طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیتصویب طرح ممنوعیت پرداخت پول نقد به ایران

تصویب طرح ممنوعیت پرداخت پول نقد به ایران

تصویب ممنوعیت پرداخت نقدی آمریکا به ایران

مجلس نمایندگان آمریکا طرح ملزم شدن دولت این کشور به اخذ تأییدیه کنگره پیش از هر گونه پرداخت نقدی به دولت ایران حتی در صورت صدور رأی دادگاه های بین المللی را تصویب کرد.


برجام

خبرگزاری فارس: مجلس نمایندگان آمریکا طرح پیشنهادی «اِد رویس» رئیس کمیته روابط خارجی این نهاد برای ممنوع کردن پرداخت پول نقد به دولت ایران را تصویب کرد.

بر اساس این طرح که 254 نماینده با آن موافقت و 163 نماینده دیگر مخالفت کردند، پرداخت هر گونه پول نقدی به دولت ایران حتی اگر بر اساس رأی دادگاه های بین المللی باشد، باید ابتدا به تأیید کنگره آمریکا برسد.

این طرح برای تبدیل به قانون باید به تصویب کنگره و امضای رئیس جمهور آمریکا نیز برسد.

تصویب این طرح، واکنشی است به پرداخت 1.7 میلیون دلار پول بلوکه شده ایران در بانک های آمریکا. 400 میلیون دلار از این پول را شاه مخلوع ایران برای خرید سلاح به آمریکایی ها داده بود و 1.3 میلیارد دلار مابقی، سود انباشته شده آن است.

نمایندگان معترض به این اقدام اوباما که اکثر آنها را جمهوری خواهان تشکیل می دهند، می گویند که دولت اوباما این کار را برای آزادی 4 زندانی آمریکایی از زندان های ایران انجام داده و در حقیقت به ایران باج داده و الآن ایرانیان تشویق می شوند با گرفتن گروگان های آمریکایی بیشتر، درآمد بیشتری کسب کنند.

دولت آمریکا اما موضعی حقوقی دارد و می گوید اگر این پول را به ایرانیان بعد نمی داده، میبایست همین پول را با میلیاردها دلار سود به ایران بازمی گرداند.

مخالفان به نوع پرداخت پول یعنی ارسال دلار و یورو بر روی پالت های چوبی اعتراض شدیدی دارند. دولت اوباما می گوید ایران برای بانک های آمریکا یک کشور تحریم شده محسوب می شود و امکان انتقال پول از طریق دیگری میسر نبوده است.

مخالفان کنگره نشین برای این استدلال هم پاسخ دارند و می گویند چند ماه پیش که وزارت انرژی آمریکا، 32 تن آب سنگین ایران را به مبلغ 8 میلیون و 600 هزار دلار خرید، بعد از گرفتن مجوز موردی وزارت خزانه داری، پول را به صورت الکترونیکی ارسال کرد.

پرداخت پول نقد به ایران ارتباطی به آزادی زندانیان ندارد | جان کری
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات