طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیتغییر سهمیه سوخت خودروهای دیزلی از فردا

تغییر سهمیه سوخت خودروهای دیزلی از فردا

بیمه کردن تنها شرط دریافت مجدد سهمیه / سهمیه سوخت خودروهای سنگین قطع شد

معاون ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت با تشریح طرح جدید تغییر کلاس بندی کارت های سوخت خودروهای دیزلی در بخش مسافربری، اعلام کرد: با اجرای این طرح، در راستای توزیع عادلانه سوخت، تخصیص سهمیه گازوئیل خودروهای دیزلی بر اساس ظرفیت خودروها تدقیق و میزان سهمیه ها به نیاز واقعی خودرو نزدیک می شود.


قیمت بنزین

خبرگزاری ایسنا: معاون ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت با تشریح طرح جدید تغییر کلاس بندی کارت های سوخت خودروهای دیزلی در بخش مسافربری، اعلام کرد: با اجرای این طرح، در راستای توزیع عادلانه سوخت، تخصیص سهمیه گازوئیل خودروهای دیزلی بر اساس ظرفیت خودروها تدقیق و میزان سهمیه ها به نیاز واقعی خودرو نزدیک می شود.

سیدمحمد مهدی پیغمبرزاده گفت: در حال حاضر کارت های سوخت ناوگان مسافری دیزلی در سه گروه، طبقه بندی شده اند که شامل خودروهای با ظرفیت کمتر از 20 نفر، خودروهای بین 20 تا 40 نفره و اتوبوس هایی با بیش از 40 نفر ظرفیت هستند.

وی با بیان اینکه "این طبقه بندی از ابتدای اجرای طرح سهمیه بندی تاکنون هیچ تغییر و اصلاحی نداشته است"، افزود: بر اساس آسیب شناسی که کارشناسان ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت  انجام دادند، حالت موجود حاوی اشکالاتی بود که موجب تخصیص ناعادلانه و بیش از نیاز به برخی کاربری ها شده بود؛ بعنوان مثال در شرایط فعلی مینی بوسی با 23 نفر ظرفیت با اتوبوس های زیر 40 نفر ظرفیت در یک طبقه قرار دارند و سهمیه یکسانی دریافت می کنند و همین طور یک سواری دیزلی با یک مینی بوس 19 نفره به یک اندازه سهمیه می گیرند؛ بنابراین حالت موجود غیرعادلانه تشخیص داده شد و تغیر کلاسه بندی کارت ها در دستور کار قرار گرفت.

معاون ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت در تشریح کلاسه بندی های جدید گفت: در طبقه بندی جدید کارت های سوخت که منطبق بر تعاریف آئین نامه راهنمایی و رانندگی است، پنج کلاس خودرویی به شرح زیر تعریف شده است:

رده اول: سواری معمولی و استیشن دیزلی تا 9 نفر

رده دوم: ون های دیزلی با ظرفیت 10 تا 15 نفر

رده سوم: مینی بوس ها با ظرفیت 16 تا 26 نفر

رده چهارم: اتوبوس های با ظرفیت 27 تا 40 نفر

رده پنجم: اتوبوس های با ظرفیت بیش از 40 نفر

معاون ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت با اعلام این طبقه بندی جدید، ادامه داد: بر اساس بررسی های کارشناسی و میدانی، سهمیه پایه برای این پنج گروه به ترتیب 300 ، 1000 ، 1350 ، 4700 و 4700 لیتر در ماه تعیین شده است.

وی با بیان اینکه "این اعداد، سهمیۀ پایه است"، افزود: در کنار این سهمیه ها، نظام تخصیص سهمیه عملکردی بر مبنای میزان پیمایش طبق روال قبل برقرار است و این تغییرات صرفاً مربوط به اصلاح طبقه بندی کارت های سوخت می شود.

پیغمبرزاده اضافه کرد: بر اساس هماهنگی و برنامه ریزی انجام شده، این تغییرات از ابتدای مهر ماه عملیاتی خواهد شد و جزئیات بیشتر در اطلاعیه های ستاد حمل و نقل و سوخت و کمپانی ملی پخش فرآورده های نفتی به آگاهی عموم خواهد رسید.

معاون ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت درخصوص میزان صرفه جویی حاصل از اجرای این طرح نیز گفت: پیش بینی می کنیم اجرای این طرح منجر به صرفه جویی و کاهش قاچاق سوخت نفت گاز به میزان حدود 500 هزار لیتر در روز شود که معادل دو هزار میلیارد ریال در سال صرفه جویی در بیت المال خواهد شد و مصداق بارز اقدام عملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

تغییرنکردن شرایط تردد خودروهای پلاک اروندی
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات