طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
برگزاری آیین عمامه گذاری 100 طلبه حوزه علمیه در حرم مطهرامام رضا (ع)

برگزاری آیین عمامه گذاری 100 طلبه حوزه علمیه در حرم مطهرامام رضا (ع)

عمامه گذاری در حوزه علمیه امام جواد (ع) / عکس

همزمان با عید فرخنده غدیر خم، 100 تن از طلاب سطح یک حوزه علمیه خراسان، در جوار بارگاه منور رضوی وبه دست تولیت آستان قدس رضوی معمم شدند.

طلبه حوزه علمیه, برگزاری, خراسان رضوی, برگزاری آیین عمامه گذاری طلبه حوزه علمیه حرم مطهرامام رضا ع

طلبه حوزه علمیه, برگزاری, خراسان رضوی, عمامه گذاری, مشهد
به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد؛ حجت السلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در این آیین ضمن تبریک عید سعید غدیر خم افزود: خداوند متعال نعمت های بسیاری را به انسان عنایت کرده و برای هیچ یک از آنها منتی بر انسان نگذاشته و بشر را نیز از منت گذاری نهی کرده است، بجز دو نعمت که در قرآن توأم با منت بیان شده است.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان، نعمت های «رسالت» و «ولایت» را دو نعمت بزرگ الهی خواند که توام با منت در قرآن بیان شده و گفت: خداوند بر مومنین برای رسالت به ویژه رسالت ختمیه منت گذاشت و این منت برای هدایت انسان هاست که با ولایت تکمیل شده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه هیچ نعمتی از نعمت های الهی که به بندگان داده شده به عظمت نعمت ولایت نمی رسد، تصریح کرد: نعمت جامع بین رسالت و امامت، «ولایت» است، بدین معنا که هیچ نعمتی بر بندگان خدا از نعمت ولایت عظیم تر نیست و اگر همه نعمت هایی که خداوند برای انسان ها آورده است متعلق به انسان بود، اما نعمت ولایت را نداشت، آنگاه زندگی انسانی با حیوانی هیچ تفاوتی نداشت.

حجت السلام رئیسی افزود: اگر ولی و حجت خدا در این عالم نبود و به نوعی ولایت الهیه وجود نداشت، تنها نظام تشریعی دنیا به هم نمی ریخت، بلکه نظام تکوین هم مختل می شود. خورشید نیز نورانیتش را از ولایت حجت خدا می گیرد. بر اساس آیات قرآن و روایات، اعتقاد و باور ما بر این است که نخستین موجودی که در این عالم خلق شد حجت خدا بود و آخرین موجودی که از این عالم رخت برمی خواهد بست نیز حجت خداوند خواهد بود.

تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود به وظیفه و مسئولیت مظاعف روحانیت در قبال امت اسلام اشاره و اظهار کرد: امروز بعد از رسالت ختمیه و پس از شروع غیبت کبری، مسئولیت هدایت بر عهده فقهای جامع الشرایط است و این منصب و کسوت روحانیت قداستی دارد که آن را از ذات پروردگار متعال و آموزه های دین الهی می گیرد.

وی در ادامه اهمیت پرداختن به خودسازی معنوی را برای طلاب یادآور شد و خطاب به آنان گفت: کسوت مقدس روحانیت، الزاماتی دارد که شما باید به آن ها، پایبند باشید. این لباس پوشش تقوای الهی است که باید در راس آن خشیت از خداوند متعال باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری تفاوت بین روحانیت و دیگر معلمان دنیا را تفاوت میان سیاقت و قیادت خواند و با بیان اینکه امروز «تعلیم» و «تعدیل» دو میثاقی است که علما با خداوند متعال دارند تا جامعه اسلامی را به سمت ربانی شدن سوق دهند، اظهار کرد: در سخنان امیرالمومنین علی علیه السلام، بر تعلیم و تعدیل تاکید شده که براساس پیام تعلیم باید به تعلیم نفوس مستعده پرداخت و در بحث تعدیل نیز مبارزه با ظلم و فساد منظور است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در پایان سخنان خود به رسالت های اصلی روحانیون و طلاب اشاره و آنان را به تلاش هر چه بیشتر در راه کسب علم به عنوان بزرگترین ارزش ها سفارش و عنوان کرد: سرمایه روحانیت ، علم ، تقوا، معرفت الهی ، توسل و تضرع در پیشگاه پروردگار متعال است و این سرمایه باید در خدمت اعتلای روزافزون اسلام و کار هر چه بیشتر برای مردم و کسب رضای خدا قرار گیرد.

انتهای پیام//ف.ض

عکس برگزاری اعتکاف رمضانیه دَر مسجد گوهرشاد حرم امام رضا علیه السلام
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات