طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیتهران و هاوانا بر ارتقای همکاری ها به ویژه در عرصه اقتصادی تأکید کردند

تهران و هاوانا بر ارتقای همکاری ها به ویژه در عرصه اقتصادی تأکید کردند

تأکید سفارت ایران دَر ترکیه بَر گسترش همکاری هایِ تهران - آنکارا

ایران و کوبا بر ارتقای همکاری های دوجانبه به ویژه در عرصه اقتصادی و در دوران پسابرجام تأکید کردند.

حسن روحانی, سفر روحانی به کوبا, روابط تهران و هاوانا, تهران هاوانا ارتقای همکاری ویژه عرصه اقتصادی تأکید

حسن روحانی, سفر روحانی به کوبا, روابط تهران و هاوانا, ارتقای همکاری ها, رائول کاسترو
به نقل از حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی عصر دوشنبه به وقت محلی (بامداد سه شنبه به وقت تهران ) در دیدار هیأت های عالی رتبه ایران و کوبا، با اشاره به موفقیت در مذاکرات هسته ای با 5+1، گفت: هدف برخی کشورهای قدرتمند از اعمال فشار و تحریم علیه کشورهای مستقل، در اختیار داشتن انحصار فناوری های نوین و مهم است.


رییس جمهور تصریح کرد: خوشحالیم که با مقاومت ملت ایران ، راه کشورهای درحال توسعه برای پیمودن این مسیر گشوده شد تا فناوری های پیشرفته منحصرا در اختیار کشورهای توسعه یافته نباشد.


حجت الاسلام روحانی با تاکید بر ضرورت همکاری کشورهای مستقل در حوزه علم و فناوری اظهار کرد: ایران و کوبا باید سطح همکاری های خود را در عرصه فناوری های نوین از جمله نانو و بیوتکنولوژی ارتقاء بخشند و این نوع همکاری ها می تواند قدرت کشورهای مستقل را در برابر سلطه جویان ارتقاء ببخشد.


رییس جمهور همچنین فعال کردن بیش از پیش کمیسیون اقتصادی دو کشور با هدف پیگیری توافقات و تعمیق روابط اقتصادی را ضروری خواند.


وی در ادامه با بیان اینکه کشورهای مستقل و مقاوم باید در برابر انواع مشکلات در کنار هم باشند، گفت: کوبا پیوسته در مجامع بین المللی به عنوان دوست نزدیک ایران بوده و این دوستی و اتحاد دو کشور که به نفع منافع دو ملت است، باید در مسایل بین المللی و منطقه ای ادامه یابد.

رییس جمهور همچنین با اشاره به مواضع مشترک تهران - هاوانا در مسایل منطقه ای و بین المللی گفت: برخی قدرت ها با دامن زدن به اختلافات منطقه ای به دنبال فروش تسلیحات خود هستند و به این ترتیب اقتصاد جهانی نیز متاثر شده و آسیب می بیند.


حجت الاسلام روحانی در ابتدای این نشست نیز با تجلیل از روحیه مقاومت و ایستادگی مردم کوبا در برابر استعمارگران و سلطه جویان گفت: ملت ایران نیز طی هشت سال جنگ تحمیلی در حالی استقامت کرد که شرق و غرب به متجاوز کمک می کردند و همین قدرتها بعد از جنگ نیز به بهانه های متفاوت به فشارها و تحریم های خود ادامه دادند.


رائول کاسترو رییس جمهوری کوبا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر رسمی رییس جمهوری ایران به هاوانا گفت: ما با افتخار شریک ثابت قدم شما هستیم و هیچکس نمی تواند توسعه روابط کوبا و ایران را متوقف کند.


رییس جمهوری کوبا با بیان اینکه ایجاد جنگ، آشوب و منازعه در جهان،کاسبی سودآوری برای برخی قدرتها شده است، اظهارداشت: جنون و جنگ افروزی ، اندیشه برخی قدرتها را احاطه کرده است.


وی همچنین ضرورت توسعه همکاری های ایران و کوبا در همه زمینه ها را مورد تاکید قرار داد.


برگزاری پنجمین اجلاس همکاری های اقتصادی ایران و افغانستان در تهران
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات