طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
بین المللرتبه بندی برترین دانشگاه های دنیا در سال 2016 جایگاه دانشگاه های ایران

رتبه بندی برترین دانشگاه های دنیا در سال 2016 جایگاه دانشگاه های ایران

حضور 3 دانشگاه ایرانی برای نخستین بار در رتبه بندی جهانی کیو اس

نقل از سالانه رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دنیا در سال ۲۰۱۶ منتشر شد.

دانشگاه هاروارد, دانشگاه های جهان, رتبه بندی, رتبه بندی برترین دانشگاه دنیا  جایگاه دانشگاه ایران

دانشگاه هاروارد, دانشگاه های جهان, رتبه بندی, دانشگاه تهران, شهرت, دانشگاه علم و صنعت, دانشگاه شریف, دانشگاه های ایران, رتبه علمی, اعتبار بین المللی, بین الملل

به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ نشریه آموزش عالی تایمز در نقل از سال جاری در مورد رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، 980 دانشگاه در 70 کشور دنیا را مورد بررسی قرار داد.


دو ملاک کیفیت آموزشی و اعتبار یا شهرت جهانی در رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در نظر گرفته می شود. نشریه آموزش عالی تایمز در نقل از امسال نوعی منطقه بندی را هم تهیه کرده که شامل رتبه بندی دانشگاه های کشورهای آسیایی و دانشگاه ها در کشورهای رو به رشد است.


در رتبه بندی از لحاظ کیفیت آموزشی، سیزده شاخص در نظر گرفته است. علاوه بر این، به هر دانشگاهی امتیازاتی از نظر کیفیت تدریس (30 درصد کل امتیازات)، نگرش بین المللی (7.5 در صد)، کسب درآمد از طریق ارتباط با صنایع (4.5 درصد)، کیفیت و دامنه تحقیقات (30 درصد) و استناد به عنوان منبع و مرجع (30 درصد) داده می شود.


معیارهای دیگری مانند تعداد دانشجو، نسبت دانشجو به استاد، درصد دانشجویان و پژوهشگران خارجی و نسبت دانشجویان زن به مرد در باره دانشگاه های مورد نظر نیز مد نظر قرار گرفته است.در رتبه بندی نشریه آموزش عالی تایمز، دانشگاه آکسفورد (انگلیس)، از لحاظ کیفی در رده اول قرار دارد و موسسه تکنولوژی کالیفرنیا (آمریکا) ، دانشگاه استانفورد (آمریکا)، دانشگاه کمبریج (انگلیس)، انستیتو تکنولوژی ماساچوست (ام آی تی)، دانشگاه هاروارد، دانشگاه پرینستون (آمریکا)، امپریال کالج دانشگاه لندن (انگلیس)، انستیتو تکنولوژی زوریخ (سوئیس)،دانشگاه کالیفرنیا در برکلی (آمریکا)، دانشگاه شیکاگو (آمریکا)،دانشگاه ییل (آمریکا)،دانشگاه پنسیلوانیا (آمریکا)،دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (آمریکا)، یونیورسیتی کالج دانشگاه لندن (انگلیس)، دانشگاه کلمبیا (آمریکا)، دانشگاه جان هاپکینز (آمریکا)، دانشگاه دوک (آمریکا)، دانشگاه کرنل (آمریکا)، دانشگاه نورث وست (آمریکا) و رده های دوم تا بیستم را در اختیار دارند.هفت دانشگاه ایران از لحاظ کیفی در میان 980 دانشگاه مورد بررسی دیده می شوند. این دانشگاه ها عبارتند از دانشگاه علم و صنعت و سبعد دانشگاه صنعتی شریف (هر دو در رده 501 تا 600 دانشگاه اول)، دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه خواجه نصیر طوسی و دانشگاه شیراز (رده 601 تا 800 دانشگاه)، و دانشگاه های فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج، شهید بهشتی تهران، دانشگاه یزد و دانشگاه زنجان (رده 800+ دانشگاهی) نیز در این رتبه بندی به چشم می خورند.


درمورد دانشگاه علم و صنعت ایران، که بهترین دانشگاه ایران از لحاظ کیفیت شناخته شده، امتیاز کل ارائه نشده؛ اما در سایر زمینه ها، امتیازات این نهاد علمی عبارتست از 23.2 از نظر کیفیت آموزش، 13.9 از نظر نگرش بین المللی، 41.8 از نظر کسب درآمد از صنایع، 23.7 از نظر تحقیقات.


مقایسه رتبه بندی برترین دانشگاه های دنیا در سال 2015 با سال گذشته، تغییراتی را نشان می دهد. سال گذشته موسسه تکنولوژی کالیفرنیا در رده اول قرار داشت و رده دوم به و رده سوم به دانشگاه آکسفورد و دانشگاه استنفورد تعلق داشت.


دانشگاه های ایران نیز تغییراتی را در رتبه بندی خود مشاهده کردند که چندان مثبت نبود. در نقل از سال 2015 نشریه آموزش عالی تایمز، دانشگاه علم صنعت و دانشگاه شریف در رتبه 401 در میان 500 قرار داشتند؛ اما امسال به رده 501 تا 600 تنزل کردند.در بخش دیگری از نقل از سال جاری، دانشگاه ها از لحاظ "شهرت و اعتبار بین المللی" رتبه بندی شده است. در این رتبه بندی 100 دانشگاه برتر دنیا مورد بررسی قرار گرفت که دانشگاه هاروارد در رده اول قرار دارد و بعد از آن، انستیتو تکنولوژی ماساچوست، و دانشگاه های استانفورد، کمبریج، آکسفورد، کالیفرنیا در برکلی، پرینستون، ییل، کلمبیا، انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا، دانشگاه شیکاگو و دانشگاه توکیو قرار دارند. این رتبه بندی براساس نظرسنجی از استادان و دانشجویان دانشگاه های زیاد دنیا تهیه شده است.حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات