طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیجنگ شهرتِ این شهر را تغییر داد؛ «آبادان» دیگر آبادان نشد

جنگ شهرتِ این شهر را تغییر داد؛ «آبادان» دیگر آبادان نشد

تجلیل از قهرمانان جودو شهرستان آبادان

نامش «آبادان» بود با یک جهان آبادانی و رونق؛ الآن زخم های هشت سال دفاع مقدس از آن شهری با شهرت «جنگ زده» ساخته است، «آبادان» باگذشت بیش از یک ربع قرن از پایان جنگ دیگر آبادان نشد.

گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان - آبادان از جمله معروف ترین شهرهای نفتی خاورمیانه بوده که در یکصد سال گذشته به وجود آمده است. اگرچه قبل از نفت به واسطه بخش کشاورزی و تولید خرما، صید ماهی و اندک تجارتی در مناطقی نظیر بندر اروندکنار، بندر چوئبده و یا اطراف زیارتگاه خضر نبی جمعیت قلیلی مستقر بود، اما آبادان به واسطه حضور صنعت نفت شاکله شهری به خود گرفت.

با کشف نفت در کوه های مسجدسلیمان و تصمیم به انتقال آن از طریق مرزهای آبی، چند گزینه طرح و بلافاصله از میان آنها جزیره آبادان انتخاب شد. گزینه ای که بیشتر تحت تاثیر اقلیم منطقه بود تا یک تصمیم سیاسی. بر این اساس، آبادان بعد از ۲ دهه به معروف ترین شهر نفتی خاورمیانه تبدیل شد و نقش استراتژیک آن در جنگ جهانی دوم و محوریت آن در جنبش ملی شدن صنعت نفت از آن چهره ای جهانی ساخت.

مهاجرت مردم از گوشه و کنار کشور به آبادان موجب شد که در دهه ۳۰ جمعیت آن بیش از دو برابر جمعیت شهر اهواز با قدمتی بیش از یک هزار سال شود. رشد اقتصادی و رشد جمعیت شهرستان آبادان بیشتر تحت تأثیر ساخت وسازهای صنعتی و غیر صنعتی بخش نفت شکل گرفت.

ساخت پالایشگاهی بزرگ که سال ها لقب بزرگ ترین پالایشگاه دنیا را یدک می کشید در کنار ساخت وسازهای نقاط اداری، مسکونی، تفریحی و آموزشی… سبب مهاجرت افراد و خانواده هایی شد که برای زندگی بهتر و رفاه بیشتر راهی آبادان می شدند.

اما تحمیل جنگ هشت ساله بر این منطقه، سرنوشت ساحل آرام آبادان را کاملا متلاطم و دگرگون کرد...

در آخرین روزهای شهریور ۱۳۵۹ جنگ با یورش ددمنشانه ارتش عراق بر علیه ایران شروع شد. چرایی و چگونگی شروع جنگ و اینکه چگونه فرزندان این مرز و بوم از کشور دفاع و ایستادگی کردند خود داستانی است مفصل که خارج از چارچوب نوشتار حاضر است.

در تیرماه ۱۳۶۷ با پذیرش قطعنامه ۵۸۶ آتش بس اعلام و عملاً تلاش برای بازسازی نقاط آسیب دیده از جنگ هشت ساله همچون شهرستان آبادان از سال ۱۳۶۸ شروع شد. اگر چه پس از چند سال بطور رسمی ختم بازسازی اعلام شد اما حالت شهرهای آبادان و خرمشهر به گونه ای است که گویی جنگ هشت ماه پیش به پایان رسیده است. شاید دلیل این مسئله در تعریف و تلقی بازسازی است که گویا در وصله و پینه کردن در و دیوار و خیابان ها خلاصه شده است.

خرابیهای آبادان, ابادان, زیرساختی, جنگ شهرت شهر تغییر آبادان آبادان

خرابیهای آبادان, ابادان, زیرساختی, تمدن بزرگ, دوران سازندگی, خلیج فارس, بندر ابادان, حصر ابادان, دفاع مقدس, جنگ تحمیلی, اهواز

بعد از پایان جنگ تحمیلی، بازسازی آبادان و خرمشهر و دیگر شهرهایی که در آن دوره آسیب دیده بودند، شروع شد ولی این دو شهر که به دلیل قرار گرفتن در کانون اصلی حملات دشمن بیشترین خسارت ها را متحمل شده بودند هنوز به صورت مطلوبی بازسازی نشده اند و آثار جنگ در جای جای این شهر ها قابل مشاهده است.

از سویی دیگر مردم معتقدند، مسئولان فقط در سالگرد آزاد سازی خرمشهر و یا سالگرد شکست حصر آبادان به یاد این دو شهر می افتند که آن هم بعد از برگزاری چند مراسم تشریفاتی به پایان می رسد.

زیرساختهای آبادان کاملا آسیب دید

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در همین راستا در مصاحبه با خبرنگار مهر اظهار می کند: آبادان دروازه ورود مدرنیته به کشور به حساب می آید. این شهر به علت طولانی شدن جنگ و فاصله بسیار کمی که با کشور عراق داشت، حتی با انواع سلاح های ساده هم هشت سال جراحت های سنگینی را بر پیکره خویش تجربه کرد به گونه ای که زیرساخت های بنیادین این شهر کاملاً آسیب دید.

«عامر کعبی» می افزاید: شبکه های آب، فاضلاب، برق، تأسیسات نفتی که در خاورمیانه در آن زمان بی نظیر بودند، نابود شدند. مخازن نفتی و عظیم آبادان که با یک مهندسی بی نظیر در منطقه تانکفارم ایجاد شده بود و پالایشگاه آبادان که در آن مقطع بزرگ ترین پالایشگاه خاورمیانه و یکی از پالایشگاه های شاخص دنیا به شمار می رفت در طول جنگ خسارت های جدی و جبران ناپذیر دیدند.

مراکز درمانی یک سر و گردن از همه نقاط بالاتر بود

وی بیان می کند: مراکز درمانی آبادان که در آن زمان یک سر و گردن از همه نقاط کشور بالاتر بود، آسیب دید و آبادان تا به امروز نیز نتوانست به استانداردهای آن زمان برسد.

نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: یکی از خسارت های جنگ که کمتر مورد توجه قرار گرفت، پنهان ماندن ساحل زیبا و دل فریب شرقی اروندرود در آبادان پشت دژها و خاک ریزی بود که تا به امروز هم به نوعی ادامه دارد. این بخش از شهر یکی از نقاط تفریحی مردم آبادان بود که به خوبی مورد استفاده قرار می گرفت.

کشاورزی خشکید

وی با بیان اینکه آن زمان مزارع آبادان با سیستم جذر و مد و ورود آب به نهرهایی که در اغلب نقاط شهر پراکنده شده بودند آبیاری می شد ادامه می دهد: آبادان ۶ میلیون اصله نخل داشت که با همین شیوه آبیاری می شدند ولی امروز رودخانه های آبادان از رساندن آب به ۲ میلیون اصله نخل باقی مانده نیز ناتوان هستند. این شبکه آبیاری از بین رفت و تا به امروز هیچ جایگزین مناسبی برای آن ایجاد نشد.

کعبی می گوید: آبادان بیش از ۱۲۰ نمونه نخل و خرما دارد که به دلیل جنگ و نبود آب از شش میلیون اصل به دو میلیون کاهش یافتند.

بندر ابادان, حصر ابادان, دفاع مقدس, جنگ شهرت شهر تغییر آبادان آبادان


نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی اضافه می کند: یکی از آسیب هایی جدی جنگ به ناوگان حمل ونقل دریایی و از هم پاشیدن توان ناوگان صیادی وارد شد. آبادان در آن زمان یکی از بزرگ ترین ناوگان های صیادی را در خود جای داده بود که نه تنها باعث اشتغال و رونق بسیار بالایی بود، بلکه باعث تأمین آبزیان موردنیاز کشور و اغلب کشورهای منطقه می شد.

حرکت جدی در دوران بازسازی شکل نگرفت

وی تصریح می کند: آبادان امروز بیش از ۵۰۰ فروند لنج و بیش از سه هزار قایق صیادی را در خود جای داده است ولی اگر توان سابق آبادان حفظ می شد به علت پیشینه تاریخی مردم آبادان در صیادی و تجارت و قرار گرفتن آن در ساحل اروندرود و خلیج فارس، امروز آبادان یکی از قطب های صیادی دنیا به شمار می رفت ولی پس از جنگ هیچ حرکتی خاصی برای بازسازی ظرفیت های از بین رفت صیادی صورت نگرفت.

کعبی عنوان می کند: در جنگ نیز ما انسان های بزرگ و شاخصی را از دست دادیم که هرکدام از آنها می توانست نقش عظیمی در سازندگی، تعالی، غنی سازی اندوخته های انسانی ایفا کنند به گونه ای که می توان به جرات بیان کرد که زیان های جنگ تحمیلی در ابعاد تلفات انسانی بسیار قابل توجه بود.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی ادامه می دهد: اما زیان مادی جنگ تحمیلی هم بسیار فراتر از حد تصور است. در آبادان ما شهری مدرن، صنعتی با زیرساخت های بسیار پیشرفته داشتیم که این شهر در طول جنگ به کلی همه داشته های خود را از دست داد.

آبادان دیگر آبادان سابق نشد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند نیز در سخنانی اظهار می کند: متأسفانه در دوران بازسازی به ساخت اماکن عمومی و اداری بسنده کردیم و نتوانستیم جمعیت قبل از جنگ را به آبادان و خرمشهر برگردانیم.

«اسماعیل زمانی» ادامه می دهد: در هیئت مدیره منطقه آزاد چشم انداز بیست ساله را طراحی و تدوین کردیم، ازجمله توسعه برنامه های در بخش صنایع انرژی بر و آب بر احداث ۲ کارخانه فولاد است.

وی بابیان اینکه سرمایه گذاران خارجی علاقه مند به سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند هستند می گوید: برای توسعه منطقه آزاد اروند با سرمایه گذاران اروپایی وارد مذاکره شدیم و مذاکراتی با کشورهای اروپایی درزمینهٔ نفت، گاز و پتروشیمی در کشورهای آلمان و هلند در حوزه سرمایه گذاری صنایع پایین دستی پتروشیمی در منطقه آزاد اروند انجام شده است.

ابادان, دفاع مقدس, خلیج فارس, جنگ شهرت شهر تغییر آبادان آبادان


زمانی اضافه می کند: منطقه آزاد اروند می تواند محور توسعه صنایع انرژی و آب باشد و با توجه به این که در نیمه جنوبی آبادان بیشترین تراکم آب همچون سد و رودخانه های پر آب کشور اروند کارون و بهمنشیر در منطقه آزاد اروند قرار دارند، توسعه صنایع انرژی برق و آب در این منطقه در اولویت سازمان منطقه آزاد اروند قرار دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند بابیان این که توسعه آبادان و خرمشهر و به طورکلی منطقه آزاد اروند درگرو جذب سرمایه گذاری خصوصی و خارجی است تصریح می کند: در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع بالادستی تقاضا برای سرمایه گذاری فراوان است و شهرهای آبادان و خرمشهر اصلی ترین حوزه کسب وکار در کشور هستند چراکه به لحاظ جغرافیایی و نزدیکی به کشورهای خلیج فارس شرایط دسترسی به بازار هدف را دارند.

واقعیت این است که اکنون باگذشت ربع قرن از پایان جنگ، هنوز دست وپا زدن برای حل مشکلات آبادان، مردم این شهر را به ساحل آرامش نرسانده است و آبادان را به آن شکوفایی گذشته نرساند.

همه داشته های آبادان که به مثابه یک تمدن بزرگ بود در جنگ به کلی از بین رفت و پس از جنگ به طور شایسته به هیچ یک از زیرساخت ها و داشته های آبادان توجه مناسب صورت نگرفت.

منبع: خبرگزاری مهر

تغییر ساعت بازی نفت آبادان و تراکتور سازی تبریز
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات