طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیآیا آمریکا و داعش هم پیمان هستند؟ / حمله هوایی آمریکا به ارتش سوریه هدفمند بود

آیا آمریکا و داعش هم پیمان هستند؟ / حمله هوایی آمریکا به ارتش سوریه هدفمند بود

بشار جعفری حمله هوایی آمریکا به ارتش سوریه را محکوم کرد

نقض آشکار توافق آتش بس در سوریه که آمریکا بر سر آن با روسیه مذاکره کرد، موضوعی است که تردید جهان را نسبت به آمریکا بیشتر کرد.

از دوشنبه هفته گذشته بین آمریکا و روسیه توافقی صورت گرفت مبنی بر اینکه داخل خاک سوریه آتش بس صورت گیرد. بنا بر این توافق تمام گروه‎های معارض می‎بایست دست از اختلاف بردارند و دولت بشار اسد هم ملزم شد به این توافق عمل کند. بنا براین توافق سوریه اجازه بازرسی کمک‎های ارسالی سازمان ملل را نداشت و در میدان نبرد هم نمی بایست آغازگر جنگ جدیدی باشد. اما طولی نکشید که آمریکا با یک حمله غافل گیر کننده به مواضع ارتش سوریه در اطراف دیرالزور داوطلبانه به نقض آشکار توافق با روسیه دست زد.


به نقل از خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ "سید هادی سید افقهی" کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران گفت: نخستین نتیجه بمباران مواضع ارتش سوریه توسط آمریکا این است که ادعای آمریکایی ها برای مبارزه با تروریسم باطل شد. این حمله نشان داد آمریکا از قبل طرح و نقشه هماهنگی داشت و در این مسیر کشورهایی مثل استرالیا هم با این کشور همراهی کردند.


وی افزود: این حمله در 50 دقیقه به طول کشید و در دو مرحله مجزا انجام شد که البته با توجه به رصدهای دقیق ماهواره ای و استفاده از تکنولوژی "جی پی ار اس" توسط آمریکا، نشان می‎دهد این کشور پراکنش نیروهای متفاوت در خاک این کشور را می شناخته و اگر حمله هوایی به جبل الثرده صورت گرفته است به علت حضور نیروهای داعش در منطقه و کمک به تروریست ها بوده است.


افقهی با اشاره به اینکه فرودگاه دیرالزور یک نقطه حساس برای تروریست ها است گفت: آمریکا با حمله هوایی به ارتش سوریه سه کریدور حساس را برای داعش باز کرد، تسلط داعش بر فرودگاه منطقه -که مدت زیادی هم به طول نکشید- می توانست نیروی هوایی سوریه را با مشکل مواجه کند و هواپیماهای ارتش سوریه زیر آتش تروریست های داعش زمین گیر می شدند.


آمریکا, لاوروف, داعش, حمله هوایی آمریکا ارتش سوریه هدفمند آیا آمریکا داعش پیمان

آمریکا, لاوروف, داعش, روسیه, آتش بس, توافق سوریه, سوریه, بشار اسد, نقض آتش بس, جان کری


این کارشناس خاورمیانه گفت: توافق آمریکا و روسیه برای اهدافی که آمریکایی ها از ابتدا به دنبال آن بودند کافی نبود، چرا که با توجه به پیشروی های محور مقاومت در حلب، آمریکا شهر حلب را از دست رفته می دید به همین علت حاضر شد با نقض آتش بس، دیرالزور را در تسلط تروریست ها نگهدارد و به این شکل آمریکا سعی کرد نوعی توازن در منطقه ایجاد کند.


سیدافقهی با اعلام اینکه آمریکا در مورد بندهای توافق با روسیه حاضر به شفاف سازی نشد افزود: روسیه در مورد توافق شفاف تر بود. لاورف وزیرامور خارجه روسیه از ابتدا اعلام کرد بندهای این توافق را به مرور زمان اعلام می کند. در این توافق روسیه می خواست آمریکا را متقاعد کند که گروه تروریستی جبهه النصره یا جیش الفتح از لیست گروه های مورد توافق آتش بس خارج شود اما آمریکا با عمل نکردن به بندهای توافق دنبال این بود که گروههای معارض میانه رو –به تعبیر آمریکا- را حمایت کند.


وی ادامه داد: حتی گروه های معارض هم از ابتدای این توافق به آتش بس پایبند نبودند و از دوشنبه گذشته تاکنون 199 مورد نقض آتش بس صورت گرفت اما این توافق ارتش سوریه را پایبند می کرد که به آتش بس پایبند بمانند.


این کارشناس خاورمیانه گفت: در خصوص کمک های انسان دوستانه ای هم که قرار بود از طریق جاده کاستیلو وارد شود در حق مردم سوریه اجحاف صورت گرفت. ارتش سوریه اجازه بازرسی این کانتینرها را نداشت و مقصد نهایی این کانتینرها شهر حلب و نقاط شرقی بود. در این نقاط تجمع تروریست ها بیشتر است و به نظر می رسد سازمان ملل هم می خواهد به تروریست ها در منطقه کمک ارسال کند!


افقهی گفت: خطر دیگری که ارتش سوریه را در مورد این توافق تهدید می کند، این است که اگر ارتش سوریه با این آتش بس اجازه عملیات نظامی نداشته باشد کشورهایی مثل ترکیه، عربستان به راحتی می توانند در خاک سوریه دست درازی کنند. به نظر می‎رسد با رفتارهای ضد و نقیض آمریکا در خصوص توافق با روسیه چنین موضوعاتی دارد بیشتر نمود می‎یابد.


وی با اشاره به اینکه در مورد حمله آمریکا به ارتش سوریه، این کشور داوطلبانه توافق را نقض کرده است اظهار داشت: روسیه این رفتار آمریکا را به شدت مورد اعتراض قرار نداده است و به این راحتی هم نمی‎خواهد این توافق را بهم بزند؛ این توافق در حالی صورت گرفته که جهان از آن استقبال کرد و نقض مکرر این توافق وجهه آمریکا را در جهان خراب می کند به همین علت روسیه قصد دارد در این خصوص خونسرد باشد تا نحوه عملکرد آمریکا در جهان روشن شود.


سوریه, بشار اسد, نقض آتش بس, حمله هوایی آمریکا ارتش سوریه هدفمند آیا آمریکا داعش پیمان


افقهی تنها عامل احتمالی وقوع تنش بین آمریکا و روسیه را در سوریه نامشخص بودن مواضع هوایی در این کشور دانست و افزود: آمریکا و سوریه نمی توانند به زودی حمله ای علیه داعش ترتیب دهند اما اینکه هواپیماهای این دو کشور در منطقه در چه نقاطی قادر به پرواز باشند موضوعی است که احتمال درگیری و تنش بین این دو کشور را گسترش می دهد.


"رضا کلهر" کارشناس سیاست خارجی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران گفت: احتمال وقوع اشتباه در میدان نبرد پس از هر آتش بس امکان دارد. اما اینکه آمریکا این اشتباه را در منطقه ای انجام دهد که برای داعش حساسیت خاصی داشته نکته ای قابل تأمل است.


وی افزود: آنچه که در میدان عمل پس از توافق صورت گرفت و حمله آشکار آمریکا به مواضع ارتش سوریه و تقویت داعش در بدست گرفتن کنترل دیرالزور، شک جهان را برانگیخته کرد تمام جهان امروز می خواهند بدانند چه عاملی باعث شد آمریکا پس از این توافق نقض آشکار آتش بس انجام دهد.


این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه آمریکا از قبل برای حضور در سوریه برنامه ویژه ای داشت، اظهار داشت: تمام گمانه زنی ها مبنی بر اینکه آمریکا از داعش حمایت می کند، کم کم صورت عینی به خود گرفته است. آنچه که آمریکا تا به امروز سعی داشته آن را اشتباه تکنیکی و فنی قلمداد کند برای جهان قابل قبول نیست.


وی به مطلبی از سایت «antiwar» اشاره کرد و گفت: توانایی های نظامی آمریکا در جهان بالاست و امکان ندارد این کشور در شناسایی هدف اصابت خطای تکنیکی مرتکب شده باشد.


این کارشناس سیاست خارجی نیز در خصوص گزاش های نقض توافق آتش بس که توسط روسیه به آمریکا اعلام شده است گفـت: نقل از های دو طرف حکایت از این دارد که هر دو یکدیگر را به نقض آتش بس متهم می کنند. در این مدت روس ها 199 را آمریکا را متهم به نقض آتش بس کردند و طرف مقابل هم 150 بار روسیه را به نقض آتش بس متهم کرده است. چنین موضوعی نشان می‎دهد دوطرف هنوز برای انجام هدف مقابله هماهنگ با داعش آمادگی ندارند.


وی در بخش دیگری از صحبت خود افزود: امریکا مجبور است در جهان خود را در جبهه مبارزه با تروریست هماهنگ با خواست کل جهان نشان دهد اما در صحنه عمل شاهد هستیم بین پنتاگون و کاخ سفید وحدت رویه وجود ندارد و در این کشور گروه هایی به دنبال تقویت داعش در سوریه هستند.


آتش بس, توافق سوریه, جان کری, حمله هوایی آمریکا ارتش سوریه هدفمند آیا آمریکا داعش پیمان


این کارشناس سیاست خارجی موضوع حذف بشاراسد را از حصنه روسیه خواست اصلی آمریکا دانست و تأکید کرد: اوباما در میدان عمل هم پیمان اسرائیل است و همه تلاش خود را برای حذف اسد انجام می دهد. با اطمینان می‎گفت تا آمریکا به نتیجه مطلوب خود در خاک سوریه نرسد، هر توافق دیگری را هم نقض می‎کند.


آمریکا, نقض آتش بس, بشار اسد, حمله هوایی آمریکا ارتش سوریه هدفمند آیا آمریکا داعش پیمان


گفتنی است شامگاه شنبه هفته جاری آمریکا طی حمله هوایی به مدت 50 دقیقه منطقه جبل الثرده را در کشور سوریه مورد اصابت قرار داد و فرصتی فراهم شد تا نیروهای داعش در این منطقه فرودگاه دیرالزور را برای مدتی مورد شلیک قرار دهند. با وقوع وضعیت بحرانی در این فرودگاه پرواز هواپیماها از این فرودگاه مختل شد.حمله هوایی آمریکا و صهیونیست ها به مواضع ارتش سوریه فیلم
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات