طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
توافقنامه صلح میان حکومت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار امضا شد

توافقنامه صلح میان حکومت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار امضا شد

مشکلات حکومت افغانستان عامل تأخیر در امضای تفاهم نامه صلح است | حکمتیار

توافقنامه صلح میان هیات مذاکره کننده ی حکومت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار طی مراسمی در کابل امضا شد.

حکومت افغانستان, حزب اسلامی, حکمتیار, توافقنامه صلح حکومت افغانستان حزب اسلامی حکمتیار امضا

حکومت افغانستان, حزب اسلامی, حکمتیار, توافقنامه صلح
به نقل از حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران، این توافقنامه میان سید احمد گیلانی رئیس شورای عالی صلح، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان، عطاء الرحمان سلیم منشی شورای عالی صلح به نمایندگی از دولت افغانستان و محمد کریم امین به نمایندگی از گلبدین حکمتیار رهبر شورشی حزب اسلامی امضا شد.


محمد امین کریم؛ نماینده حزب اسلامی در این مذاکرات با بیان اینکه خواست ما صلح میان افغانی و در داخل افغانستان بود گفت: حزب اسلام به تعهد های خود پایبند است و این صلح مقدمه ای برای یک صلح سرتاسری در کشور است.

وی تصریح کرد: هدف ما حاکمیت ملی افغانستان و نظام اسلامی است ودر این مذاکره های هیچ چانه زنی در مورد شامل شدن حزب اسلامی در حکومت نبوده است.

محمد امین کریم با اشاره به این مطلب که توافق روی گفت وگوهای صلح بسیار زمانگیر و پیچیده بود، ابراز امیدواری کرد نیروهای دیگر شامل در این جنگ با افغانستان صلح کنند.

در اعلامیه مشترک دولت افغانستان و حزب اسلامی که در محفل امضای این توافقنامه خوانده شد، آمده که این سند بعد از امضای محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، نافذ خواهد شد.

به اساس این توافق دولت ضمانت می کند که در بدل برقراری آتش بس، به گلبدین حکمتیار و دیگر رهبران شورشی حزب اسلامی مصونیت قضایی اعطا خواهد شد.

منابع در شورای عالی صلح افغانستان گفته اند که توافقنامه آشتی با حزب اسلامی در دو مرحله اجرا خواهد شد.

بعد از امضای این سند از جانب شورای عالی صلح و نمایندگان حزب اسلامی، زمینه آمدن گلبدن حکمتیار، رهبر این حزب، به کابل هموار خواهد شد.

این سند شش صفحه ای در سه فصل و ۲۶ ماده ترتیب شده است.

همزمان با امضای این سند، تجمع اعتراضی به امضای این توافقنامه در کابل راه اندازی شده بود.

آوا نوشت: این تجمع با حضور ده ها نفر در پارک شهر نو کابل برگزار شده بود و اشتراک کنندگان با سر دادن شعار علیه آقای حکمتیار، مخالفت خود را با صلح با او اعلام کردند.

فردا؛ توافقنامه صلح با حزب اسلامی امضا می شود
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات