طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریبازگشت هنر نقالی و پرده خوانی در اماکن شهر همچون مساجد و قهوه خانه ها

بازگشت هنر نقالی و پرده خوانی در اماکن شهر همچون مساجد و قهوه خانه ها

اجرای نقالی و پرده خوانی از قربان تا غدیر خم

مرشد ابوالحسن میرزاعلی در اختتامیه جشنواره نقالان علوی در میان توشیقی چند دقیقه ای مورد تقدیر قرار گرفت.

کوروش زارعی, تجلیل از مرشد میرزا علی, جشنواره نقالان علوی, بازگشت هنر نقالی پرده خوانی اماکن شهر همچون مساجد قهوه خانه

کوروش زارعی, تجلیل از مرشد میرزا علی, جشنواره نقالان علوی

به نقل از خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مراسم اختتامیه اولین جشنواره «نقالان علوی» عصر دیروز با حضور جمعی از مرشدان، نقالان و هنرمندانی چون علی نصیریان، شهرام کرمی و ... و مدیران فرهنگی همچون محسن مومنی شریف مدیر حوزه هنری، فاضل نظری معاونت هنری حوزه هنری، کوروش زارعی مدیر هنرهای نمایشی حوزه هنری در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم با حضور علی نصیریان و خلیل رفیعی طباطبایی، مدیر موسسه تسنیم نور، از مرشد ابوالحسن میرزاعلی، از نقالان پیشکسوت و پیشرو کشور تجلیل به عمل آمد. این تجلیل با تشویق چند دقیقه ای حضار در سالن همراه بود.

در ادامه بزرگداشت ها و تجلیل ها از مقام شامخ دو شهید مدافع حرم احمد غلامی و سید جواد اسدی با حضور خانواده این شهدا تقدیر به عمل آمد.

پیش از اهدای جوایز مرشدان و نقالان کمپانی کننده در این جشنواره، کوروش زارعی در نقل ازی از برگزاری جشنواره تصریح کرد: ایده این برنامه به چهار ماه پیش بازمی گردد که جرقه اولیه آن به اتفاق عالم بخش، قائم مقام جشنواره زده شد.

وی افزود: این جشنواره به همت حوزه هنری و موسسه تسنیم نور برگزار شده که هر دو از زیرمجموعه های سازمان تبلیغات اسلامی هستند.

وی درباره تعداد آثار گفت: 25 اثر اجرا شده در جشنواره از میان 70 اثر از 13 استان کشور انتخاب شده که در سه نقطه شهر تهران و چهار مسجد توسط نقالان اجرا شده است.

وی تاکید کرد: اجراهای اولین دوره جشنواره با استقبال گرم مردم همراه بود.

کارگردان «اروندخون» در تأیید برگزاری چنین جشنواره ای گفت: قهرمان آن است که این هنر مردمی را دوباره به بطن مردم بازگرداند.

وی از تلاش برای اجرای پرده خوانی و نقالی در اماکن عمومی شهری همچون مسجد و قهوه خانه خبر داد و افزود: مجموعه تحت امر او در حال برنامه ریزی است.

زارعی دلیل برگزاری چنین مراسمی را در اهمیت غدیر برای شیعیان عنوان کرد و گفت: متأسفانه در عرصه هنرهای نمایشی اتفاقی رخ نداده و غدیر بایستی در جامعه ترویج و تبلیغ شود و هنر نمایش بهترین وسیله برای چنین کاری است.

زارعی درباره برنامه های آینده حوزه از برپایی چند خیمه گاه و فراهم کردن شرایط اجرا برای آثار پذیرفته نشده در شهرستانها خبر داد.

سید حلیل رفیعی، مدیر عامل موسسه تسنیم نور که برای تجلیل از مرشد میرزاعلی روی سن آمده بود در گفتاری کوتاه گفت: این برنامه برای انتقال اندیشه های مردی است که اسوه جوانمردی و عدالت بود و پرده خوانی و نقالی در این فضای پرهیاهوی رسانه ای بهترین ابزار است.

در این مراسم از 25 نقال و مرشد حاضر در جشنواره اهدای لوح یادبود، تندیس جشنواره و هدایای نقدی قدردانی شد.

محمد احدی، مصطفی سعیدی، شعبان میرزاعلی، ذبیح الله بهاری، ابراهیم سیرجانی، قاسم دانش پژوه، مهدی چایانی، ابوالفضل ورمزیار، نقی صباغ، سید حمید حوائجی، کریم مقدسی، محسن میرزاعلی، مجتبی حسن بیگی، محمدرضا معجونی، علی ناری، رسول میرزاعلی، محمدرضا آزادفر، محمد صمدیان، جواد خرم، روح الله ثنایی، محمدصادق بصیری، هومن روح تافی، و رویا سخاوت، فهیمه باروتچی و شیرین امامی، هنرمندانی بودند که از فعالیت آنان قدردانی شد.

اولین جشنواره ی نقالی و پرده خوانی غدیر
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات