طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیتحلیل موسویان از پیچیدگی روابط ایران و آمریکا

تحلیل موسویان از پیچیدگی روابط ایران و آمریکا

استفاده روسیه از پایگاه ایرانی به معنی شکستی برای آمریکاست | تحلیلگر غربی

سیدحسین موسویان، سفیر سابق ایران و عضو ارشد پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در دانشگاه اوکلاهاما سیتی در تاریخ نهم سپتامبر سخنرانی داشت.


رابطه ایران و آمریکا

روزنامه دنیای اقتصاد: سیدحسین موسویان، سفیر سابق ایران و عضو ارشد پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در دانشگاه اوکلاهاما سیتی در تاریخ نهم سپتامبر سخنرانی داشت.

او در این کنفرانس به پیچیدگی روابط میان ایران و آمریکا پرداخت. موسویان در این سخنرانی بزرگ ترین مشکل میان دو کشور را بی اعتمادی تاریخی و تصور نادرست از دیگری عنوان کرد و گفت: «ایالات متحده از زمان پیروزی انقلاب ایران به این سو همواره درصدد تغییر نظام سیاسی در ایران بوده است.

ایالات متحده در کودتا علیه دولت قانونی دکتر مصدق نخست وزیر وقت ایران در سال 1953 نیز نقش داشت و از حمله عراق به ایران حمایت کرد و از صدام حسین پشتیبانی کرد. این چیزی است که ایرانیان به راحتی نمی توانند آن را فراموش کنند.» او اشاره کرد که توافق هسته ای نه به خاطر موافقت اعضای گروه 1+5 بلکه عمدتا به خاطر آمادگی آمریکا به مذاکره جدی میسر شد؛ امری که از سال 2003 تا 2013 میلادی در دستور کار دولت آمریکا نبود.»

 موسویان اشاره کرد که اسرائیل لابی بسیار قدرتمندی در واشنگتن دارد که علیه صلح با ایران کار می کند. او گفت رژیم اسرائیل به طور علنی مخالفت خود را با توافق هسته ای نشان داده است. موسویان در بخش دیگری از سخنرانی خود اشاره کرد که توافق هسته ای حاصل شده اما آمریکا حاضر به لغو تحریم در حوزه های غیرهسته ای از جمله در زمینه برنامه موشکی ایران نیست. او اشاره کرد که بیش از 60 سال است که اسرائیل سرزمین های فلسطینی را اشغال کرده است. او گفت که هیچ امیدی برای راه حل دو دولت و حل مسالمت آمیز مناقشه میان اسرائیل و فلسطین وجود ندارد.

موسویان معتقد است که مساله دیگر میان ایران و آمریکا موضوع حقوق بشر است. او افزود: «اگر آمریکایی ها در مورد حقوق بشر نگران هستند چرا از دیکتاتوری هایی چون رژیم شاه در پیش از انقلاب ایران و مبارک پیش از بهار عربی حمایت می کردند؟» موسویان همچنین اشاره کرد که ایران یکی از معدود کشورهای منطقه است که در آن شهروندان می توانند رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس را از طریق انتخابات انتخاب کنند. او اشاره کرد: «در مقابل تقریبا تمام متحدان آمریکا در منطقه رژیم هایی غیردموکراتیک هستند، در ایران اما مقام رهبری نیز به طور غیرمستقیم توسط مردم انتخاب شده اند.» موسویان در ادامه اشاره کرد قابل درک نیست که چرا آمریکا ایران را متهم می کند که در تلاش برای تولید تسلیحات کشتار جمعی است؛ در صورتی که ایران سال ها پیش کنوانسیون های منع تکثیر و ساخت تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک را امضا کرده است و به معاهده ان پی تی پیوسته است. او گفت: «اگر آمریکا درصدد پیشگیری از گسترش تسلیحات هسته ای است، چرا رابطه استراتژیک با کشورهایی مانند پاکستان، هندوستان و اسرائیل دارد که عضو ان پی تی نیستند و بمب هسته ای دارند؟»

علاوه بر آن موسویان گفت که ایران در حال مبارزه علیه تروریسم از نوع وهابی آن است. موسویان با اشاره به برخی از اظهارات مقام های آمریکایی از جمله هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت:که ایالات متحده ریشه مشکل تروریسم را شناخته اما در عمل کاری درباره آن انجام نداده است. موسویان معتقد است که بهترین راه برای بهبود روابط ایران و آمریکا پیاده سازی و اجرای مفاد توافق هسته ای از سوی تمام طرفین است که مورد تایید سازمان ملل است.

او افزود: که ایالات متحده باید تحریم های وضع شده علیه ایران را لغو کند و باید از حمایت از دیکتاتوری هایی چون عربستان سعودی و قطر که مروج تروریسم هستند، خودداری کند. او در پایان اشاره کرد که همکاری ایران با آمریکا بر مسائل دیگر مانند بحران سوریه و عراق و حالت افغانستان تاثیر خواهد گذاشت.

سه مسیر اقطعالی پیش رو برای روابط ایران و آمریکا | وبسایت دیپلمات
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات