طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیدر تعامل با اپسکو به دنبال کسب سهم مناسب از پروژه ها هستیم

در تعامل با اپسکو به دنبال کسب سهم مناسب از پروژه ها هستیم

دنبال کسب سهمیه آسیا هستیم | درویش

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به ریاست دو ساله ایران بر شورای اپسکو، از برگزاری نشست این شورا در سال آینده در تهران خبر داد.

ماهواره ایرانی, دهمین اجلاس شورای سران اپسکو, اپسکو, تعامل اپسکو دنبال کسب سهم پروژه هستیم

ماهواره ایرانی, دهمین اجلاس شورای سران اپسکو, اپسکو, سازمان فضایی ایران
به نقل از خبرنگار دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به نقل از روابط عمومی وزارت ارتباطات، بهرامی با اشاره به برگزاری دهمین اجلاس شورای سران اپسکو در ترکیه گفت: در خلال برگزاری دهمین اجلاس شورای سران اپسکو، کشورهای عضو درباره پروژه های مشترک فضایی تبادل نظر کردند.

وی گفت: در حاشیه این مراسم، با معاون سازمان توبی تاک ترکیه و رئیس موسسه امور فضای این کشور دیدار و در زمینه همکاری و بازدید مذاکره صورت گرفت.

بهرامی در عین حال از تصویب پیشنهاد ایران برای قرار گرفتن یک ماهواره ایرانی در منظومه ماهواره های مشترک کشورهای عضو سازمان اپسکو خبر داد و گفت: با توجه به علاقه مندی جهت کمپانی در این طرح دو پروژه ماهوره ای پیشنهاد دادیم که با تلاش های مستمر، توانستیم قرارگیری یک ماهواره را در منظومه ماهواره ای اپسکو توسط ایران به تصویب شورا برسانیم.

رئیس سازمان فضایی با ابراز امیدواری نسبت به افزایش حجم توانمندی کشور در زمینه های فضابی و بهره برداری هر چه بیشتر از امکانات موجود در راستای منافع ملی و بین المللی یادآور شد: مراحل نصب تلسکوب نوری با ویژگی رصد اجرام فضایی تا عمق هزار کیلومتری که در کشورهای پرو، پاکستان و ایران از سوی سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) به تصویب رسیده بود، در مرکز ماهدشت درحال اتمام است و امکان رصد و مطالعه پسماندهای فضایی را ایجاد می کند.

بهرامی با اشاره به سیستم جدید به اشتراک گذاری تصاویر ماهواره ای کشورهای عضو اپسکو نیز خاطرنشان کرد: این پروژه پیشرفت مناسبی داشته و داده های بسیاری هم در حوادث طبیعی اخیر در اختیار ما قرار داد.

رییس سازمان فضایی ایران همچنین از ارائه پیشنهاد انجام پروژه دانشجویی مکعب ایرانی با مدیریت اپسکو در کشورهای عضو خبر داد و گفت: امیدواریم بعد از بررسی از سوی اپسکو مورد قبول واقع شود.

بهرامی با اشاره به فعالیت چین در زمینه آزمایشگاه و ایستگاه فضایی ادامه داد: با توجه به همکاری چین با شورای ماورای جو سازمان ملل، در گذشته پیشنهاد مذاکره اپسکو با چین را دادیم که در دست بررسی قرار دارد.

وی همچنین از برگزاری جلسه مسئولان بین الملل اپسکو جهت طرح پروژه ها خبر داد و خاطرنشان کرد: همکاری با اپسکو فرصت هایی در اختیار کشورهای عضو از جمله ما قرار می دهد تا با مشارکت در پروژه های هزینه بر بتوانند کسب تجربه کنند.

معاون وزیر ارتباطات، در بخش دیگر سخنان خود، با اشاره به ساخت و پرتاب ماهواره ها در راستای مباحث اقتصاد مقاومتی، از نهایی شدن مذاکرات پرتاب ماهواره دوستی خبر داد و افزود: با توجه به وجود آمادگی پرتاب دوم در سال جاری، رقابتی بین تیم طراحی و ساخت ماهواره «آت ست» دانشگاه امیرکبیر و ناهید یک پژوهشگاه فضایی ایجاد شده که هر کدام سریع تر آماده شود، در نوبت پرتاب قرار می گیرد.

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر رفع نیازهای کشور در زمینه ماهواره های مخابراتی و سنجشی اظهار داشت: سازمان فضایی درحال انجام اقدام های لازم در این زمینه است و با سفارش و یا طراحی و ساخت ماهواره به نیاز کشور پاسخ می دهد.

وی با بیان این که در حال برنامه ریزی برای ساخت و تکمیل ماهواره سنجشی و خرید تصاویر مورد نیاز هستیم، تامین ماهواره مخابراتی را نیز از کارهای اولویت دار سازمان دانست و خاطر نشان کرد: بیشترین تلاش برای طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی مدار پایین صورت گرفته است که کاربرد بیشتری دارد اما خرید ماهواره مخابراتی در کنار این اقدام، ادامه دارد.

بهرامی در ادامه در خصوص مرکز ماهدشت به امکانات خاص آن به عنوان مرکز اصلی کنترل ماهواره های مخابراتی و سنجشی کشور اشاره کرد و گفت: این مرکز با تصویب شورای فنی وزارت، به نوعی در طرح جامع توسعه منطقه ویژه اقتصادی پیام نیز دیده خواهد شد.

وی با تقدیر از همراهی مسوولان استان البرز در تکمیل امکانات زیرساختی این مرکز افزود: در کنار مرکز ماهدشت برنامه داریم، ایستگاه قشم که در حال حاضر به عنوان ایستگاه موقت پرتاب های ماهوره ای فعالیت می کند را به عنوان ایستگاه دائمی تجهیز و آماده کنیم.

وی در ادامه از ایجاد مرکز ملی داده های فضایی به عنوان مرکز منحصر به فرد در کشور و منطقه خبر داد و ابراز امیدواری کرد، تا انتهای سال به بهره برداری رسد.

بهرامی همچنین با اشاره به علاقه مندی نسبت به استفاده بیشتر از آزمایشگاه و مرکز سنجش از دور این مرکز گفت: با تکمیل تجهیزات و ارتقای سطح بهره برداری، فاز دوم آزمایشگاه سنجش از دور راه اندازی خواهد شد.

برگزاری کارگاه ریزگردها و خشکسالی با همکاری سازمان ملل در آبان ماه برنامه دیگری بود که بهرامی به آن اشاره کرد و گفت: از دو سال پیش مذاکرات برگزاری این کارگاه بین المللی را دنبال و با استفاده از ظرفیت های دیپلماتیک کشور موفق شدیم موافقت برگزاری این کارگاه را در ایران کسب کنیم که زمینه مناسب برای ارایه توانمندی های داخلی و بهره گیری از تخصص و توان کارشناسان خارجی فراهم می شود.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به برنامه ریزی مفصل این سازمان برای هفته جهانی فضا اظهار داشت: سازمانهای متفاوت استفاده کننده از فناوری فضایی در این مراسم حضور داشته و ضمن بررسی راه های همکاری هر چه بیشتر، هفته ای به یاد ماندنی در سطح ملی رقم خواهند زد.به دنبال کسب نتایج خوبی در تایلند هستیم | صفری
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات