طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیبرجام تأثیری بر روند تولید آب سنگین نداشت

برجام تأثیری بر روند تولید آب سنگین نداشت

"آب سنگین اراک" پس اَز برجام چه شد؟

رئیس کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به بازدید برخی از اعضای این کمیسیون از آب سنگین اراک، گفت که طبق بازدید به عمل آمده برجام تأثیری بر روند تولید آب سنگین نداشته است.


برجام, ذوالنور, آب سنگین

خبرگزاری ایسنا: رئیس کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به بازدید برخی از اعضای این کمیسیون از آب سنگین اراک، گفت که طبق بازدید به عمل آمده برجام تأثیری بر روند تولید آب سنگین نداشته است.


حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری در گفت وگویی اظهار کرد: برخی از اعضای کمیسیون امنیت ملی روز گذشته بازدیدی طولانی و نسبتاً سنگین از مجتمع آب سنگین اراک داشتند که یک بخش این مجتمع شامل سایت کارخانه تولید آب سنگین اراک می شود. جلسه ای بیش از دو ساعت با مدیران، مسئولان و متخصصان این مجتمع برگزار شد و نتیجه آن بود که برجام تأثیری بر روند تولید آب سنگین نداشته و کارخانه با همه ظرفیت در جهت مأموریت خود یعنی تولید آب سنگین حرکت می کند.

وی ادامه داد: بخش دیگر این مجتمع مربوط به رآکتور 40 مگاواتی هسته ای است که در این بازدید نیز جلسه دوساعته با مدیران، مسئولان و کارشناسان راکتور انجام شد. الحمدلله تعهداتی که ایران باید در جهت بهینه سازی و بازطراحی راکتور را انجام می داده، انجام داده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین گفت: کمپانی بسیار توانمندی از متخصصان ایرانی کار بازطراحی راکتور را بر عهده گرفته است. این یک قدم مثبتی است که مدیریت بازطراحی بر عهده جوانان ایرانی است و کشورهایی مثل چین و روسیه هر کدام در یک بخش وظیفه خود را انجام می دهند، بنابراین، مدیریت کل کار بر عهده این کمپانی ایرانی است.

وی افزود: مدیران سازمان انرژی اتمی و مدیران راکتور 40 مگاواتی منتظر اجرای تعهدات طرف مقابل هستند که اگر آنها  بدعهدی نکنند و تعهداتشان را انجام دهند قدم خوبی در بهینه سازی و کارآمدی بیشتر راکتور آب سنگین اراک رخ می دهد که قرار است از 40 مگاوات به 20 مگاوات به صورت مدرن تر تبدیل شود که استفاده آن بیشتر از راکتور قبلی است.

ذوالنور در پایان با بیان اینکه این بازدید در راستای تهیه نقل از 6 ماهه کمیسیون امنیت ملی در راستای اجرای برجام انجام شد، گفت: با توجه به اینکه دستگاه های ذیربط نقل ازات خود را ارائه کرده اند ما در حال تکمیل این نقل ازات هستیم و امیدواریم حداکثر تا اواخر مهرماه نقل از نهایی به صحن علنی ارائه شود.

تولید نماهنگ فاخر مهاجران الی الله در آبادان
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات