طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیتاکید «شیخ نور» بر ائتلاف اعتدال

تاکید «شیخ نور» بر ائتلاف اعتدال

ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالگرایان برای انتخابات 96 به کجا می رسد؟

«ناطق پروژه عبور از روحانی را کلید زد؛» این جمله ای بود که از 10 روز گذشته تا همین روز پیش در رسانه ها دست به دست می شد؛ جمله ای براساس یک نقل قول از شیخ نور، آن هم در جلسه انتخاباتی جبهه اعتدال گرایان. نقل قولی که از سوی آذرباد، نایب رئیس جبهه اصلاح طلبان، بیان شد و طبق گفته او، علی اکبر ناطق نوری در آن جلسه گفته بود با نظر بزرگان در یافتن گزینه های دیگر فعال باشید.


انتخابات ریاست جمهوری 96

روزنامه وقایع اتفاقیه - الهه محمدی: «ناطق پروژه عبور از روحانی را کلید زد؛» این جمله ای بود که از 10 روز گذشته تا همین روز پیش در رسانه ها دست به دست می شد؛ جمله ای براساس یک نقل قول از شیخ نور، آن هم در جلسه انتخاباتی جبهه اعتدال گرایان. نقل قولی که از سوی آذرباد، نایب رئیس جبهه اصلاح طلبان، بیان شد و طبق گفته او، علی اکبر ناطق نوری در آن جلسه گفته بود با نظر بزرگان در یافتن گزینه های دیگر فعال باشید.

همین اظهارنظرها کافی بود که کسانی مانند علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهوری، با لحنی گلایه آمیز خواستار توضیح ناطق نوری درباره اظهاراتش مبنی بر حمایت اصلاح طلبان به گزینه ای غیر از روحانی در انتخابات شود. الآن چند روزی از انتشار این اظهارات می گذرد و شیخ نور تصمیم گرفته دراین باره توضیحاتی ارائه کند. او دیروز در حاشیه مراسم جشن عید غدیر نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم گفته که گزینه ای غیر از حسن روحانی در نظر ندارد و سخنانی که به نقل از او درباره حمایت از شخصی جز ایشان مطرح شده، جعلی و ساختگی است و آن را تکذیب می کند.

 او تأکید کرد، در این ماجرا گفته اند عده ای نزد من آمدند و من به آنها گفته ام غیر از آقای روحانی فرد دیگری را انتخاب کنیم که این حرف بی ربطی است. ناطق نوری گفت: «اصل ماجرا این گونه است، کسانی که نزد من آمدند نظر دیگری داشتند و من به آنها گفتم از در این اتاق که بیرون رفتید این حرفتان را دیگر تکرار نکنید و قطعا شما خودتان را طرفدار آقای روحانی می دانید و باید از ایشان حمایت و دفاع کنید.» او با تأکید بر اینکه من هم درباره آقای روحانی نظر موافق دارم، گفت؛ علاوه بر این، هم ایشان از دوستان من است و هم اینکه او را موفق می دانم و ان شاءالله آقای روحانی در صحنه هستند و خواهند بود و من گزینه دیگری غیر از او برای انتخابات سال ۹۶ در ذهنم نیست.

بر مدار اعتدال

شیخ نور گاهی خبرساز است؛ علی اکبر ناطق نوری که سال هاست دیگر به طور مستقیم در صحنه های سیاسی کشور حضور ندارد، در این سال ها سعی کرده با کناررفتن از میادین انتخاباتی، نقشش را به عنوان راهنما ایفا کند؛ البته راهنمایی هایی بیشتر از جنس اصلاح طلبانه. هرچند عمر این مشاوره های اصلاح طلبانه به سابقه اصول گرایی اش نمی رسد. کسانی که دوم خرداد سال 76 را به یاد دارند، یادشان هست در آن انتخابات، با حمایتی که جامعه روحانیت مبارز و تشکل های همسو و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از او کردند، رقیب سیدمحمد خاتمی شد و البته با رأی هفت میلیونی اش از او شکست خورد.

 علی اکبر ناطق نوری آن روزها و البته سال های بعدش هم اصول گرای دوآتشه و البته اعتدالی بود؛ فردی که با پیشنهاد اصول گرایان، ریاست شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی را برعهده گرفت و همچنان یکی از چهره های مؤثر و بانفوذ اصول گرایان به شمار می آمد اما به نظر می رسید کم کم چرخشش از این طیف مشهود شده بود. در همان سال پرحادثه 88 و پس از آنکه محمود احمدی نژاد در مناظره انتخاباتی اش با میرحسین موسوی، آیت الله هاشمی رفسنجانی و پسران او  را مفسد اقتصادی خواند، با اینکه در لاک سکوتش فرورفت و این سکوت سال ها طول کشید اما باز هم می شد فاصله گرفتن او از اصول گرایان را فهمید. تا اینکه خودش کار را تقریبا تمام کرد؛ به طوری که در انتخابات 92 او به همراه آیت الله  هاشمی رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی و سیدحسن خمینی، حسن روحانی را به عنوان کاندیدای نهایی ائتلاف معرفی کردند و ضمن تشکر از کناره گیری عارف، به حمایت از روحانی پرداختند. پس از اعلام این حمایت بود که معرفی کننده حسن روحانی برای گزینه نهایی اصلاح طلبان مشخص شد: علی اکبر ناطق نوری. این خبر را هاشمی رفسنجانی اعلام کرد و گفت نظر من برای انتخابات یازدهم آقای ناطق نوری بوده اما او نپذیرفته و حسن روحانی را پیشنهاد کرده است.

به خاطر همین هم هست که تحلیلگران سیاسی نقش ناطق را در رسیدن حسن روحانی به ریاست جمهوری بی بدیل می دانند و به علت همین حمایت بود که از این بعد بعضی از اصلاح طلبان، او را از آن جریان اصلاحات دانستند و البته اصول گرایان به شدت این موضوع را نفی و ناطق را همچنان به عنوان یکی از مهم ترین رهبران خود معرفی کرده و علت این حمایت را اعتدال گرایی حسن روحانی دانستند، نه اصلاح طلبی او اما او در این کشاکش های سیاسی هر دو طیف، در تمام روزهای انتخابات سال 92 و حتی روزهایی که احمدی نژاد خانواده او را نشانه گرفته بود - با اینکه گاهی خبرهای کوتاهی از او به گوش می رسید- همچنان  بر ساکت ماندن خود اصرار کرد تا اواخر تیر سال 93 که به عنوان سخنران شب احیا در مرقد امام خمینی(ره) بر منبر رفت و بالاخره سکوت خود را شکست.

 ناطق در این سخنرانی نسبت به آنچه «سکوت مصلحت آمیز در برابر فسادهای گذشته» خواند، انتقاد کرد و چند روز پس از این سخنرانی در گفت وگویی با خبرآنلاین گفت، احمدی نژاد را برای مدیریت کشور به صلاح نمی دانسته است؛ همان احمدی نژادی که در سال 82 برای تکیه زدنش بر صندلی شهرداری تهران تلاش کرده بود و اگرچه سخنان او مورد انتقاد حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، قرار گرفت و سخنان او را سخنانی مورد استقبال دشمنان نظام توصیف کرد اما با همین سخنرانی، واضح شد که ناطق این سال ها دیگر آن ناطق مصلحت اندیش روزهای سکوت و گذر نیست.

او  دیگر از پیله سکوت خارج شده و ترجیح می دهد حرف بزند تا بخواهد چشمش را بر آنچه به قول خودش به صلاح کشور نبوده است، ببندد و شاید به خاطر همین هم باشد؛ درحالی که چهره های اصول گرا بر طبل جدایی او از حسن روحانی می کوبند و بعضی از ضرورت معرفی کردن گزینه هایی آلترناتیو به جای حسن روحانی در صورت تمایل نداشتن او به کمپانی در انتخابات سال آینده یا ردصلاحیت او سخن می گویند، شیخ نور همچنان بر همان عهد سال 92 وفادار است.

او معتقد است، اصلاح طلبان و اعتدال گرایان باید همه سرمایه سیاسی و اجتماعی شان برای انتخابات آینده را روی روحانی بگذارند و الآن هرچقدر کسانی مانند  بابک آذرباد، نایب رئیس جبهه اصلاح طلبان، حضور تنهای روحانی در انتخابات سال آینده را ریسک بزرگی برای اصلاح طلبان بدانند یا از ضرورت حضور کسانی مانند محمدجواد ظریف، محمدرضا عارف یا خود ناطق نوری سخن به میان آورند، به نظر می رسد شیخ نور همچنان بر تصمیم خود برای حرکت در مدار اعتدال پایدار است، چراکه هزینه های تحمیلی جریان تندرو بر پیکر منافع ملی، ناطق را برای همیشه از بازی در زمین افراطی ها دور کرده است.

مجادله بر سر شیخ فضل الله نوری
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات