طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیبرجام نشان داد که می توان در مسایل پیچیده بین المللی با مصاحبه به نتیجه رسید

برجام نشان داد که می توان در مسایل پیچیده بین المللی با مصاحبه به نتیجه رسید

کسب نشان طلا در مسابقات بین المللی ووشو ارمنستان


رییس جمهور گفت: برجام نشان داد که می توان در یک مسأله مهم و پیچیده بین المللی از طریق مصاحبه و مذاکره به نتیجه مورد رضایت طرفین دست یافت.تعهدات برجام, مبارزه با ترویسم, روحانی, برجام نشان توان مسایل پیچیده بین المللی مصاحبه نتیجه

تعهدات برجام, مبارزه با ترویسم, روحانی, اخبار سیاسی, رئیس جمهور, برجام, آمریکا
به نقل از حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی چهارشنبه شب به وقت محلی و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دیدار نخبگان و اندیشمندان آمریکایی، با اشاره به موضوع برجام و لزوم توجه به اجرای دقیق و کامل آن از سوی طرفین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در طول سالیان گذشته به یک تهمت ناروا متهم بود و بر مبنای آن تهمت نیز مردم کشورم تاوان سنگینی را پرداخت کردند. از این رو بسیار علاقمند بودیم تا در یک گفت وگوی صریح و رودررو با همه قدرت های بزرگ درباره این موضوع مهم بحث و توافق کنیم و در نهایت نیز آژانس بین المللی اتمی در این حوزه اعلام نظر کند.


رییس جمهور خاطر نشان کرد: در نظریه آژانس بین المللی انرژی اتمی مشخص شد که اتهامات گذشته نسبت به ایران بی پایه بوده و لذا آژانس بعد از سال ها تحقیق و بررسی پرونده ایران را خاتمه داد و این موضوع موفقیت بزرگ اخلاقی برای مردم و دولت ایران بود که در طول سالیان گذشته به افکار عمومی و جامعه جهانی واقعیت را گفته بودند و تهمت برخی از کشورها و گروه ها به ایران در این زمینه بی پایه و دروغ بوده است.


روحانی گفت: برجام نشان داد که می توان در یک مسأله مهم و پیچیده بین المللی از طریق مصاحبه و مذاکره به نتیجه مورد رضایت طرفین دست یافت و این در حالی است که معمولاً در گفتگوهای سیاسی دستیابی به رضایت نسبی طرفین کار بسیار دشواری است.


رییس جمهور اضافه کرد: کسانی که در خصوص موضوع هسته ای ایران ماهها مصاحبه کردند، کار بسیار بزرگی انجام دادند و این به آن معناست که قدرت سیاسی و دیپلماسی در شرایط پیچیده، می تواند نقش سازنده ایفا کند.


روحانی گفت: یک سیاستمدار واقعی زمانی سیاستمدار است که بتواند از بروز جنگ و نزاع پیشگیری کند و چنانچه سیاستمداری وارد جنگ شد، سیاست و سیاستمدار هر دو شکست خورده اند.


رییس جمهور افزود: سیاستمدار باید کاری کند که بر جنگ پیروز شود و اجازه ندهد که جنگی اتفاق بیفتد؛ نه اینکه در جنگ پیروز شود. متأسفانه برخی سیاستمداران می خواهند جنگی انجام شود تا در آن پیروز شوند و بر مبنای آن منافع شخصی و حزبی خود را در جامعه پیش ببرند که به نظر من سیاستمداری که بر این مبنا وارد جنگ شود، شکست خورده است.


روحانی اظهار داشت: در برجام به دنیا اعلام شد که سیاستمدار و دیپلماسی می تواند کار بسیار بزرگی به انجام برساند و نقش سیاستمدار این است که به نفع جامعه و دنیا عمل کند.


رییس جمهور با طرح این سوال که آینده برجام چگونه پیش خواهد رفت، گفت: روند اجرای برجام نشان خواهد داد که آیا به تعهدات خود به خوبی وفادار هستیم یا تعهدات نیز برای منافع زودگذر به بازی گرفته خواهد شد؟


روحانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از شروع تاکنون هر جا که تعهدی داده پای آن ایستاده و نگذاشته تخلفی نسبت به تعهداتش انجام شود و در زمینه برجام نیز به تعهدات خود کاملاً وفادار هستیم و در 8 ماه گذشته به طور دقیق به آن عمل کرده ایم.


رییس جمهور اهمیت توجه طرفین مقابل به اجرای کامل برجام را مورد تأکید قرار داد و گفت: بی تردید اگر یک دولت بزرگ نتواند روی تعهدات خود بایستد دارای نقص بزرگی است و چنانچه عمداً آن را زیر پا بگذارد نقص بزرگتری مرتکب شده است.


روحانی گفت: آمریکا در زمینه بانک ها به دو صورت رفتار کرده و گاهی علامت مثبت و گاهی علامت منفی می دهد، و باید به متن برجام در این زمینه پایبند باشد.


رییس جمهور تصریح کرد: برجام موضوع بسیار مهمی است که اگر به خوبی اجرا شود می تواند پایه ای برای قدم های بعدی باشد و اگر به درستی اجرا نشود می تواند زمینه ای برای بازگشت به قدم هایی باشد که به نفع کسی نخواهد بود.


روحانی خاطر نشان کرد: برجام بعد از قطعنامه 2231 یک توافق بین المللی و مورد تأیید جامعه جهانی است، بنابراین تخلف از آن نیز تخلف از تعهدات بین المللی محسوب می شود، لذا همه باید نسبت به اجرای آن ملزم باشند.


رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تروریسم در دنیا و منطقه اشاره کرد و گفت: امروز کشورهای مختلفی در دنیا گرفتار تروریسم شده اند و این معضل همانند ویروس مسری در یک منطقه محدود نمی ماند و اگر تولید شود قابل انتشار به همه جوامع می باشد.


روحانی لزوم اندیشیدن به ریشه های شکل گیری تروریسم را مورد تأکید قرار داد و گفت: در خصوص تروریسم موضوع مهم این است که همه به این مسئله بیندیشند که ریشه های تفکر تروریسم از کجا و کدام سرزمین نشأت گرفته و با کدام تفکر انحرافی شروع شده است.


رییس جمهور تصریح کرد: برای مبارزه با تروریسم باید به ریشه های شکل گیری آن توجه کرد.


روحانی افزود: کسانی که تصور می کنند از ابزار تروریسم می توانند منافع سیاسی و منطقه ای خود را برآورده کنند، بی تردید در اشتباه هستند.


رییس جمهور با بیان اینکه در خصوص رفتار برخی از دولت ها نسبت به تروریسم و میزان جدیت آنها در مبارزه تروریسم، علامت سوال جدی وجود دارد، اظهار داشت: امروز موضوع اصلی این است که در دنیای سیاست بتوان همه سیاستمداران را نسبت به خطر تروریسم در دنیا قانع کرد.


روحانی تأکید کرد: امروز باید اندیشمندان و نخبگان تلاش کنند تا سیاستمداران و روسای برخی دولت ها را قانع کنند که تروریسم به نفع هیچ کس نخواهد بود و مبارزه با آن به عنوان یک ضرورت پیش روی همه ما قرار دارد.


در ابتدای این دیدار شماری از اندیشمندان و نخبگان سیاسی آمریکا در سخنان جداگانه ای دیدگاه ها و نظرات خود را در خصوص موضوعاتی از جمله تروریسم، برجام و مسایل مهم منطقه ای و بین المللی با رییس جمهوری در میان گذاشتند.


برگزاری سمینار آموزشی فرآیند ثبت ملی و بین المللی نشان تجاری در ارومیه
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات