طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیخودروهایی که با استاندارد یورو 5 تولید می شوند

خودروهایی که با استاندارد یورو 5 تولید می شوند

واحد های تولیدی فعال دارای علامت استاندارد

سال آینده در حالی خودروسازان ملزم به رعایت استاندارد آلایندگی یورو 5 در محصولات تولیدی خود هستند که به گفته برخی مسوولان دو خودروساز بزرگ کشور، این الزام تنها در مورد محصولات جدید صدق می کند و محصولات فعلی اجازه تولید با استاندارد یورو 4 را خواهند داشت.


صنعت خودروسازی روزنامه دنیای اقتصاد: سال آینده در حالی خودروسازان ملزم به رعایت استاندارد آلایندگی یورو 5 در محصولات تولیدی خود هستند که به گفته برخی مسوولان دو خودروساز بزرگ کشور، این الزام تنها در مورد محصولات جدید صدق می کند و محصولات فعلی اجازه تولید با استاندارد یورو 4 را خواهند داشت.

مصوبه دولت و محیط زیست مبنی بر الزام خودروسازان به تامین استاندارد یورو 5 در شرایطی است که به اعتقاد کارشناسان محصولات فعلی خودروسازان به علت قدیمی بودن پلت فرم ویژگی اخذ استاندارد آلایندگی یورو 5 را نخواهد داشت. هر چند از خرداد 92 شماره گذاری خودروهای یورو 2 ممنوع و تمام خودروهای تولید داخل ملزم به رعایت استاندارد یورو 4 شدند، اما تا اوایل همان سال تنها 30 درصد از خودروها موفق به اخذ استاندارد یورو 4 شدند و 70 درصد مابقی به علت قدیمی بودن نتوانستند با استاندارد یاد شده انطباق پیدا کنند.

 به هر حال با مساعدت سازمان حفاظت از محیط زیست در شرایطی تمام خودروها توانستند مجوز شماره گذاری بگیرند که با مصوبه دولت سال 96 خودروها باید طبق استاندارد یورو 5 تولید شوند. در این زمینه یک کارشناس صنعت خودرو عنوان می کند که خودروسازان با محصولات فعلی قادر به اخذ این استاندارد نخواهند بود، مگر اینکه از تولید برخی محصولات فعلی خود صرفنظر کنند.

بر همین اساس به نظر می رسد که خودروهای پرتیراژ کشور ویژگی اخذ استاندارد یورو 5 را نخواهند داشت و با استاندارد یورو 4 به حیات بلند مدت خود ادامه خواهند داد. اما یکشنبه گذشته در برنامه پایش همین موضوع مورد گفت وگو و تبادل نظر کارشناسان قرار گرفت؛ به طوری که حسن قره ای، قائم مقام رئیس مرکز مطالعات و استراتژیک سایپا در مورد الزام خودروسازان با تامین استاندارد یورو 5 از ابتدای سال آینده تاکید کرد که مصوبه دولت و محیط زیست مبنی بر الزام خودروسازان به تامین استاندارد یورو 5 فقط برای محصولات جدید است و محصولات قبلی با استاندارد یورو 4 اجازه تولید خواهند داشت.

وی همچنین در این برنامه بر ادامه تولید پراید به علت استقبال مردمی تاکید کرد. دیگر مهمان این برنامه کیوان وزیری، قائم مقام معاونت طراحی و توسعه ایران خودرو بود که وی نیز عنوان کرد براساس قانون آلایندگی که مصوبه هیات دولت است و ابلاغ آن توسط سازمان محیط زیست انجام شده برنامه یورو 5 برای محصولات جدید با پلت فرم جدید است. براساس همین مصوبه تولید محصولات کنونی تا دو سال آینده می تواند ادامه پیدا کند.وی همچنین تولید خودروهای یورو 5 را فاقد زیر ساخت های لازم از سوی دولت خواند و تاکید کرد اکنون روزانه 75 میلیون لیتر سوخت یورو 4 نیاز داریم که طبق اعلام رسمی فقط یک سوم بنزین کنونی یورو 4 است.

پلمپ واحدهای تولید مصالح ساختمانی غیر استاندارد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات