طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیترکیه موصل و رقه را تصرف می کند؟

ترکیه موصل و رقه را تصرف می کند؟

نیروهای ترکیه در آزادسازی موصل حضور نخواهد داشت | ائتلاف بین المللی

روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت: اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه مبنی بر احتمال انجام عملیاتی مشابه «عملیات فرات» در سوریه، این بار برای عراق، بحث وجدل های بسیاری را برانگیخته است.


سوریه روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت: اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه مبنی بر احتمال انجام عملیاتی مشابه «عملیات فرات» در سوریه، این بار برای عراق، بحث وجدل های بسیاری را برانگیخته است. عراقی ها می گویند که توطئه ای ترکی - آمریکایی - عربی در جریان است تا ترکیه وارد خاک عراق شود و همین طور که در سوریه منطقه ای را به کنترل خود درآورد در اینجا نیز مناطقی را به کنترل خود در آورد.

این درحالی است که برخی منابع خبری می گویند که توافق شده است که نیروهای ترکیه ای دو شهر مهم موصل در عراق و رقه در سوریه که هر دو تحت کنترل داعش هستند را به تصرف خود درآورند. به گفته آنها، آمریکا چراغ سبز این اقدام را به دولت ترکیه داده است. گفته می شود در همین چارچوب است که اردوغان صحبت از ورود زمینی به خاک عراق و اظهار کرده که قصد دارد مشابه همان عملیاتی که در سوریه انجام داده است در عراق نیز انجام دهد.

در همین رابطه، سمیر عبید، کارشناس و تحلیلگر عراقی امور سیاسی و استراتژیک در مقاله ای که وبسایت القوه الثالثه آن را منتشر کرده است، می نویسد: «ثامر السبهان، سفیر عربستان سعودی در بغداد در جلسه ای که با چهره های بارز سیاسی، نظامی، اجتماعی و رسانه ای عراقی در ماه آوریل امسال در امان، پایتخت اردن داشته، گفته است که: «همه برسر آنچه توافق کرده ایم، نظرات خود را داده ایم... امور به شکل بسیار گسترده ای تغییر کرده است... آنچه از سال 2003 تاکنون دیده اید، صرفا پیش غذا بوده است... به زودی غذای اصلی سرو می شود. عراق واویلا می شود!»

 این اظهارات برای حضار تکان دهنده بود!» وی سبعد می نویسد: «به زودی ترکیه عملیات نظامی در موصل انجام خواهد داد. هیئت های آمریکایی به ترکیه صف کشیده اند و همچنان صف می کشند تا بر سر این موضوع به توافق برسند. آمریکایی ها با ترکیه ای ها به توافق رسیده اند که نیروهای ترکیه ای وارد رقه در سوریه شوند و همزمان موصل را تصرف کنند تا غوغایی در افکار عمومی عراق به وجود نیاید، شاید پس از این کار، تهدیدی به وجود بیاید که دامنه آن حتی به بغداد برسد و دولت مرکزی سقوط کند.»

عبید همچنین می نویسد: «آمریکایی ها به بهانه هایی که ترک ها برای اشغال موصل آورده اند، قانع شده اند.به ادعای ترک ها این بهانه ها «قانونی» هستند. آنکارا می گوید به استناد توافقی که در سال 1926 با بریتانیا داشته تصرف موصل به دست ترکیه کاملا قانونی است. ترکیه ادعا می کند که سهم نفتی از این منطقه دارد که از موصل تا کرکوک را شامل می شود و حتی سهم خود را از این نفت تا اواخر قرن گذشته میلادی دریافت می کرده است. ترکیه به آمریکایی ها گفته است که بر اساس توافق لوزان باید حقوقش از موصل محفوظ باشد. اموال نفتی تا زمان ریاست جمهوری عدنان مندرس به دولت ترکیه می رسیده است.» این استراتژیست عراقی سبعد می نویسد: «وقتی که پایتخت های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تلاش های آمریکا در پررنگ کردن نقش ترکیه را می بینند و دیدند که وقتی ترکیه شهر جرابلس در سوریه را تصرف کرد واشنگتن هیچ واکنشی از خود نشان نداد و سبعد دیدند که اردوغان خود می گوید که با اوباما در نشست جی 20 در چین درباره مشارکت ترکیه در آزادسازی رقه از دست داعش به توافق رسیده است و بعد از آن، عربستان، امارات و بحرین به توافق رسیدند که هیئت های امنیتی و نظامی به ترکیه بفرستند؛ ترکیه ای ها به این هیئت ها بهانه های قانونی و تاریخی خود برای اشغال موصل را بیان کردند.

 توافق شد که هواپیماها از این کشورها در فرودگاه اینجرلیک ترکیه فرود آیند و عملا چنین شد. جنگنده های کشورهای عربی در کنار پایگاه نظامی «الزرقاء» در اردن، در فرودگاه اینجرلیک نیز فرود آمدند اما عجیب این است که هواپیماهایی که فرود آمدند با خود سرباز و مهمات پیشرفته داشتند. این کشورها قبول کردند که از حمله ترکیه به موصل حمایت مالی کنند. همچنین سلاح و مهمات در اختیار ترکیه قرار دهند و حمایت دیپلماتیک در سازمان های بین المللی از آنکارا را به عمل آورند.

همچنین به ترکیه تعهد دادند که از نیروهای حزب کارگران کردستان پ ک ک حمایت نکنند؛ همچنین این کشورها تعهد دادند که تحرکاتی را در شورای امنیت سازمان ملل انجام دهند تا ورود ترکیه به عراق و سوریه، جنبه قانونی داشته و مورد حمایت شورای امنیت قرار بگیرد. حتما کشورهای عربی حوزه خلیج فارس این کار را به دستور آمریکا و با هماهنگی اسرائیل انجام داده اند؛ برای اینکه ورود هیئت های نظامی و امنیتی کشورهای عربی منطقه خلیج فارس به ترکیه با ورود هیئت نظامی و امنیتی اسرائیلی به اردن و ترکیه همزمان شد.

 فکر نمی کنم این اتفاق تصادفی صورت گرفته باشد.» وی سبعد به مقاله اخیر نویسنده و کارشناس ترکیه ای، امین بازرچی که در روزنامه اکشام منتشر شده است، اشاره می کند؛ بازرجی نوشته است که «اردوغان اخیرا روشن کرده که به امنیت موصل بسیار اهمیت می دهد و در هیئت هایی که از آمریکا به آنکارا می آیند این موضوع جزء محور گفت وگوهاست.» وی سبعد می نویسد: «ترکیه خیال می کند که اسب مرادش در عراق پیشتاز است برای اینکه طرح آمریکا را برای دادن موصل و کرکوک به کردها پس از سقوط حکومت صدام حسین در سال 2003، ناکام گذاشت.

برای همین است که چاووش اوغلو به صراحت گفت که نیروهای ترکیه ای از پایگاه بعشیقه و نقاط مجاور آن عقب نخواهند نشست و ترکیه این موضوع را به آمریکایی ها ابلاغ کرده است. وی همچنین تعهد آنکارا را به آینده قدرت های منطقه ای و عربی اعلام کرد. به این ترتیب به نظر می رسد که جنگ عراق برای تصرف موصل به رهبری ترکیه و با حمایت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و موافقت آمریکا امری گریزناپذیر است. به نظر می رسد آمریکا برای اینکه آنکارا دست از اتهام زنی اش به آمریکا به علت دست داشتنش در کودتای ناکام اخیر بردارد، تسلیم خواسته های اینچنینی ترکیه شده است.

 درعین حال، آمریکا می ترسد که اردوغان با مسعود بارزانی ساخت وپاخت و کل سفره های نفتی از کرکوک تا موصل را از آن خود کند؛ البته در اینجا اسرائیل به عنوان طرف سوم این محور نیز حضوری پررنگ دارد. سفر چندروز پیش بارزانی به فرانسه نیز برای یادآوری همین اتفاق بود تا بگوید که آمریکایی ها با ترک ها برای انجام این کار آماده اند. از سوی دیگر آمریکایی ها از این می ترسند که اروپایی ها بدون کسب رضایت آنها به محور اردوغان - بارزانی بپیوندند و کمپانی های خود را زیرنظر آنها برای استخراج نفت به موصل بفرستند. شاید برای همین است که فرانسه به نیروهای مستقر خود در ناو شارل دوگل برای کمپانی در عملیات موصل دستور آماده باش داده است.»

نویسنده این مقاله سبعد به توافقات اردوغان و اوباما در اجلاس جی 20 اشاره می کند و می نویسد: «اولا، اوباما نمی خواهد قصه داعش کمتر از سه سال به پایان برسد چون نمی خواهد به این ترتیب حرفش زمین بماند که گفته بود جنگ با داعش حداقل سه سال زمان می برد. ثانیا توافق شده است تا منطقه امنی در سوریه زیرنظر ترکیه به وجود آید. ثالثا، با تفاهم آمریکا و ترکیه، اقلیم سنی در عراق تشکیل می شود. رابعا، توافق شده است تا کشوری فدرالی در عراق با مرکزیت بغداد به وجود آید تا بر هر سه اقلیم شمال و جنوب و غرب نظارت داشته باشد.» سمیر عبید در پایان می نویسد: «رسانه های ترکیه ای، بمباران تبلیغاتی خود را بر سر موصل از هم اکنون شروع کرده اند.

 آنها ادعا می کنند که 90 هزار کیلومتر مربع از زمین های عراق، حق ترکیه است که شامل کرکوک که آن را سرزمینی متعلق به ترکمن ها می دانند نیز می شود. صاحبان رسانه و دیپلمات های ترکیه ای دوره افتاده اند که موصل کاملا شبیه قبرس است و درنتیجه چاره ای جز تصرف آن نیست. توافق ترکیه و بریتانیا تأکید می کند در صورتی که ترکمن ها در معرض خطر قرار بگیرند، ترکیه حق دارد در دفاع از آنها وارد عمل شود.»

جنگ موصل و کش مکش ایران و ترکیه
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات