طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
علمی آموزشیسن کاشت دندان در کشور در حال سقوط است / وقتی خدمات دندانپزشکی لوکس تلقی می شود

سن کاشت دندان در کشور در حال سقوط است / وقتی خدمات دندانپزشکی لوکس تلقی می شود

خدمات رایگان دندانپزشکی در نقاط محروم غرب کشور

آموزش و نهادینه کردن فرهنگ رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین خدمات دندانپزشکی است که در نظام سلامت ایران این نوع خدمات با مشکلاتی روبروست.

دندانپزشکی, فلوراید, مشکلات دندان پزشکان, خدمات دندانپزشکی لوکس تلقی سن کاشت دندان کشور حال سقوط

دندانپزشکی, فلوراید, مشکلات دندان پزشکان, مسئولین نظام سلامت, سن کاشت دندان در کشور, ایمپلنت دندان, سلامت دهان و دندان

به نقل از خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ متأسفانه سلامت دهان و دندان به عنوان بخش مهمی از سلامت انسان توسط مردم، مسؤولین نظام سلامت و هم توسط مسؤولین صنعت بیمه مورد بی مهری و کم توجهی قرار گرفته است.


پرداخت بیش از ٩٣ درصد هزینه های خدمات دندانپزشکی از جیب مردم بدون این که تحت پوشش بیمه قرار گیرند و در عین حال تأمین حدود ٥٠ درصد از یارانه خدمات دندانپزشکی مردم از جیب دندانپزشکان موضوعاتی است که مردم، مسؤولین و دولتمردان باید نسبت به آن توجه زیادی مبذول دارند.


دکتر نوید ناصری عضو دندانپزشک شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به این که سلامت دهان و دندان یکی از مهم ترین ابعاد سلامت فردی است، می گوید: متاسفانه طبق آمارهای اعلام شده، تعداد دندان های سالم ایرانیان از متوسط کشورهای مشابه پایین تر بوده و دلیل آن هم بی توجهی به بحث جلوگیری هم از دید مردم و هم از دید صنعت بیمه است.


وی با اشاره به این که در حقیقت چتر حمایتی بیمه بر سر خدمات بهداشتی درمانی دندانپزشکی وجود ندارد، اضافه می کند: افزایش هزینه های خدمات دندانپزشکی باعث خودداری مردم از مراجعه به موقع به مطب ها و مراکز دندانپزشکی شده است و بیماران زمانی به مراکز دندانپزشکی مراجعه می کنند که درد یا عفونت های دندانی، زندگی آن ها را مختل کرده باشد.


جذاب است بدانید عفونت های دندانی بخصوص در سنین کودکی می تواند یکی از عوامل تأثیرگذار بر روی سیستم قلبی - عروقی و دریچه های قلبی باشد که تا آخر عمر، شخص را درگیر این مشکلات می کند و در سایر سنین، این عفونت ها و آبسه های دندانی حتی می تواند عامل به خطر افتادن حیات شخص شود.


نگاه درمان محور به خدمات دندانپزشکی


این متخصص ارتودنسی با گلایه از این که نه تنها در فرهنگ کوچه و بازار بلکه حتی در نگاه مسؤولین نظام سلامت و بیمه ها، به مقوله سلامت دهان و دندان، نگاهی صرفاً درمان محور وجود دارد؛ اذعان می کند: با کم توجهی به مفهوم بهداشت و جلوگیری از بیماری های دهان و دندان، یا منفعلانه عمل کردن در این زمینه، منتظر از بین رفتن سلامت دهان و دندان هستیم و یا به صورت فعالانه به استقبال بیماری های دهان و دندان می رویم و در زمان بروز بیماری، انتظار عمومی حاکی از برخورداری از خدمات دندانپزشکی ارزان و تحت پوشش کامل بیمه است.


وی ادامه می دهد: تا زمانی که این نگاه درمان محوری به بخش مهمی از بدن انسان وجود دارد، بیمه ها نیز از ارائه خدمات متنوع دندانپزشکی به بیمه شدگان، به علت پرهزینه بودن این خدمات، ناتوان هستند که این امر نتیجه ای جز ورشکستگی صنعت بیمه را به دنبال نخواهد داشت.


به گفته ناصری یک راه برون رفت از این معضل برای صنعت بیمه، پیدا کردن دلایل یا بهانه هایی برای توجیه شانه خالی کردن از زیر بار مسؤولیت در سازمان های بیمه است.


وی افزود: اگر در تعامل منافع بیمه گر و بیمه شونده نقطه اشتراکی انتخاب نگردد و منافع افراد تحت پوشش به اندازه منافع صنعت بیمه مورد توجه قرار نگیرد، سیاست های انتخاب شده از سوی صنعت بیمه، منجر به افزایش نابرابری های اجتماعی و افزایش معلولیت جسمی از نوع بی دندانی و در کل بهره مندی کمتر اقشار آسیب پذیر از سلامت دهان و دندان می شود.


لوکس قلمداد کردن خدمات دندانپزشکی توجیه به ظاهر منطقی بیمه ها


کاملا بدیهی است که "لوکس" قلمداد کردن اکثر قریب به اتفاق خدمات دندانپزشکی توسط بیمه ها، توجیهی به ظاهر منطقی از سوی صنعت بیمه است که در این مسیر با در پیش گرفتن سیاست صرفاً دردزدایی و تحت پوشش قرار دادن کشیدن دندان، به جای جلوگیری از ایجاد نقص عضو و معلولیت جسمی، بیماران را به سمت کشیدن دندان هایی که با درمان های ترمیمی و یا عصب کشی تا پایان عمر قابل نگهداری هستند، سوق داده و بر خلاف تعاریف خود از بیماری ها و وظایف درمانی خود، عملاً بیماران را دچار معلولیت و نقص عضو "بی دندانی" می کنند!


لازم به ذکر است؛ که طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، مشکل بی دندانی یک نوع معلولیت و نقص عضو به حساب می آید و جذاب آن که بر اساس تعاریف صنعت بیمه، یکی از مهمترین اصول و اهداف تشکیل و وظایف صنعت بیمه، جلوگیری از معلولیت و نقص عضو است.


عضو دندانپزشک شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به این که بر خلاف انتظار در دهه های اخیر بیمه های پایه، انگیزه از دست دادن و کشیدن دندان را بیشتر به بیمه شدگان خود می دهند تا انگیزه حفظ و نگهداری دندان های ناسالم، تصریح می کند: متأسفانه بیمه ها هیچ سیاستی را در راه ارتقاء سلامت و بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندانی در پیش نگرفته اند.


درمان های لوکس را بشناسیم


در تعریف لوکس بودن درمان باید تأکید کرد که درمانی لوکس محسوب می شود که انجام ندادن آن درمان، باعث ایجاد و تشدید مشکل، آسیب، تخریب بافتی و نقص عضو یا معلولیت فیزیکی یا روانی- اجتماعی نشده و در کل خطری از سوی آن بیماری، شخص بیمار را تهدید نکند.


با این تعریف اکثر قریب به اتفاق مشکلات دهان و دندان یا همان مشکلات دندانپزشکی، لوکس به حساب نیامده و فقط بخش بسیار کوچکی از درمان های زیبایی را می توان با صفت "لوکس" توصیف کرد.


باید توجه داشت که انواع درمان های متفاوت در جهت حفظ و نگهداری دندان ها، نه تنها درمان های لوکسی نیستند، بلکه برای تأمین بهداشت دهان و دندان که بخش مهمی از حلقه مراقبت های بهداشتی است، ضروری نیز هستند.


جلوگیری از بیماری های دهان و دندان نوعی سرمایه گذاری است


در حقیقت و همچون سایر کشورهای پیشرفته دنیا، هزینه کردن در راه بهداشت و جلوگیری از بیماری های دهان و دندان، نوعی سرمایه گذاری در این حوزه به حساب می آید و اولویت دادن به بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از بیماری های مرتبط، از پرداخت هزینه های سنگین درمانی در این بخش می کاهد.


به گفته عضو دندانپزشک شورای عالی سازمان نظام پزشکی حذف پیشوند "لوکس" برای خدمات دندانپزشکی و پوشش هزینه های آن در جهت نگهداری دندان ها توسط صنعت بیمه، شرط لازم جهت بهره مندی طبقات پایین و حتی متوسط جامعه ایران از سلامت دهان و دندان خواهد بود.


وی با اشاره به این مطلب که به عنوان یک اصل بدیهی، رعایت بهداشت دهان و دندان جزو وظایف بهداشتی روزمره مردم است تا از انواع بیماری های دهان و دندان جلوگیری شود و قاعدتاً انتظارات از بیمه برای تحت پوشش قرار دادن همه خدمات دندانپزشکی به علت کم توجهی یا بی توجهی به بهداشت دهان و دندان، انتظار بجایی نیست، پیشنهاد می شود موارد خدمات دندانپزشکی ذیل تحت پوشش بیمه قرار گیرند:


الف- آموزش بهداشت دهان و دندان در سنین متفاوت و معاینات دهان و دندان به تعداد 2 بار در سال


ب- مقاوم سازی دندان های شیری با فلورایدتراپی و فیشور سیلانت


ج- نگهداری دندان ها شامل ترمیم و عصب کشی دندان های شیری و دائمی


د- انواع درمانها و جراحی های لثه و جراحی دندان و کشیدن دندان های غیر قابل نگهداری


ه- انواع پروتزهای متحرک، ثابت و ایمپلنت


و- درمان های ارتودنسی که جنبه جلوگیری یا درمانی داشته باشند و صرفاً دارای جنبه زیبایی نباشد


بهتر است طی برنامه ریزی بلند مدت و از یک مقطع زمانی معین، البته نه به صورت طرح های کوتاه مدت و محدود، تمام تلاش صنعت بیمه بر روی آموزش بهداشت و جلوگیری از بیماری های دهان و دندان باشد تا در دهه های بعد، مشکلات دندانپزشکی امروزه، گریبانگیر مردم و صنعت بیمه نگردد و مردم مجبور به کشیدن دندان‎ها و معلولیت بی‎دندانی نشوند.


صنعت بیمه عملکرد ضعیفی در پوشش خدمات دندانپزشکی دارد


دکتر علی یزدانی معاون آموزشی نظام پزشکی تهران بزرگ نیز در خصوص عملکرد ضعیف سازمان های بیمه گر در خصوص پوشش بیمه ای خدمات دندانپزشکی گفت: درمان های دندانپزشکی به 2 دسته درازمدت و کوتاه مدت تقسیم بندی می شوند که درمورد درمان های کوتاه مدت نیازمند همراهی سازمان های بیمه گر هستیم تا فرد نهایتاً مجبور به کشیدن و از دست دادن دندان خود در سنین پایین نشود.


وی با اشاره به این که درمان های دراز مدت نیازمند همکاری دولت و رسانه ها برای جلوگیری و آموزش مردم از سنین ابتدایی است، افزود: دولت طرح وارنیش فلوراید تراپی دانش آموزان را از مدارس ابتدایی شروع کرده که گام مثبتی در جهت حفظ و ارتقای سلامت دهان و دندان است و در درجه دوم نیز باید رسانه ها به تبلیغات گسترده برای رعایت بهداشت دهان و دندان افراد با ساخت تیزرهای متفاوت دراین زمینه بپردازند تا فرهنگ جلوگیری از بیماری های دهان و دندان در بین اقشار متفاوت جا افتاده و افراد آخرین راهکار درمان دردهای دندانی خود را کشیدن و از دست دادن دندان طبیعی خود ندانند.


این متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی با گلایه از این که آبسه، عفونت، پرکردن دندان و اقدام های درمانی از این قبیل نباید جزو درمان های لوکس تلقی شوند، عنوان کرد: باید در درجه اول بر روی درمان های کم هزینه کار کرد که این کار نیازمند همکاری و یاری بیشتر سازمان های بیمه گر برای پوشش بیمه ای این نوع درمان هاست.


یزدانی اضافه کرد: به علت هزینه های بالای دندانپزشکی اغلب افراد زمانی به دندانپزشک برای درمان بیماری های دندان خود مراجعه می کنند که راهی جز کشیدن آن باقی نمانده است؛ در حالی که نباید دندان طبیعی را کشید و با ایمپلنت، دندان از دست رفته را جایگزین کرد.


صنعت بیمه فعال نیاز حوزه دندانپزشکی


وی با تاکید بر این که نیازمند صنعت بیمه فعال در حوزه دندانپزشکی هستیم، افزود: برای اجرای درمان های کوتاه مدت دندانپزشکی نیازمند بیمه های فعال هستیم تا هزینه هایی مثل جرم گیری و پرکردن دندان ها را پرداخت کنند در غیر این صورت با روندی که در حالت سلامت دهان و دندان افراد مختف جامعه مشاهده می کنم، سن کاشت دندان در کشور روز به روز پایین تر آمده و این آفتی برای سلامت افراد جامعه به حساب می آید.


به گفته معاون آموزشی نظام پزشکی تهران بزرگ نباید این تفکر غلط را در ذهن پرورش دهیم که در همه ابعاد نظام سلامت می توانیم به تنهایی تصمیم گیری کنیم بلکه باید از تجربیات سایر کشورها در حوزه های متفاوت دندانپزشکی و بیمه استفاده کنیم تا بتوانیم علاوه بر ارتقای سلامت دهان و دندان افراد، از بروز بسیاری از بیماری های دیگر که ناشی از بیماری های دهان و دندان هستند، جلوگیری کنیم.


نقل از از رها رحیمیارائه خدمات رایگان دندانپزشکی به دانش آموزان
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات