طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیاولین تحرک انتخاباتی اصولگرایان

اولین تحرک انتخاباتی اصولگرایان

تحرکات اصولگرایان برای فتح پاستور

نشست نمایندگان اصولگرا با آیت الله موحدی کرمانی درباره انتخابات، ششم مهر برگزار می شود؛ اولین جلسه رسمی درباره انتخابات. باز هم موسم انتخابات رسید و گعده های اصولگرایان برای ائتلاف شروع شد.


انتخابات ریاست جمهوری 96 روزنامه شرق: نشست نمایندگان اصولگرا با آیت الله موحدی کرمانی درباره انتخابات، ششم مهر برگزار می شود؛ اولین جلسه رسمی درباره انتخابات. باز هم موسم انتخابات رسید و گعده های اصولگرایان برای ائتلاف شروع شد.

دیروز نبی حبیبی، دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی، هم با اشاره به تجربه و عملکرد اصولگرایان در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری از ضرورت ائتلاف اصولگرایان با محوریت روحانیت برای حضور در انتخابات سال ١٣٩٦ سخن گفته است.

سخنی تکراری که پیش از انتخابات ریاست جمهوری ٩٢ هم بارها و بارها گفته شد. در انتخابات ٩٢ هم همین گفته می شد. دبیرکل حزب مؤتلفه در گفت وگو با ایرنا اصولگرایان را از هرگونه تک روی برحذر داشته و گفته است: «اصولگرایان قطعا باید به ائتلاف بپیوندند تا با یک صدا و یک فهرست در شورا و با یک نامزد در ریاست جمهوری به میدان بیایند که در آن صورت احتمال موفقیت آنان خیلی بالا می رود».

او گفته است: «جامعه روحانیت مبارز اعلام کرده است که وارد میدان انتخابات خواهد شد و کمیته انتخاباتی نیز تأسیس کرده است». سخنان حبیبی در حالی است که مؤتلفه اعلام کرده که می خواهد برای اولین بار نامزد حزبی معرفی کند و در صورت اجماع دیگر اصولگرایان روی او، نامزد مؤتلفه گزینه نهایی اصولگرایان شود.اصولگراها در انتخابات ریاست جمهوری ٩٢ و مجلس ٩٤ هم به شدت بر ائتلاف با محوریت جامعه روحانیت تأکید داشتند. در ابتدا اعلام کردند که جامعتین محور است و تن به ریش سفیدی بزرگان قوم می دهند؛ اما در انتخابات مجلس ابتدا این حزب مؤتلفه بود که با جبهه پایداری و جمعیت رهپویان جلسات وحدت جداگانه برگزار کرد و در آخر هم مشخص شد فهرست نهایی تهران با سرلیستی حدادعادل در حالی بسته شده که جامعه روحانیت مبارز با آن موافقت صددرصدی نداشته است.

مصباحی مقدم پس از ناکامی اصولگرایان در تهران گفته بود: «این فهرستی بود که ویژگی تخریب بالایی داشت. حتی در جلسه شورای مرکزی روحانیت مبارز قبل از انتخابات، زمانی که آن فهرست ارائه شد، به اتفاق این نظر داده شد که این فهرست در مقابل رقبا رأی نمی آورد؛ اما چاره ای جز ترکیبی که فهرست با آن بسته شد، نبود»؛ اما واقعیت این بود که جامعه روحانیت مبارز دیگر مانند دهه ٦٠ و ٧٠ فصل الخطاب جناح خود نبود و همان طور که سخنگویش گفته است، چاره ای جز تن دادن به نظر جمعی ائتلاف نداشت. این نهاد روحانی در کنار جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در انتخابات ریاست جمهوری ٩٢ هم نتوانست کاری از پیش ببرد و کاری کند تا اصولگرایان با یک نامزد به کارزار انتخابات بیایند؛ تا جایی که گفته شد همه تلاش های مرحوم آیت الله مهدوی کنی برای منصرف کردن ولایتی از گردونه انتخابات بی نتیجه ماند و از میان آن سه نفر( قالیباف، ولایتی و حدادعادل) که قرار بود در نهایت یک نفر باقی بماند و دو نفر کنار بروند، فقط یک نفر کنار رفت. مسئول دفتر آیت الله مهدوی کنی بعدا گفت که در روز آخر امکان تماس با ولایتی از سوی آیت الله مهدوی کنی میسر نشد و همه تماس ها بی پاسخ ماند. آیت الله مصباح یزدی و حامیانش، یعنی جبهه پایداری هم تن به نظر جامعتین ندادند و گزینه خود یعنی سعید جلیلی را برگزیدند.

با احمدی نژاد یا بدون احمدی نژاد

پیش از اینکه اخبار غیر رسمی از نهی احمدی نژاد برای نامزدی ریاست جمهوری آینده منتشر شود، از او به عنوان یکی از گزینه های اصولگرایان نام برده می شد؛ اگرچه هنوز هم خبری رسمی مبنی بر کنارگذاشتن قطعی او منتشر نشده است. محمدرضا باهنر چندی قبل از تهیه یک فهرست ٣٠ نفره نامزد و برخی دیگر حتی از فهرستی ٤٠ نفره برای انتخابات آتی ریاست جمهوری خبر داده اند. باهنر گفته بود نامزد نهایی از میان این فهرست بیرون خواهد آمد. حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه، به سایت انتخاب گفته بود: «باهنر و مصباحی مقدم، نام حسن روحانی را به فهرست کاندیداهای احتمالی اصولگرایان اضافه کرده اند».

احتمالا منظور ترقی این بوده که دیگران با بودن روحانی موافق نبوده اند و تلاش های سخنگوی جامعه روحانیت و دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری باعث شده نام روحانی هم درون فهرست بیاید. او گفته است که در این فهرست اسم آقای احمدی نژاد نیز به چشم می خورد که امکان تغییر در این فهرست وجود دارد. قرارگرفتن نام احمدی نژاد در فهرست اصولگرایان در حالی است که تا پیش از آن، آنها به هر بهانه ای، یک به یک از احمدی نژاد اعلام برائت می کردند و حتی برخی او را «تمام شده و رفته» توصیف کرده و به او توصیه می کردند وارد کارزار انتخاباتی نشود! ترقی از قالیباف، جلیلی، حدادعادل و ولایتی هم به عنوان گزینه های دیگر فهرستِ به تعبیر او ٣٥ نفره اصولگرایان یاد کرده بود. باید منتظر نشست و دید در انتخابات ریاست جمهوری ٩٦ اصولگرایان بالاخره به اجماع می رسند یا خیر.

دیده انتخاباتی اصولگرایان برای سال 1400
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات