طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیتلاقی تهران - نیویورک

تلاقی تهران - نیویورک

تهران بِه دنبال نفوذ سیاسی وَ قلمرو دَر عراق اَست | ادعای نیویورک تایمز

حسن روحانی برای چهارمین بار در دوران ریاست جمهوری خود به نیویورک رفته و امروز در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد؛ سخنرانی ای که به گفته غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل، حول محور پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود و توقعات ایران از طرف مقابل خواهد بود.


مجمع عمومی سازمان ملل متحد روزنامه شرق: حسن روحانی برای چهارمین بار در دوران ریاست جمهوری خود به نیویورک رفته و امروز در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد؛ سخنرانی ای که به گفته غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل، حول محور پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود و توقعات ایران از طرف مقابل خواهد بود.

هفتادویکمین نشست سالانه مجمع عمومی و حضور سران کشورهای عضو، مانند سال های قبل این فرصت را فراهم کرده است تا روحانی و رئیس دستگاه دیپلماسی او در حاشیه این اجلاس در یک برنامه فشرده، توسعه روابط دیپلماتیک خود را پیگیری کنند، ازهمین رو حسن روحانی دیروز با سران کشورهای انگلیس، فرانسه، سوئیس، ایتالیا، ترکیه و همچنین رهبران مسلمان جامعه آمریکا دیدار کرد و محمدجواد ظریف نیز اولین ملاقات با همتای کانادایی خود در دوران قطع روابط را انجام داد.

لندن به ایران هیأت بانکی می فرستد

به نقل از ایرنا، روحانی روز گذشته با «ترزا می»، نخست وزیر بریتانیا، دیدار کرد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تحولی بزرگ، نمادی برای حل اختلافات و پایه ای برای همکاری ها دانست. او با تأکید بر اینکه همه طرف ها باید به اجرای دقیق و به هنگام تعهدات خود در برجام، پایبند باشند»، گفت: «ایران به طور کامل به تعهدات خود عمل کرده و تا زمانی که طرف مقابل به تعهداتش پایبند باشد، ما هم پایبند خواهیم بود». روحانی، بهره مندی ایران از فضای مثبت اقتصادی را جزء تعهدات برجام برشمرد و افزود: «تا برخی مشکلات فنی در زمینه بانک و بیمه حل نشود، تعهدات طرف مقابل به انجام نرسیده و دولت های اروپایی باید به بانک های بزرگ برای همکاری با ایران اطمینان دهند و لندن می تواند قدم اصلی را در این زمینه بردارد».

او ضمن ابراز خرسندی از بهبود روابط تهران- لندن در سال های اخیر، گفت: «با احترام متقابل و تمرکز بر همکاری در چارچوب منافع مشترک می توانیم بر ذهنیت های منفی تاریخی غلبه کنیم. نتایج همکاری دو کشور را در سال های اخیر در مذاکرات هسته ای دیده ایم و اکنون نیز فرصت برای توسعه روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و استفاده از ظرفیت ها به نفع دو ملت فراهم است».

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوعات منطقه حساس خاورمیانه اشاره کرد و با تأکید بر اینکه «منطقه ما مسائل پیچیده ای دارد و جز راه حل سیاسی، مسیری برای حل آنها وجود ندارد» گفت: ایران آماده همکاری با اتحادیه اروپا، انگلیس و کشورهای منطقه برای ثبات و امنیت به ویژه در سوریه، عراق و یمن است».

«ترزا می»، نخست وزیر بریتانیا، نیز در این دیدار از توسعه روابط دو کشور در عرصه های سیاسی و اقتصادی در سال های اخیر ابراز رضایت کرد و گفت: «از افزایش سطح مناسبات دو کشور در همه عرصه ها حمایت می کنیم». او افزود: «لندن حمایت خود را از گام مهم برجام ادامه خواهد داد و معتقد است طرفین باید به اصول توافق شده متعهد باشند».

وی با بیان اینکه برای حل مشکلات بانکی و بیمه ای و بهره مندی اطمینان بخش ایران از فرصت های اقتصادی در حال هماهنگی با طرفین برجام برای اقدامات لازم هستیم، تصریح کرد: «بریتانیا یک هیأت بانکی را برای مذاکرات و همکاری های فنی با بانک مرکزی ایران راهی تهران می کند».

گفتنی است برخی از رسانه های خارجی همچون دویچه وله نقل از دادند که یکی از موضوعات مورد بحث در این دیدار، پرونده نازنین زاغری (شهروند بریتانیایی که به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان در ایران محکوم شده) بوده است. مسئله پیگیری حالت زندانیان غربی در ایران در حالی طرح شده است که روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در نقل ازی از تلاش خویشاوندان این زندانیان برای لابی با روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خبر داده است.

بر اساس این نقل از، خانواده یکی از زندانیان برای سومین بار است که از لندن به مجمع عمومی سازمان ملل رفته تا خواستار آزادی «کمال فروغی» شود. کامران فروغی، فرزند این زندانی، دو سال قبل نیز نامه ای به هیأت ایرانی داد و سال گذشته با حضور در ضیافت شام روحانی تقاضای آزادی پدرش را مطرح کرد.

همکاری با پاریس برای مقابله با تروریسم

روحانی در ادامه برنامه های روز گذشته خود با «فرانسوا اولاند»، همتای فرانسوی خود، دیدار و در این دیدار هم بر ضرورت استفاده از فرصت های برجام تأکید کرد. او با بیان اینکه «نباید اجازه داد دستاوردهای برجام تضعیف شود و همه طرفین علاوه بر پایبندی، اعضا را به اجرای کامل تعهدات خود یادآور شوند»، گفت: «اینکه در مسیر اجرای توافق، کشوری بخواهد با ایجاد محدودیت های غیرسازنده در مسیر اجرای توافقات، خواسته های خود را فرامرزی کند، قابل قبول نیست».

روحانی با بیان اینکه بعد از دوران طولانی مدت مذاکره، ملت ها و کمپانی های ما و منطقه باید از فواید برجام منتفع شوند، گفت: «در این مسیر رهبران اروپا باید به بانک ها و بیمه ها برای همکاری مالی تضمین و اطمینان بدهند». او در ادامه، ایجاد تحرک در روابط تهران - پاریس را ضروری خواند و با تأکید بر ضرورت اجرائی شدن مفاد توافق های میان دو کشور اظهار کرد: «برای ایران توسعه روابط با فرانسه همواره از اهمیت زیادی برخوردار است و هیچ مانعی برای توسعه روابط اقتصادی، علمی، فنی و سیاسی با فرانسه وجود ندارد».

 رئیس جمهوری کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تروریسم و اهمیت وحدت همه کشورها در مبارزه با این معضل جهانی اشاره و تصریح کرد: «تروریست های خشن و بی رحمی که منطقه ما را ناامن کرده اند، سایر مناطق دنیا را هم می توانند ناامن کنند و ایران اسلامی آماده همکاری بیشتر با اروپا به ویژه فرانسه در مبارزه با تروریسم و افراطی گری است».

روحانی به تحولات سوریه، عراق، یمن و لبنان اشاره کرد و گفت: «در سوریه مشکلات تنها باید از طریق سیاسی حل وفصل شود و مبارزه با تروریسم، آتش بس پایدار، بازگشت آوارگان و کمک های انسان دوستانه اولویت های اصلی هستند. در عراق باید دولت و مردم این کشور را برای پیروزی کامل بر تروریست ها یاری داد و در یمن نیز که با بمباران های پی درپی عملا به یک ویرانه تبدیل شده، از اروپا و فرانسه انتظار می رود که برای بازگشت آرامش به مردم این کشور کمک کنند».

اولاند نیز پس از آنکه روحانی تأکید کرد، ایران آماده همکاری با اروپا و فرانسه در زمینه ثبات، امنیت و حل وفصل مسائل منطقه ای است؛ گفت: «در این مبارزه، اقدامات باید سریع باشد و پاریس با توجه به نقش مؤثر ایران، آماده همکاری با تهران در این زمینه است». او همچنین بر توسعه همکاری های تهران - پاریس در همه عرصه ها تأکید کرد و گفت: «باید از فرصت برجام برای توسعه هرچه بیشتر روابط به نفع دو ملت بهره گرفت و بر تعهداتی که از سوی اعضا توافق شده، به طور کامل پایبند بود».

رم به دنبال تقویت روابط با تهران

روحانی روز گذشته با «متئو رنتزی»، نخست وزیر ایتالیا، نیز دیدار کرد و با بیان اینکه «ایتالیا این فرصت را در دوره پسابرجام در اختیار دارد که بار دیگر به اولین شریک و همکار اقتصادی و تجاری ایران در اروپا تبدیل شود»، گفت: «سفرهای دوجانبه اخیر، نقطه عطفی در روابط مشترک و نشان دهنده اراده دو ملت و دو دولت برای توسعه و تحکیم سطح همکاری هاست».
او در این دیدار نیز به نقش برجام در استحکام صلح و ثبات منطقه اشاره کرد. روحانی در بخش دیگری از این جلسه با بیان اینکه رهبران اروپا باید به بانک ها و بیمه ها برای همکاری مالی تضمین و اطمینان دهند، گفت: «ملت ها و کمپانی های ما و منطقه باید از فواید برجام منتفع شوند». نخست وزیر ایتالیا نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه رم با هیجان به دنبال تقویت روابط همه جانبه با تهران است، گفت: «ما برای هر اقدامی برای استحکام روابط اقتصادی آماده ایم». او با اشاره به اعزام یک هیأت بلندپایه ایتالیا به تهران در ماه های آینده تأکید کرد: «در بحث روابط بانکی، بیمه دولتی ساچه ایتالیا آماده ارائه تضمین های لازم است».

ایران در کنار ترکیه

یکی دیگر از دیدارهای جانبی روحانی در حاشیه مجمع عمومی با «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه، بود. روحانی با تأکید بر اینکه ایران در همه مراحل دوست و برادر و کنار ترکیه خواهد بود، گفت: «دولت و ملت ترکیه را برادر خود می دانیم و اراده تهران، تقویت روابط با آنکارا در همه زمینه هاست».

او در ادامه به کودتای اخیر در ترکیه اشاره کرد و گفت: «وقوع ناامنی و کودتا علیه دولتی که در ترکیه با رأی مردم حاکمیت دارد، برای ما بسیار ناراحت کننده بود و ایران از همان لحظات نخست، تمام امکانات خود را برای ثبات و امنیت در ترکیه به کار گرفت». رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تروریسم و خطرات آن برای منطقه و دنیا پرداخت و گفت: «تروریسم تهدیدی علیه همه ماست و نقش دو کشور در مبارزه با تروریسم و ناامنی در منطقه و به ویژه سوریه و عراق اهمیت دارد».

اردوغان نیز برنده اختلاف و ناامنی های منطقه را دشمنان دنیا اسلام دانست و با بیان اینکه دیگران قادر به حل مشکلات منطقه نیستند، گفت: «ایران و ترکیه دو کشور اسلامی و بزرگ منطقه هستند و با همکاری می توانند در روند مبارزه با بحران ها و ایجاد ثبات در منطقه و ازجمله سوریه و عراق نقش تعیین کننده ای داشته باشند».

گفتنی است رئیس جمهوری کشورمان دیروز دیداری نیز با رهبران مسلمان جامعه آمریکا داشت و با تأکید بر ضرورت تقویت وحدت و یکپارچگی در دنیای اسلام گفت: «امروز اصل اساسی برای همه دولت های اسلامی و متفکران مسلمان، حفظ و ارائه چهره واقعی اسلام است و برای حفظ منافع مسلمانان، باید روی اشتراکات خود که همانا قرآن، سیره پیامبر گرامی اسلام(ص) و اهل بیت(ع) است، تمرکز کرد».

او با تأکید بر اینکه دنیای اسلام از شرایط دشوار کنونی عبور خواهد کرد، گفت: «تردیدی نداریم که حق دائمی است و باطل برای دوران کوتاهی کارایی داشته و در نهایت از بین خواهد رفت؛ اما درعین حال مسئولیت های بسیار بزرگی بر دوش حکومت ها و متفکران مسلمان وجود دارد تا چهره واقعی اسلام را به جهانیان معرفی کنند».

روحانی همچنین به خطر جذب شدن جوانان در گروه های خشونت طلب اشاره کرد و گفت: «خطر این موضوع از کشته شدن انسان ها بدتر است؛ چراکه می تواند آینده و نسل های آتی را از مسیر حق و هدایت واقعی منحرف کند. امروز متأسفانه برخی دولت های اسلامی آنچنان که باید به وظیفه خود در برابر مشکلات و بحران های موجود عمل نمی کنند و برخی از آنها تحت تأثیر قدرت های سلطه گر قرار دارند و این مسئله ای است که مشکلات را مضاعف کرده است».

به گفته او، امروز راهی جز اتحاد، هوشیارکردن جوانان در برابر خطرات و معرفی چهره اسلام واقعی، وجود ندارد و باید چهره واقعی اسلام را از خطر انحراف فرهنگی که عده ای از آن به عنوان توطئه علیه اسلام استفاده می کنند، حفظ کنیم.

رایزنی وزرای خارجه ایران و کانادا

حضور مقامات کشورهای متفاوت در نیویورک این فرصت را مهیا کرد که وزرای خارجه ایران و کانادا نیز با یکدیگر دیدار و درباره مباحث دوجانبه، منطقه ای و کنسولی گفت وگو کنند. دیدار محمدجواد ظریف و استفان دیون دیروز در چهار سال گذشته که روابط دو کشور قطع شده بود، اولین دیدار وزرای خارجه بود و طرف کانادایی پس از آن به بی بی سی فارسی گفت که دولت کانادا اراده ای جدی برای ازسرگیری روابط با ایران دارد.

به گفته مقام های کانادایی، دو طرف در این دیدار درباره موضوعاتی ازجمله پرونده های کنسولی و مسائل منطقه ای بحث کردند. گفتنی است، نشست معاونان وزرای امور خارجه ایران و ١+٥ نیز دیروز در حاشیه هفتادویکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد تا معاونان وزرای خارجه دو طرف روند اجرای برجام را بررسی کنند. این پنجمین نشست کمیسیون مشترک برجام است و وزرای خارجه ایران و ١+٥ نیز امروز (پنجشنبه) روند اجرای برجام را بررسی می کنند. در برجام پیش بینی شده است که اجلاس وزرا هر دو سال یک بار برگزار شود و اکنون به درخواست طرف ایرانی پس از هشت ماه از اجرائی شدن برجام نخستین بار در نیویورک برگزار می شود.

پیام جنتی و مرادخانی به جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات