طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
برگزاری آیین جمعه جار در روستای خاوه دلیجان

برگزاری آیین جمعه جار در روستای خاوه دلیجان

برگزاری آیین های موثر بر اعتلای جوانان، رویکرد اصلی دولت در حوزه فرهنگ

آئین هزار و 300 ساله جمعه جار در اولین جمعه از فصل پاییز و یک هفته قبل از مراسم سنتی قالی شویان، در روستای خاوه برگزار می شود.

آئین, قالی شویان, مشهد اردهال, برگزاری آیین جمعه جار روستای خاوه دلیجان

آئین, قالی شویان, مشهد اردهال, اراک

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک ، این جمعه که به جمعه جار معروف است، روز فراخوانی مردم به آئین قالی شویان در مشهد اردهال محسوب می شود.
جمعه جار پیام آور فرارسیدن سالروز شهادت امامزاده مظلوم ، حضرت سلطان علی ابن امام محمد باقر (ع) است.
در سال های قبل به علت نبود رسانه های ارتباط جمعی اهالی روستا برای مطلع کردن مردم برای حضور در آئین سنتی مذهبی قالی شویان در اولین جمعه مهرماه هر سال ، فردی خوش صدا را به بالای گلدسته های مسجد می فرستادند تا با صدای بلند مردم را به این مراسم دعوت کند.
اما در دومین جمعه مهرماه هر سال ، اهالی روستای خاوه اردهال و فین کاشان یکی از قالی های درون بنای امامزاده را به صورت لوله شده (به عنوان قالی ای که به هنگام شهادت در تابوت او بوده و پیکر امامزاده را در آن پیچیده بوده اند)، بر دوش جوانان قرار می گیرد که پس از برگزاری مراسم نوحه خوانی و عزاداری درون امامزاده، آن راتحویل اهالی فین می دهند و آنان آنرا به سوی چشمه ای که در حدود چند صد متری شرق بنا واقع است، می برند.
به دنبال این دسته، گروهی دیگر که هر یک چوبدستی بلندی را بر دست دارند، حرکت می کنند و با تکان دادن چوبدستی در هوا به نبردی نمادین با قاتل امامزاده می پردازند.
قالی بر کنار چشمه به زمین می آید و آب چشمه را به نشانه غسل دادن امامزاده بر آن می افشانند و آنگاه دوباره آنرا با شور و هیجان به سوی بنا باز می گردانند.
این مراسم توسط اهالی «فین» کاشان و «خاوه اردهال» هر ساله در دومین جمعه مهر ماه برگزار می شود.
گفتنی است روستای خاوه در استان مرکزی واقع شده و مشهد اردهال هم متعلق به استان اصفهان است.
برگزاری دعای عرفه در محل مصلی نماز جمعه آبادان
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات