طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیرازهایی برای اینکه بیشتر از 100 سال عمر کنیم

رازهایی برای اینکه بیشتر از 100 سال عمر کنیم

متأهل ها طول عمر بیشتری دارند

5شهر و کشورها و مناطقی روی کره زمین هستند که اگر در آنجا بالاتر از ۱۰۰ سال عمر نکنید، مسئله ای غیرعادی است.

زندگی سالم, راز طول عمر, کره زمین, رازهایی اینکه بیشتر عمر

زندگی سالم, راز طول عمر, کره زمین

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، 5 شهر و کشورها و مناطقی روی کره زمین هستند که اگر در آنجا بالاتر از ۱۰۰ سال عمر نکنید، مسئله ای غیرعادی است.

دانشمندان دهه ها روی این مکان ها تحقیق کردند و به آنها لقب «نقاط آبی» داده اند. اینطور که به نظر می رسد، نقاط آبی فقط روی چند ناحیه از کره زمین وجود دارد؛

۱) ساردینیا، ایتالیا

۲) جزایر اوکیناوا، ژاپن

۳) لوما لیندا، کالیفرنیا

۴) نیکویا، کاستا ریکا

۵) ایکاریا، یونان

ولی یک علت وجود دارد که چرا این افراد تا این اندازه مورد تحقیق و بررسی محققان قرار گرفته اند.

فراتر از عمر کردن بالای ۱۰۰ سال، این افراد تا کمترین حد دچار بیماری هایی می شوند که بیشتر افراد پس از ۳۰ سالگی دچار آن می شوند.

جنون، مشکلات قلبی و افسردگی بین این افراد تقریباً دیده نمی شود. این یعنی آنها زندگی فوق العاده باکیفیت در طول عمرشان دارند. به همین خاطر این تحقیق برای اکثر ما اهمیت زیادی دارد.

مشکل ما چیست؟

۵۰ درصد افراد هر سال به دلیل بیماری های قلبی و سرطان که هر دو این بیماری ها تقریباً غیرقابل جلوگیری هستند، جان خود را از دست می دهند.

و ما می دانیم که در فرهنگ هایی روی کره زمین بیماری های قلبی وجود ندارد.

همینطور می دانیم که در خیلی از فرهنگ ها سرطان یا اصلاً اتفاق نمی افتد و یا به میزان بسیار کم اتفاق می افتد.

این را هم می دانیم که هر دو اینها رژیم غذایی و سبک زندگی بسیاری قوی دارند. بااینحال هنوز نفهمیده ایم که چرا این همه آدم بخاطر این مشکلات می میرند.

چیزی که بسیار جذاب است، اینکه در این نقاط آبی (به ویژه در ایکارای یونان)، میزان ابتلا به سرطان کسری از قسمت های دیگر کره زمین، بیماری قلبی نصف آن و جنون به هیچ عنوان وجود ندارد.

معنی آن این است که نه تنها این افراد ندرتاً به بسیاری از بیماری هایی که ممکن است برای ما و شما اتفاق بیفتد، دچار نمی شود (و درنتیجه زندگی بدون درد و لذت بخش تر را تجربه می کنند)، بلکه در طول عمر خود تا زمان مرگشان از سلامت مطلوب برخوردارند.

با داشتن یک سبک زندگی خاص، نه تنها می توانید سلامتتان را ارتقا دهید، بلکه بیماری های کشنده ای که ممکن است جانتان را به خطر بیندازد هم از شما دور خواهد شد.

بعد به جای اینکه بگویید، «خوب، اگه نخوام تا ۱۰۰ سالگی زندگی کنم چی؟» از این نکته ها استفاده کنید چون کمکتان می کند زندگی سالم و شاد را تجربه کنید.

این شباهت ها چه هستند؟

محققان بالاخره بین این سه گروه اصلی، ساردینیان ها، اوکیناوان ها و گروه لوما لیندا، به نتیجه هایی رسیدند.

مسئله جذاب این است که «اسرار» آنها چیزهایی قابل لمس نیستند.

می خواهیم پنج شباهتی که بین این گروه ها دیده شده بود که البته چندان هم راز به شمار نمی رود را برایتان عنوان کنیم و پس اسرار هرکدام از این گروه ها را به تنهایی بررسی کنیم.

شباهت ها

۱ ـ خانواده: خانواده یکی از مهمترین مولفه های زندگی این افراد بوده است، دیدن و ارتباط برقرار کردن با آنها بخش بسیار مهمی از زندگی آنها را شکل می دهد. تقریباً همه چیز در این فرهنگ ها حول ارتباطات اجتماعی می چرخد.

۲ ـ نکشیدن سیگار

۳ ـ رژیم غذایی بر مبنای گیاهخواری: بخش زیاد هر وعده غذایی آنها را گیاهان تشکیل می دهد.

نکته: این به آن معنی نیست که آنها از گوشت و کربوهیدرات ها استفاده نمی کردند. ولی بخش مهمی از غذاهایشان براساس گیاهان بوده و مقدار بسیار کمی از آن گوشت و کربوهیدرات است.

۴ ـ ورزش نکردن (چیزی که احتمالاً فکرش را هم نمی کردید!): این روزها وقتی به فعالیت فیزیکی فکر می کنیم، باشگاه رفتن و عرق ریختن جلو چشممان می آید. در واقعیت، افرادی که عمده عمر می کنند هیچوقت خود را درگیر ورزش های خیلی سخت نمی کنند. فقط به فعالیت های فیزیکی بسیار عادی مثل باغبانی کردن، پیاده روی یا کارهای روزانه شان اکتفا می کنند و البته این فعالیت ها را هر روز تکرار می کنند.

۵ ـ اجتماعی بودن: این مهمترین قابلیت افرادی است که بالاتر از ۱۰۰ سال عمر می کنند. خانواده و ارتباطات اجتماعی تقریباً ۳۰٪ از «راز طول عمر» آنها را شکل می دهد. خیلی جذاب است، نه؟

ولی چیزی که ما می خواستیم جزئیات بود. داشتن یک زندگی اجتماعی خیلی خوب است ولی چه قابلیت های خاص هرکدام از این فرهنگ ها باعث می شد تا این اندازه عمر کنند؟

«اسرار» خاص هر فرهنگ

به طور خلاصه جزئیات هرکدام از این فرهنگ ها را بررسی می کنیم تا ببینید بعضی از جنبه های سلامت مطلوب تا چه اندازه ناملموس است.

راز ایکاریان ها

ایکاریان ها در یونان ۱۰ برابر امریکایی هایی بالاتر از ۱۰۰ سال عمر می کنند.

در زیر به بعضی از نکات جالب، ملموس یا ناملموس، درمورد آنها اشاره می کنیم:

– آنها خانواده را بر همه چیز مقدم می دانند و ارتباطات خانوادگی بین آنها بسیار نزدیک است. طبق نظر دانشمندان داشتن ارتباطات اجتماعی قوی تر با کاهش میزان ابتلا به افسردگی و استرس در ارتباط است.

– آنها به طور متوسط ۸ کیلومتر در روز روی جاده های ناهموار راه می روند (مثل چوپان ها).

-آیکاریان ها دیدگاه بسیار آرام و خونسردی نسبت به زندگی دارند و تا می توانند می خندند.

راز اوکیناوان ها

اوکیناوان ها در ژاپن مفهوم بسیار جالبی دارند که خودشان آن را به طول عمرشان ربط می دهند و به آن ایکیگای (ikigay) می گویند – که علت این است که صبح ها از خواب بیدار می شوند. مثل معنا و مفهومی است که به زندگی می دهید.

– آنها این ایکیگای را با ارتباطات اجتماعی قوی رشد می دهند – دوستان و خانواده که به آنها حمایت احساسی، فیزیکی و مالی می کنند.

– بسیاری از اوکیناوان ها باغچه ها و باغ های خود را دارند که در روز در آن بازی می کنند (و البته غذایشان را از آن تامین می کنند).

– رژیم غذایی اوکیناوان ها برمبنای گیاهان است ولی قانون جذاب تری هم دارند که وقتی تا ۸۰ درصد سیر شدند، دست از غذا خوردن می کشند.

خیلی از اوکیناوان ها حتی پس از ۹۰ سالگی زندگی جنسی فعال دارند!

راز نیکویاها

کاستا ریکایی ها قانون مشابهی با اوکیناوان ها دارند – آنها چیزی به اسم پلان دو ویدا (plan de vida) دارند که علت زندگی شان است.

– این پلان دو ویدا لزوماً هدف یا معنی است که به زندگی شان می دهند و زندگی شان حول اجتماع و خانواده شان می چرخد. برای آنها هم خانواده بخش بسیار مهمی از زندگی است.

– آنها به سختکوشی باور دارند. با طلوع خورشید بیدار شده، حداقل ۸ ساعت در شبانه روز می خوابند و بزرگترین وعده غذایی شان را صبح ها و کوچکترین آن را شب ها می خورند.

سؤال میلیون دلاری: آیا طول عمر فقط به رژیم غذایی و ورزش ارتباط دارد؟

صادقانه بگوییم، هیچ کس نمی تواند یک مقاله علمی درمورد اینکه چطور این افراد طول عمرشان را بالا برده اند بنویسد. ما می دانیم که رژیم غذایی، سبک زندگی و از این قبیل عوامل مهمی هستند ولی احتمالاً عوامل ناملموس دیگری هم با طول عمر و سلامت این افراد در ارتباط است.

می خواهیم توجهتان را به چند نکته جلب کنیم: جنبه های ناملموس زندگی این افراد

دایره های اجتماعی شان. اهمیت خانواده.

داشتن «علت برای زندگی». سختکوشی و فعال بودن (البته در باشگاه ورزشی!) و در عین حال داشتن ذهنی آرام و گرایشی خونسردانه در برابر زندگی.

چیزی که درمورد این افراد بسیار جذاب است این است که ما معمولاً طول عمر و سلامت را با تناسب اندام و غذا مرتبط می دانیم. در واقعیت، یک جنبه ذهنی، اجتماعی، معنوی و روانی هم وجود دارد که به همان اندازه مهم است.

شما چه؟

آیا واقعاً می خواهید روی جنبه های ناملموس سلامت مثل سلامت «اجتماعی»، سلامت ذهنی، سلامت «شادی و خوشبختی» و سلامت معنوی تان، بیشتر کار کنید؟

همه این عوامل خیلی بیشتر از چیزی که فکر می کنید روی طول عمر و سلامت شما تاثیر دارند. درست غذا خوردن و ورزش کردن ابزارهایی فوق العاده و لازم برای سلامت هستند ولی تقویت درون و دوستی هایتان هم تا همان اندازه مهم است.

منبع: عصر ایران

دوقلوهای پسر بیشتر عمر می کنند
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات