طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
تولید سالانه بیش از 600 تن عسل در شهرستان خلخال

تولید سالانه بیش از 600 تن عسل در شهرستان خلخال

تولید سالانه بیش از 10 هزار تن شیر در شهرستان سرعین

فرماندار خلخال گفت: این شهرستان با تولید بیش از 600 تن عسل در سال یکی از قطب های مهم پرورش زنبور عسل و تولید عسل در استان اردبیل است.

تولید, خلخال, اردبیل, تولید سالانه تن عسل شهرستان خلخال

تولید, خلخال, اردبیل, عسل, سالانه

به نقل از اردبیل؛ علی نظری شیخ احمد افزود: پرورش زنبور عسل یکی از بخش های مهم اقتصاد مقاومتی بوده و به همین علت دولت به حمایت از زنبورداران و حل مشکلات آنها تاکید دارد.

وی گفت: طرح تحقیقاتی انجام شده در این شهرستان حاکی از وجود دست کم 700 گونه گیاهان مختلف اعم از دارویی و مرتعی مورد پسند زنبور عسل با میزان اسانس بالا در منطقه است و این تحقیقات برتری عسل تولیدی خلخال را از نظر مرغوبیت نسبت به عسل شمال کشور نشان داده است.

نظری اظهار کرد: وجود بیش از 210 هزار هکتار مرتع و 43 هزار هکتار نقاط جنگلی و بیش از 41 هزار هکتار از مزارع و باغات کشاورزی در منطقه ، شهرستان خلخال را به یکی از نقاط مستعد پرورش زنبور عسل تبدیل کرده و خلخال با داشتن بیش از 41 هزار کلنی زنبور عسل رتبه دوم پرورش زنبور عسل استان را به خود اختصاص داده است.

وی همچنین با اشاره به مشکل حمل زنبورهای عسل با خودروهای دارای مجوز از دامپزشکی استان گفت: در حال حاضر تنها یک خودرو مجوز دار برای جابجایی بیش 41 هزار کلنی زنبور عسل برای حمل به شهرستان های همسایه گیلان در فصول سرد و گرم سال وجود دارد و انتظار می رود این مشکل با تجدید نظر مسوولان دامپزشکی در قانون حمل و نقل زنبور عسل به زودی بر طرف و زمینه سهولت جابجایی زنبورهای عسل به نقاط گرمسیر کشور در فصول سرد سال و باز گشت آنها به منطقه در شروع فصل گرما فراهم شود.

انتهای پیام/ح

تولید سالانه بیش از 130 هزار تن میوه در شهرستان اهر
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات