طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
دولت افغانستان به حکمتیار مصونیت قضایی می دهد

دولت افغانستان به حکمتیار مصونیت قضایی می دهد

اعلام آمادگی حکمتیار برای امضای تفاهمنامه صلح با دولت افغانستان

دولت افغانستان در توافقنامه صلح با حزب اسلامی به مدیریت «گلبدین حکمتیار»، تعهد سپرده که در ازای برقراری آتش بس به حکمتیار و دیگر مدیران حزب اسلامی مصونیت قضایی اعطا می شود.

شورایعالی صلح, حزب اسلامی, گلبدین حکمتیار, دولت افغانستان حکمتیار مصونیت قضایی

شورایعالی صلح, حزب اسلامی, گلبدین حکمتیار, رئیس جمهور افغانستان, دولت افغانستان, مصونیت قضایی, صلح حکمتیار

به نقل از حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران، بی بی سی در نقل ازی مدعی شد به نسخه ای از توافقنامه صلح بین گلبدین حکمتیار، رهبر شورشی حزب اسلامی و دولت افغانستان دست یافته که در آن دولت ضمانت می کند در عوض برقراری آتش بس، به او و دیگر رهبران شورشی حزب اسلامی مصونیت قضایی اعطا می شود.

منابعی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز تایید کرده اند که این متن همان مسوده توافقنامه میان دولت و حزب اسلامی است.

منابع در شورای عالی صلح افغانستان گفته اند که توافقنامه آشتی با حزب اسلامی در هفته جاری امضا و در دو مرحله اجرا خواهد شد.

این منابع به بی بی سی گفته اند که بعد از امضای این سند از جانب شورای عالی صلح و نمایندگان حزب اسلامی، زمینه آمدن گلبدن حکمتیار، رهبر این حزب، به کابل هموار خواهد شد.

متن موافقتنامه آشتی با حزب اسلامی شامل تعهدات متقابل دولت و حزب اسلامی و تعهدات مشترک هر دو جانب می شود.

این سند شش صفحه ای در سه فصل و ۲۶ ماده ترتیب شده است.

تعهدات مشترک هر دو جانب شامل پایان جنگ، تامین صلح و امنیت، پابندی به ارزش های اسلامی، حقوق برابر و بدون تبعیض زن و مرد در برابر قانون، یک پارچگی افغانستان و تعلق به همه اقوام کشور می شود.

تعهدات اصلی دولت شامل تلاش برای رفع تمامی تحریم های بین المللی علیه گلبدین حکمتیار و سایر رهبران حزب اسلامی، به رسمیت شناختن این حزب به عنوان یک سازمان سیاسی مطابق قانون و حق فعالیت سیاسی آن در کلیه زمینه های سیاسی مانند کمپانی در انتخابات می شود.

نام آقای حکمتیار سال ها است که در فهرست سیاه دولت آمریکا و سازمان ملل قرار دارد و دولت آمریکا برای سر او جایزه تعیین کرده است.

دولت همچنین متعهد شده که آقای حکمتیار به عنوان "رهبر جهادی" از طرف رئیس جمهوری با صدور فرمان ویژه ای "مورد اعزاز و احترام خاص" قرار گیرد و برای او در دو تا سه محل اقامت تعیین و هزینه و امنیت آن را تامین کند.

براساس این توافق، دولت همچنین متعهد می شود تمام زندانیان عضو این حزب را به جز افرادی که مرتکب جرایم جنایی شده باشند و ادعاهای فردی علیه آنها وجود داشته باشد، آزاد کند.

در مقابل، حزب اسلامی هم افرادی را که به اتهام عضویت در دولت نزد خود به اسارت نگه می دارد، آزاد خواهد کرد.

دولت همچنین متعهد شده که زمینه اسکان هواداران مهاجر حزب اسلامی را از پاکستان و ایران فراهم می کند و برای آنها زمین و سرپناه اعطا خواهد کرد.

در گام نخست زمینه بازگشت حدود ۲۰ هزار خانواده ها به کمک سازمان ملل فراهم خواهد شد.

در مقابل، حزب اسلامی متعهد به انحلال شاخه نظامی خود شده، اما در توافقنامه تصریح نشده که این حزب سلاح های خود را به کدام مرجع تسلیم می کند یا نمی کند.

در بخشی از سند آمده که این حزب ارتباط خود را با گروه های تروریستی قطع می کند و از آنها حمایت نمی کند.

ماده هجدهم این سند بیانگر آن است که این حزب بعد از اعلام رسمی این توافقنامه، "آتش بس دایمی" را برقرار می کند و این موضوع زیر نظر یک کمیسیون مشترک اجرا خواهد شد.

کل این موافقتنامه هم مطابق ماده بیست و سوم آن زیر نظر یک کمیسیون مشترک اجرایی متشکل از نمایندگان هر دو جانب زیر نظر شورای عالی صلح اجرا خواهد شد.

در صورت بروز اختلاف بین دو طرف، کمیسیون مشترکی از هر دو جانب زیر نظر شورای عالی صلح تشکیل خواهد شد و موارد اختلافی را با "حسن نیت" حل خواهند کرد، اما تصریح نشده که اگر این اختلاف ها از این طریق حل نشود، راهکار جایگزین چه خواهد بود.

قرار بود این توافقنامه در ماه ثور به امضای رئیس شورای عالی صلح و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی برسد و در نهایت اشرف غنی رئیس جمهوری هم آن را امضا کند، ولی به دلایلی که اعلام نشده، امضای آن به تاخیر افتاد.

برخی منابع به بی بی سی گفته اند که علت اصلی تاخیر امضای این سند، تلاش برای اعتمادسازی بین دولت و حزب اسلامی بوده است، ولی یکی از سخنگویان عبدالله عبدالله رئیس اجرائی پیشتر گفته که او هم ملاحظاتی درباره این سند داشته است.

به تازگی هم خود آقای عبدالله و هم منابع نزدیک به او گفته اند که دیگر هیچ مشکلی در مورد آشتی با آقای حکمتیار وجود ندارد و الآن تحقق آشتی با او مربوط به شورای عالی صلح است.

حزب اسلامی شاخه حکمتیار یکی از چهار گروه اصلی شورشی در کنار گروه طالبان، شبکه حقانی و گروه موسوم به دولت اسلامی معروف (داعش) است که در حال حاضر علیه دولت می جنگد.

آمریکا از همکاری مشترک رهبران دولت وحدت ملی افغانستان حمایت می‎کند
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات