طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
جرایم تلفنی، قابل چشم پوشی نیست

جرایم تلفنی، قابل چشم پوشی نیست

برانکو از ربیع خواه چشم پوشی می کند؟

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت: کسانی که به بهانه های متفاوت برای افراد و به ویژه بانوان مزاحمت ایجاد میکنند بدانند مدعی العموم به سادگی از آنها نخواهد گذشت.

خراسان رضوی, دادستان, جرایم تلفنی, جرایم تلفنی قابل چشم پوشی

خراسان رضوی, دادستان, جرایم تلفنی, مشهد, شهروندان

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، قاضی محمد بخشی محبی با اشاره به شکایت برخی از شهروندان به مراجع قضایی درخصوص انواع مزاحمت های تلفنی ساده یا همراه با توهین وتهدید افزود: مزاحمت تلفنی اگرچه به ظاهر ساده و بی اهمیت به نظر می رسد اما در برخی پرونده ها همین مزاحمت ها منجر به فروپاشی یک خانواده از یکدیگر و مشکلات عدیده ای شده است.

وی تصریح کرد: شبکه های اجتماعی و افزایش مدت حضور در این شبکه ها به خودی خود متاسفانه باعث ایجاد برخی سوتفاهم ها و مشکلات برای برخی خانواده ها شده است و مزاحمت های تلفنی که رخ می دهد به این بد دلی ها دامن میزند و زندگی بزه دیده را مختل نیز می سازد.

قاضی بخشی محبی افزود: برخی از مزاحمت های تلفنی به علت کینه و خصومت های شخصی اتفاق می افتد و در قالب آن جرائم دیگری از جمله توهین و تهدید نیز رخ می دهد که آن ها نیز قابل رسیدگی و مجازات هستند.

وی گفت: در ماده 641 قانون مجازات اسلامی تصریح شده است که هرگاه کسی به وسیله تلفن یا دستگاه های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت نماید، علاوه بر اجرای مقررات خاص کمپانی مخابرات، به حبس تا شش ماه محکوم خواهد شد.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد افزود: با تغییراتی که در قانون ایجاد شده و میزان مجازات مقرر قانونی این جرایم مستقیما در دادگاه مورد رسیدگی قرار میگیرد.

سرپرست دادسرای ناحیه ٦ مشهد ضمن اشاره به قانون تاسیس مخابرات ادامه داد: هر کس وسیله مخابراتی در اختیار خود را وسیله مزاحمت دیگری قرار دهد یا با عمد و سوء نیت ارتباط دیگری را مختل کند، برای بار اول بعد از کشف، ارتباط تلفنی او به مدت یک هفته همراه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم پرداخت هزینه های مربوطه خواهد بود برای بار دوم ارتباط تلفنی او به مدت سه ماه همراه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم پرداخت هزینه های مربوطه و تقاضای مشترک خواهد بود و برای بار سوم، شرکت، ارتباط تلفنی وی را به طور دایم قطع و اقدام به جمع آوری منصوبات تلفن کرده و ودیعه مشتری را بعد از تسویه حساب مسترد خواهد کرد.

وی با توصیه خطاب به شهروندانی که تلفن همراه ایشان سرقت یا مفقود میشود تاکید کرد: شهروندان در هنگام وقوع این مشکلات قطعا سیم کارت خود را بسوزانند تا امکان سواستفاده مزاحمین و افراد بیماری که از هر فرصتی برای ارتکاب جرم های کوچک و بزرگ استفاده می کنند از بین برود چرا که در بسیاری از مواقع بزه دیدگانی با مراجعه به دادسرا اعلام کرده اند که گوشی شان دزدیده شده و چندی بعد خودشان به عنوان متهم مزاحمت تلفنی به دادسرا احضار شده اند و پس از تحقیقات مشخص شده به امید پیدا کردن گوشی خود یا ردیابی آن سیمکارت خود را نسوزانده اند و خط مورد استفاده مجرمین قرار گرفته است.

وی گفت: وظیفه مدعی العموم ایجاد آرامش و امنیت در اجتماع است و از آنجایی که جرایم ارتکابی بوسیله تلفن این امنیت را مختل می سازد از هیچ تلاشی برای مقابله با آن فروگذار نخواهیم کرد به ویژه آنکه جرم جنبه عمومی داشته و حتی در صورت گذشت شاکی باز هم حکم به مجازات برای مجرم صادر میشود و مدعی العموم به عنوان شاکی باقی می ماند.

زندانیان جرایم غیر عمد چشم انتظار کمک خیرین
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات