طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیاز بیکاری تا خودکشی

از بیکاری تا خودکشی

تامین اجتماعی؛ مانع خودکشی

عالیه شکربیگی در روزنامه آرمان نوشت: ما در طول تاریخ با انواع خودکشی ها رو به رو بوده ایم. خودکشی ها ممکن است که دگرخواهانه، خودخواهانه و... باشند. اساسا خودکشی مرحله و موقعیتی است که انسان در واقع امیدی برای ادامه زندگی ندارد.


آمار خودکشی عالیه شکربیگی در روزنامه آرمان نوشت: ما در طول تاریخ با انواع خودکشی ها رو به رو بوده ایم. خودکشی ها ممکن است که دگرخواهانه، خودخواهانه و... باشند. اساسا خودکشی مرحله و موقعیتی است که انسان در واقع امیدی برای ادامه زندگی ندارد.

خودکشی هایی که الان در جامعه ایران رخ می دهد خودکشی های سریالی است. ای کاش می شد رفتار این افراد را قبل از خودکشی مطالعه کرد تا فهمید چرا دست به خودکشی در سنین نوجوانی و جوانی زده اند. باید بستر و تداوم یک زندگی خوب به لحاظ سلامت روانی و جسمی برای همه افراد مهیا باشد، چون افراد وقتی به آخر خط می رسند به زندگی خود پایان می دهند. اکنون خودکشی ها در ایران این حالت را پیدا کرده اند و افراد به دلایلی مختلفی به این کار اقدام می کنند. برای مثال وقتی جوان تحصیلکرده ای شرایط اشتغال، ازدواج و رفاه اجتماعی و اقتصادی را ندارد طبیعی است که ادامه راه را ناهموار بداند و دست به خودکشی بزند، چرا که این ذهنیت برای او به وجود می آید که قادر به طی مسیر نیست و اینجاست که کم کاری دولت ها  پر رنگ تر می شود، چون شرایط را برای مردم فراهم نکرده اند.

همچنین برخی خودکشی ها هم جنبه نمادین دارند، یعنی افراد برای اعتراض به حالت موجود اقدام به خودکشی می کنند. چه بسا زنان بسیاری در طول تاریخ بوده اند که به علت ناراضی بودن از شرایط و انواع تبعیض ها دست به خودکشی زده اند. جسارت در خودکشی هم کاملا قابل بحث و بررسی است. در گذشته خودکشی اعتراضی در مناطقی خاصی بیشتر بود، اما اکنون فراگیر شده است. به ویژه اخیرا در کلان شهر تهران خودکشی ها زیادی رخ می دهد. پوچ انگاری در زندگی به دلایل متفاوت اجتماعی، فردی، خانوادگی، سیاسی، اقتصادی و... باعث می شود که افراد خود را در یک خلأ ببینند و هدفی برای ادامه زندگی نداشته باشند. در نتیجه اقدام به خودکشی می کنند. مهم ترین بحثی که در تداوم زندگی مطرح است این است که نوجوانان و جوانان به نقطه ای می رسد که امید به تداوم زندگی ندارند، یعنی وضعیت پوچی، اعتراض و بر انگیختگی در جوانان به این معنی است که آنان زندگی خود را تمام شده فرض می کنند و به همین علت دیگر نمی خواهند زنده بمانند. مهم ترین پیامد خودکشی در جامعه افسردگی است.

فرض کنید وقتی متوجه می شویم که خودکشی فردی و دسته جمعی به طرق متفاوت اتفاق افتاده است در ابتدا مردم دچار ناراحتی و افسردگی می شوند و از خود می پرسند که چرا خودکشی صورت گرفته و وقتی شرایط را بررسی می کنند می بینند که افراد در موقعیتی قرار داشته اند که نتوانسته اند در مسیر آرمان هایشان هدایت شوند.

طبیعی است نفس کشیدن در این فضا برای بقیه سنگین تر می شود و برانگیختگی جامعه و سلب اعتماد را به دنبال دارد. یکی از ضعف هایی که سبب افزایش خودکشی ها شده این است که افرادی بدون کمترین ایده ای برای جوانان برنامه ریزی کرده اند که مهم ترین خلأ آن بحث پر کردن اوقات فراغت جوانان است، چون جوانان از روی بیکاری به پوچی می رسند و همین امر سبب می شود برای رهایی از این مشکل به خودکشی فکر کنند.

استمرار پرداخت بیمه بیکاری کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات