طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیبام ایران در آستانه یخبندان

بام ایران در آستانه یخبندان

تصویر خلاقیت یک ایرانی در آستانه المپیک ریو

افت شدید دما در چهارمحال و بختیاری مسافران این استان را که اقامت آنها در چادرها بود را غافلگیر کرد.

خبرگزاری مهر: افت شدید دما در چهارمحال و بختیاری مسافران این استان را که اقامت آنها در چادرها بود را غافلگیر کرد.

چهارمحال و بختیاری استانی کوهستانی و سردسیر به شمار می آید که در بلندترین نقطه زاگرس در جنوب غربی کشور قرار دارد.

استان چهارمحال و بختیاری به علت دارا بودن قابلیت های خاص جغرافیایی و توپوگرافی از لحاظ آب و هوایی متنوع بوده و اقلیم های متفاوتی در آن وجود دارد. بارشهای منطقه غالباً تحت تأثیر جریان های جوی مدیترانه و عمدتاً کم فشار قرار دارد که از غرب و جنوب غرب وارد منطقه شده و به مدت هشت ماه (مهر تا اردیبهشت) منطقه را تحت تأثیر قرار می دهد.

ریزشهای جوی در استان چهارمحال و بختیاری از مهر ماه شروع و در دی ماه به بیشترین مقدار و سبعد تا اردیبهشت کم می شود. در دی ماه بطور متوسط ۱۹ درصد بارش انجام می شود.

چهارمحال و بختیاری یکی از استان های زیبای کشور است که هرساله مسافران بسیاری را به سمت خود می کشاند. همچنین از طرفی محل عبور مسافران جنوب کشور ازجمله مسافران استان های خوزستان و بوشهر و... به نقاط متفاوت کشور است.

بسیاری از مسافران این منطقه در نقاط گردشگری متفاوت استان چادر برپا می کنند و از زیبایی های منطقه لذت می برند.

بیشتر مسافران این استان در منطقه های سیا سرد بروجن، پارک لاله شهرکرد، ورودی شهرکرد، سامان، فرخ شهر و... و. چادر برپا می کند و مدتی حدود یک الی سه چهار روز را سپری می کنند.

مدتی است که هوا در استان چهارمحال و بختیاری در شب ها به سردی گراییده است. حداقل دما توسط هواشناسی یک درجه سانتی گراد برای شهرکرد ثبت شده است، این در حالی است که دما در نقاط گردشگری به واسطه داشتن درختان و وجود آب نما و وزش باد پایین تر از این مقدار رسیده است.

کاهش دما موجب شده ماندگاری مسافرانی که شب ها چادر می زدند در این منطقه کاهش یابد.

منطقه سیا سرد بروجن یکی از شلوغ ترین نقاط گردشگری استان است و به لحاظ هم جواری در کنار جاده خوزستان، مسافران بسیاری وارد آن می شوند و چند روزی را در آن سپری می کنند.

بسیاری از مسافران که از نقاط جنوبی کشور به این منطقه سفرکرده اند اقدام به برپایی چادر در نقاط گردشگری این استان کرده اند که سردی هوا در بامداد موجب شده است که چادرها ترک کنند و در سوار بر خودروها شوند و برای گرم کردن خود از بخاری خودروها استفاده کنند.

یکی از مسافران استان تهران که در منطقه دالان سبز شهرکرد با خانواده خود با چادر اقامت کرده بود در خصوص سرد هوا به خبرنگار مهر گفت: دما در استان چهارمحال و بختیاری بسیار کاهش پیداکرده است و شب بسیاری سردی را خانواده من در چادر سپری کرده است.

محمدصادق مقصودی بیان کرد: سردی هوا موجب شد که خانواده من اصلاً نتواند در چادر بخوابند و سردی هوا آن قدر آزاردهنده بود که می خواستیم به یک هتل و یا یک مسافرخانه برویم.

وی ادامه داد: روزها، هوای این استان بسیار خنک و مطلوب است اما در شب ها دمای هوا افت شدیدی دارد.

یک مسافر یزدی نیز که در پارک لاله شهرکرد با خانواده خود در چادر اقامت کرده بود در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سردی هوا در شب گذشته بسیار آزاردهنده بود.

حسینی ادامه داد: سردی هوا از ساعت  یک بامداد شروع شد و شدت آن تا طلوع آفتاب دقیقه به دقیقه افزایش می یافت.

وی بیان کرد: اقامت با چادر با سردی هوا در شهرکرد دیگر امان پذیر نیست و تصمیم داریم که بقیه اقامت خود را در این استان در هتل سپری کنیم.

دما در هفته جاری در این استان افت شدیدی داشته است به طوری که شهرکرد با دمای یک درجه سانتی گراد سردترین نقطه کشور نقل از شده استمدیرکل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری در خصوص سردی هوا به خبرنگار مهر گفت: دما در هفته جاری در این استان افت شدیدی داشته است به طوری که شهرکرد با دمای یک درجه سانتی گراد سردترین نقطه کشور نقل از شده است.

مهرداد قطره عنوان کرد: دما در شب ها افت شدیدی پیدا می کند و کمترین دما در هنگام پیش از طلوع خورشید ثبت می شود.

مدیرکل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: دما ثبت شده یک درجه سانتی گراد شهرکرد در ارتفاع بالای یک متر از سطح زمین ثبت می شود که دما در سطح زمین کمتر از این مقدار است.

وی تأکید کرد: دمای مناطق متفاوت این استان که ازجمله کوهرنگ و بروجن نیز به ترتیب به ۴ و۵ درجه سانتی گراد رسیده است.

مدیرکل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: کاهش دما طی روزهای آینده نیز در چهارمحال و بختیاری ادامه دارد و مسافران این استان باید تمهیداتی در این خصوص بیاندیشند تا مشکلی برای آن ها پیش نیاید.

وی بیان کرد: وزش باد شدید و وجود گردوغبار در این استان طی روزهای آینده در استان چهارمحال و بختیاری پیش بینی می شود.

کنگره آمریکا در آستانه اعمال تحریم های اقتصادی جدید علیه ایران | هیل
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات