طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریمأمنی برای فیلمسازان مقاومت / درسی که سرمشق قیام های تاریخی شد

مأمنی برای فیلمسازان مقاومت / درسی که سرمشق قیام های تاریخی شد

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

ایستادگی در برابر ظلم، اعتراض در مقابل بی عدالتی، مبارزه با باطل و دفاع از حق، آموزه هایی بود که مردم ایران به جهانیان آموختند.

فیلمسازی, سینمای مقاومت, جشنواره فیلم مقاومت, درسی سرمشق قیام تاریخی مأمنی فیلمسازان مقاومت

فیلمسازی, سینمای مقاومت, جشنواره فیلم مقاومت, فیلمسازان مقاومت
به نقل از خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ همواره پرنده سفید صلح از بام بسیاری از کشورها گریخته و در آسمان سرگردان شده است. مفاهیم دفاع، استقامت، مبارزه، قیام، اعتراض و... در تمام دنیا برگرفته از شدت حس وطن دوستی، تمایل به حفظ استقلال و غیروابسته بودن به غیر است. گاهی ممکن است وقوع ظلم و بی عدالتی در کشورهای دیگر موجب اعتراض مردم کشورهای دیگر نسبت به این موضوع باشد.

ایستادگی در برابر ظلم، اعتراض در مقابل بی عدالتی، مبارزه با باطل و دفاع از حق، آموزه ها و مفاهیمی بود که مردم ایران در دوره مبارزات قبل از وقوع انقلاب و بعد از آن در طول هشت سال جنگ تحمیلی به دنیا آموختند. درسی که سال های پس سرمشق مردم آزادی خواه و سرمنشأ قیام های تاریخی جهانی شد.

زبان هنر از تیزی سلاح سرد و شلیک اسلحه گرم کارآمدتر است. در تمام دنیا بهره گیری از زبان رسانه و هنر برای انتقال مفاهیمی که بیان مستقیم آن ها بدون استفاده از ابزار هنری موثر نیست، رایج است.

در اغلب کشورها فیلمسازان مستقل، متعهد، متفکر و پایبند به مضامین ارزشی، ملی، دینی فعالیت دارند و با زبان هنر به انعکاس مفاهیم مبارزه و مقاومت و صدور آن ها به کشورهای تحت ظلم دیگر می پردازند. این اتفاق در کشور ما نیز در بحبوحه جنگ هشت ساله، افتاده است و فیلمسازان انقلابی و مبارز، از همان سال های اول در اوج بحران و بدون امکانات روز جهان، به ساخت آثار هنری در حوزه سینما با موضوعات ارزشمند در زمینه دفاع مقدس و اتفاقات جبهه های جنگ پرداختند.

جشنواره بین المللی فیلم مقاومت که روزگاری با عنوان «جشنواره فیلم دفاع مقدس» شناخته می شد، با قدمت 32 ساله، از قدیمی ترین رویدادهای فرهنگی_هنری کشور است که از نخستین برگزاری جشنواره در سال 1362 تا سال 95 (چهاردهمین دوره)، با اتفاقات و حواشی متفاوت مواجه بوده است.

این رویداد درسال های ابتدایی به صورت هفته فیلم و یادواره برگزار و در سال های بعدی با وسعت بخشیدن به ابعاد آن، به یک جشنواره معتبر و رسمی تبدیل شد.

10 دوره اول، با نام جشنواره فیلم دفاع مقدس و به صورت ملی برگزار و از دوره یازدهم، به یک رویداد بین المللی با عنوان جشنواره بین المللی فیلم مقاومت تبدیل شد و مورد استقبال و توجه کشورها و هنرمندان متفکر جهان قرار گرفت.

می توان گفت در میان تعدد جشنواره های هنری و سینمایی کشور، جشنواره فیلم مقاومت تنها جشنواره ای است که با محوریت ارزش های دفاع مقدس و موضوع مقاومت در ایران و کشورهای اسلامی و غیراسلامی، دغدغه توجه به آثاری با موضوعیت انقلابی، ارزشی و ضد استکباری دارد. اتفاقی که نمونه اش را در جشنواره های دیگر داخلی و جهانی، سراغ نداریم. این جشنواره باعث ایجاد احساس ضرورت تشکیل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس شد و به همین علت سینمای دفاع مقدس محکم تر و با قدم های استوارتر به کار خودش ادامه داد.

بعد از اینکه کشورهای اسلامی به علت برخی پیشرفت های علم و تکنولوژی، نزدیکتر شدن ارتباط کشورها و فراهم شدن امکان تعامل با فیلمسازان و سینمای جهان، با بحران نفوذ فرهنگ بیگانه و تهاجم فرهنگی مواجه شدند، در سال های اخیر با رشد قارچ گونه گروه های تکفیری، افراطی و با گسترش اقداماتی در راستای اسلام ستیزی، لزوم چنین حرکت فرهنگی_ هنری و اینگونه اقدامات ارزشمند در عرصه بین المللی بسیار بیش از پیش احساس می شود. به علت تبلیغات منفی و مخربی که ضد اسلام، ایران و مسلمانان بخصوص شیعیان می شود، راهی جز آگاهی بخشی، ارتقای سطح اطلاعات و تسلط بر مسائل در حال جریان، ترویج و تبیین فرهنگ مقاومت در مقابل تهاجم و نفوذِ فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و رسانه ای دشمنان، استکبارستیزی ملل مظلوم دنیا از طریق زبان هنر وجود ندارد. ممکن است مردم ملل جهان، فرصت یا امکان شنیدن حرف ملت ایران را نداشته باشند اما با تماشای فیلم ایرانی با موضوع مقاومت و مبارزه، تا حد زیادی نقشه های استکبار جهانی و صهیونیسم نقش برآب می شود و تبلیغات منفی و ضد حقیقت آن ها، عقیم خواهد ماند.

به تدریح به علت اینکه ضرورت فعالیت این جشنواره احساس و اثرات و تبعات آن بر اهالی سینما محرز شد، مسئولان برگزاری آن از سال 1392 تصمیم مهمی گرفتند و اقدام به ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی فیلم مقاومت کردند. هم اکنون، این دبیرخانه، ارتباطات و مناسبات گسترده ای با هنرمندان، سینماگران و مراکز فعال سینمایی بویژه NGOهای جهانی برقرار کرده و با این گسترش ارتباطات، مشارکت قابل توجهی را برای حضور، فعالیت و تبلیغات این جشنواره جذب کرده است.

با توجه به اینکه جنگ امروز دنیا، جنگ رسانه هاست، باید در این طوفان به دنبال راهی برای نجات ملت های اسیر و گرفتار بود. بیداری اسلامی شکل گرفته و باید این نیروهای بیدار را به یک اقیانوس، برای اتحاد و همدلی و مبارزه علیه ظلم، تروریسم و خشونت های رایج دنیا بخصوص در کشورهای خاورمیانه تبدیل کرد.

«گفتمان انقلاب اسلامی» و «چارچوب های نظری و مفهومی معتبرترین انقلاب آرمانی و دینی جهان» کلیدی ترین واژگان این حرکت فرهنگی است. مسئولان جشنواره و فیلمسازان متعهد که در حوزه مقاومت و مبارزه علیه هرچه ظلم در دنیا فعالیت می‎ کنند در طول چهارده دوره برگزاری این رویداد، همواره بنیادی ترین و اساسی ترین مفاهیم مقاومت و مبارزه را در نظر داشتند.

این جشنواره در طول این 14 دوره، با تغییرات و تحولاتی مواجه بوده است که این تغییرات نیز با واکنش ها (موافقت ها و مخالفت ها) و بازتاب های رسانه ای داخلی و جهانی همراه بوده است.

مسئولان این جشنواره همواره به توجه و تمرکز در دو بخش ملی و بین الملل تاکید داشته اند و هرگز بخش بین الملل جشنواره در سایه و تحت الشعاع بخش داخلی قرار نگرفت و از این نظر موفقیت بیشتری نسبت به جشنواره فیلم فجر کسب کرده است. پذیرفتن آثار خارجی با مضامین مقاومت، مبارزه با تروریسم، مقابله با خشونت و کشت و کشتار، صدور مفاهیم انقلابی و روحیه مقاومت به کشورهای دربند و گرفتار، دعوت از فیلمسازان متعهد انقلابی و مبارز و همسو با آرمان های جشنواره مقاومت و برگزاری کارگاه ها، نشست های تخصصی و... از جمله اقدامات این جشنواره است.

یکی دیگر از تغییرات جشنواره مقاومت نسبت به سال گذشته این بوده که در سیزدهمین دوره، بخش ویژه عماد مغنیه به بهترین فیلم با موضوع مقاومت مردم مظلوم غزه و لبنان، تعلق یافت اما امسال به شهدای مدافع حرم اختصاص خواهد داشت. نماد مقاومت نیز به نماینده مردم یمن به علت مقاومت و مبارزاتشان اعطا خواهد شد.

نقل از از شیما شفیعی

برپایی نمایشگاه اقتصاد مقاومتی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات