طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیخرید 200 هواپیما از دو غول هواپیمایی

خرید 200 هواپیما از دو غول هواپیمایی

واکنش ترامپ بِه معامله ایران وَ بوئینگ بَرای خرید هواپیما

در حالی که خبر تحویل نخستین بوئینگ جدید به ایران موجی از تایید و تکذیب ها را به دنبال داشت و در نهایت مسئولان عنوان کردند هواپیمایی که به کمپانی نفت داده شده اجاره ای بوده است، معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرده است: «ایران انتظار دارد که وزارت خزانه داری آمریکا تا پایان این ماه مجوزهای فروش هواپیما به ایران را ضمانت کند که این اقدام مسیر را برای تکمیل خرید بیش از ۲۰۰ هواپیما از کمپانی های بوئینگ و ایرباس هموار خواهد کرد.»


ناوگان هوایی روزنامه آرمان امروز: در حالی که خبر تحویل نخستین بوئینگ جدید به ایران موجی از تایید و تکذیب ها را به دنبال داشت و در نهایت مسئولان عنوان کردند هواپیمایی که به کمپانی نفت داده شده اجاره ای بوده است، معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرده است: «ایران انتظار دارد که وزارت خزانه داری آمریکا تا پایان این ماه مجوزهای فروش هواپیما به ایران را ضمانت کند که این اقدام مسیر را برای تکمیل خرید بیش از ۲۰۰ هواپیما از کمپانی های بوئینگ و ایرباس هموار خواهد کرد.»

 روز سه شنبه خبری به نقل از شانا روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت که در آن عنوان شد نخستین بوئینگ جدید به ایران رسیده و قرار است سه هواپیمای بوئینگ دیگر نیز به زودی در اختیار کمپانی نفت قرار گیرد. روز گذشته این خبر تکذیب شد. یک مقام مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری با تکذیب خبر خرید یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ توسط کمپانی هواپیمایی نفت گفت که هواپیمای مذکور اجاره شده است. مدیرعامل کمپانی هواپیمایی نفت نیز که خبر خرید بوئینگ به نقل از او منتشر شده بود، اجاره ای بودن هواپیمای جدید را تایید کرد.

نورا... رضایی نیارکی با تشریح جزئیات اجاره یک فروند هواپیمای بوئینگ افزود: هواپیمای اجاره شده، پیش از این در ایران فعالیت می کرد و در اجاره دیگر ایرلاین های کشور قرار داشت. او اضافه کرد: زمانی که مدت اجاره ایرلاین ایرانی با این هواپیما به پایان رسید، برای تسهیل در اجاره دوباره و پیشگیری از تحمیل هزینه اضافی و استفاده از خدمات آن، کمپانی هواپیمایی نفت آن را اجاره کرد.

رضایی نیارکی تاکید کرد به هیچ عنوان بحث خرید این هواپیما مطرح نبوده است اما متاسفانه برخی سایت های خبری، اطلاعات نادرست و اشتباه را منتشر می کنند. او گفت: اکنون برنامه ای برای خرید هواپیما از کمپانی بوئینگ نداریم و سایت های خبری این موضوع را به طور نادرست منتصویر کرده اند. مدیرعامل کمپانی هواپیمایی نفت اضافه کرد: اطلاعاتی که در سایت های خبری درباره خرید هواپیما نوشته شده، به طور کامل اشتباه است.

احتمال رسیدن هواپیما های جدید تا پایان ماه

همزمان معاون وزیر راه گفت: ایران انتظار دارد که وزارت خزانه داری آمریکا تا پایان این ماه مجوزهای فروش هواپیما به ایران را ضمانت کند که این اقدام مسیر را برای تکمیل خرید بیش از ۲۰۰ هواپیما از کمپانی های بوئینگ و ایرباس هموار خواهد کرد. ایران تلاش می کند تا ناوگان هواپیمایی فرسوده خود را نوسازی کند و در ماه ژوئن توافقی برای خرید ۸۰ هواپیما از بوئینگ و لیزینگ ۲۹ هواپیمای دیگر امضا کرد، اما این توافق تاکنون تحت فشار قانونگذاران آمریکا از طریق قوانین متفاوت برای محدود کردن این فروش نظیر محدود کردن مجوز وزارت خزانه داری آمریکا، قرار گرفته است.

اصغر فخریه کاشان در ارتباط با وابسته بودن ایرباس به قطعه سازان آمریکایی گفت: این معامله بعد از توافق ۲۷ میلیارد دلاری با ایرباس برای خرید ۱۱۸ هواپیما صورت گرفت. ۱۰ درصد جت های ایرباس دارای قطعات آمریکایی است از این رو نیازمند مجوزهای صادراتی این کشور است. معاون وزیر راه ایران ادامه داد: آمریکا باید قبلا این مجوزها را صادر می کرد اما این کار را نکرد. آنها توسط اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا ضمانت خواهند شد. او توضیح داد: ایران با یک کمپانی لیزینگ برای تامین مالی ۱۰ میلیارد دلاری در قرارداد ایرباس توافق کرده است و این قرارداد طی چند روز آینده امضا خواهد شد. وی نام و ملیت این کشور را فاش نکرد. ارزش توافق ایران با بوئینگ هنوز نهایی نشده و مذاکرات ادامه دارد. فخریه کاشان تصریح کرد: آخرین پیش بینی ما این است که تا پایان سال شمسی (مارس ۲۰۱۷)، حتما تعدادی از این هواپیماها را خواهیم دید. هم ایرباس و هم بوئینگ وارد ایران می شوند.

 لزوم نوسازی ناوگان هوایی

تحریم ها علیه دولت ایران در سال های گذشته باعث شده کشور ما نتواند هواپیما های نو و مناسب خریداری کند و حتی در مواردی از تعمیر هواپیما های کهنه نیز ناتوان بوده است. نتیجه این مساله فرسوده بودن بخش قابل توجهی از ناوگان هوایی کشور است. ناوگان هوایی ایران آن چنان فرسوده است که بنا به گفته مسئولان این صنعت، از حدود ۲۵۰ فروند هواپیمای موجود، تنها ۶۰ درصد آنها قادر به پرواز هستند. ۱۰۰ فروند از مابقی این هواپیماها نیز آن چنان ناکار آمد هستند که بنا به گفته رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در مسیر اوراق قرار دارند. علی عابدزاده در این ارتباط گفت: «تاکنون چهار فروند از هواپیماهای زمینگیر در فرودگاه های کشور را اوراق کرده ایم.»

این مقام صنعت هوانوردی کشور در عین حال یادآور شد: «این کار همچنان در حال پیگیری است. ضمن آنکه پنج فروند دیگر را نیز به مراکز آموزشی داده ایم.» گذشته از این، گویا هواپیماهای کمپانی ایران ایر هم در فهرست اوراقی ها قرار دارند. عابدزاده در این باره گفت:«به دنبال اخذ مجوزهای لازم از دولت برای انجام این کار هستیم»، اما فارغ از این موضوع، به نظر می رسد علاوه بر اوراق هواپیماهای زمینگیر شده، فروش آنها هم در دستور کار مقامات این صنعت قرا ردارد.

 صدور مجوز فروش ایرباس

آخرین خبر ها از صدور مجوز فروش ایرباس توسط کنگره آمریکا حکایت دارد. در ساعات پایانی روز گذشته خبرگزاری رویترز می گوید که وزارت خزانه داری آمریکا صدور مجوز برای فروش هواپیماهای مسافربری غربی به ایران را شروع کرده است. به گفته این خبرگزاری، وزارت خزانه داری آمریکا دو مجوز برای فروش برخی هواپیماهای مسافربری ایرباس به ایران را صادر کرده است و انتظار می رود تا چند روز آینده مجوز فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ هم صادر شود. بر اساس این مجوزها کمپانی ایرباس می تواند ۱۷ فروند هواپیما را به زودی به ایران تحویل دهد. یک سخنگوی کمپانی ایرباس صدور مجوز را تایید کرده است.

حکم جلب مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان صادر شُد
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات