان، مشتریان بیشتری جذب کنند. مشتریانی که به علت گرانی لوازم التحریر تا روزهای اخر تابستان صبرکردند تا از حراجی ها و تخفیف استفاده کنند، از این سبدهای ویژه خرید استقبال کرده اند.

یکی از خریداران با بیان اینکه امسال لوازم التحریر گران تر از سال گذشته است، گفت: قیمت ها خیلی بالا است و تفاوت چندانی هم میان برخی از لوازم التحریر ایرانی و خارجی از نظر قیمت نیست اما خارجی ها بیشتر نظر بچه ها را جلب می کند.

به گفته این خریدار، اغلب مردم توان خرید همه مایحتاج را به صورت کلی ندارند و باید در طول سال تحصیلی و به تدریج نیاز فرزندان خود را تامین کنند. البته این هزینه ها در کنار خرید لباس، کیف و کفش برای مدرسه قرار می گیرد که آن هم هزینه بالایی دارد.

در کنار فروشگاه های زنجیره ای، فروشندگان خرد هم در سطح شهر تقریبا بسیار فعالند اما رضایت چندانی از بازار ندارند. آنها معتقدند که خریداران به نسبت سال های گذشته با پول کمتری وارد بازار شده اند به همین علت خریدهای زیادی ندارند ضمن اینکه به دنبال اجناس ارزان می گردند.

یکی از این فروشندگان با بیان اینکه اغلب بازار لوازم التحریر ایران در اختیار اجناس خارجی است، افزود: این اجناس اغلب چینی هستند و با درج تصاویر و شخصیت های کارتونی معروف و رنگارنگ، نظر بچه ها را به خود جلب می کنند.

وی با اشاره به اینکه قیمت ها را نسبت به سال گذشته افزایش دادیم، اظهار داشت: به علت افزایش هزینه های دیگر ناگزیریم که قیمت ها را بالا ببریم، اما فروشنده ها رضایتی از بالارفتن قیمت ها ندارند چرا که مشتری آنها کمتر می شود.

نرخ برخی لوازم التحریر در فروشگاه ها

 بررسی قیمت ها در بازار خرده فروشی نشان می دهد که یک خانواده برای آغاز روز اول مدرسه باید حدود ۳۰ هزار تومان برای خرید لوازم التحریر هزینه کند که البته اغلب خانواده ها به اجبار باید برای روزهای آینده چندین دفتر و خودکار و مداد خریداری کنند که این رقم چند برابر می شود.

نقل از خبرنگار مهر از سطح شهر حاکی از آن است که تراش پلاستیک تک سایز با قیمت ۲۳۲۰ تومان، تراش پلاستیک دو سایز ۲۷۸۰ تومان، دفتر شطرنجی جلدمقوایی فنری ۶۰ برگ ۴۱۴۰ تومان و دفتر کلاسوری طلقی ۲۶ حلقه ۱۰۰ برگ با قیمت ۱۳ هزار تومان به فروش می رسد.

همچنین دفتر کلاسوری جلد سخت ۲۶ حلقه ۲۰۰ برگ با قیمت ۲۴ هزار و ۹۶۰ تومان و دفتر رنگ آمیزی با قیمت ۵۲۹۰ تومانم فروخته می شود. مداد قرمز مارک کمل استدلر با نرخ ۷۰۰ تومان، دفتر نقاضی جلد مقوایی سیمی ۶۰ برگ با نرخ ۴۱۰۰ تومان، خط کش کریستالی ۳۰ سانتی فابرکاستل با نرخ ۲۶۲۰ تومان قیمت گذاری شده است.

 دفتر مشق سیمی جلد مقوایی ۴۰ برگ ۳۸۰۰ تومان، پاک کن قلاف دار  رنگ بندی ۷۷۷۰ تومان، آبرنگ ۸ رنگ استدلر ۳۵ هزار و ۲۸۰ تومان، آبرنگ ۸ رنگ فابر کاستل ۱۳ هزار و ۵۴۰ تومان و تراش رومیزی حیوانات ۱۸ هزار و ۸۰ تومان فروخته می شود.

همچنین مداد رنگی فلزی قرمز ۲۴ رنگ فابر کاستل ۵۳ هزار و ۹۹۰ تومان، مداد رنگی فلزی ۳۶ رنگ فابر کاستل ۸۰ هزار و ۹۳۰ تومان، مداد رنگی فلزی ۱۲ رنگ فابرکاستسل ۲۶ هزار و ۹۸۰ تومان و خودکار رنگی ۹ عددی فونیکس ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش می رسد.

70 درصد لوازم التحریر موجود در بازار "وارداتی" است | رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات