طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریجالبیت نویسنده، ملاکی برای انتخاب نویسنده خوب!

جالبیت نویسنده، ملاکی برای انتخاب نویسنده خوب!

نویسنده هایی که موضع خاصی ندارند، بیشتر با فرم درگیرند

ملاک انتخاب نویسنده خوب برای بسیاری از مردم جذابیت های ظاهری شاعران و نویسندگان است.

کم سوادی شاعران, طنز پرداز, علی داوودی, جذابیت نویسنده ملاکی نویسنده خوب!

کم سوادی شاعران, طنز پرداز, علی داوودی

علی داوودی شاعر و طنز پرداز در مصاحبه با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص کم سوادی بعضی شاعران و نویسندگان گفت: اعتقاد دارم بی سوادی بهتر از کم سوادی است. دوره، دوره بی تعهدی است یعنی در قبال کاری که انجام می دهند، تعهد ندارند.

وی ادامه داد: اگر تنبیه در کار بود، هر کسی کار خود را درست انجام میداد و اطلاعاتش را کامل می کرد. در این زمینه مشکل زیادی وجود دارد مثلا بعضی شاعران و نویسندگان برای اینکه ضعف اثر را بپوشانند از تصویر استفاده می کنند یا از ظاهر نویسنده برای بالا بردن مخاطب استفاده می شود.

داوودی افزود: متاسفانه امروز اگر دقت کنیم می بینیم که در صفحات مجازی تعداد لایک ها و طرفدار ها نشان می دهد که بعضی مخاطبان به سطح ادبی نویسنده و شاعر توجه نمی کنند و بر مسائل دیگری تمرکز می کنند و در این صفحه ها سواد ملاک نیست بلکه ملاک جذابیت های غیر متنی و برون متنی است. با توجه به این ملاک جذابیت ها، فنی و باسواد بودن در این دوره در نظر بسیاری از مخاطبان عام اهمیت چندانی ندارد.

داوودی در ارتباط با راه حل برای این معضل اظهار داشت: راه حل های ایده آلی مانند تقسیم بندی وجود دارد که بسیاری از آن ها امکان پذیر نیست. در گذشته اما این تقسیم بندی وجود داشت چون مثلا شعر ها برای دربار بود و شاعر تمام تلاشش را می کرد تا بهترین کار را ارائه بدهد. از طرفی شاعران و نویسندگان گذشته در علوم متفاوت نیز مجتهد بودند و همین عالم بودن در علوم متفاوت از آنها شاعران و نویسندگان خبره ای می ساخت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: وقتی شاعر و نویسنده برای مخاطب خود ارزشی نمی گذارد و گمان می کند مخاطب او مردم کوچه و بازار هستند و از طرفی مردم، قدرت برخورد و نشان دادن حساسیت ندارند، به همین جهت کارها تنزل پیدا می کند. علت اینکه امروز دوره تنزل هاست همین است که مردم معیار و همچنین قدرتی برای برخورد ندارند.

انتشار دو کتاب نویسنده مهابادی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات