طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
ورزشیالآن حالاها کسی به رکوردم نمی رسد | رحمان

الآن حالاها کسی به رکوردم نمی رسد | رحمان

الآن حالاها کار داریم | طاهری

سیامند رحمان دوست داشتنی است، نه فقط به خاطر این که در وزنه برداری تبدیل به یک اسطوره و اعجوبه شده است، بلکه به خاطر حسن خلقش و احترامی که برای مردم کشورش قایل می شود.

روزنامه شهروند: سیامند رحمان دوست داشتنی است، نه فقط به خاطر این که در وزنه برداری تبدیل به یک اسطوره و اعجوبه شده است، بلکه به خاطر حسن خلقش و احترامی که برای مردم کشورش قایل می شود. سیامند الآن با دومین مدال طلای پی درپی در پارالمپیک و زدن رکورد دنیا در وزنه برداری دست نیافتنی شده است. او پس از یک سال ونیم تمرینات سخت و طاقت فرسا به آنچه استحقاقش را داشت، دست پیدا کرد و می خواهد پس از استراحتی کوتاه مدت دوباره تمریناتش را شروع کند. وقتی با سیامند همکلام شدیم، او یادآوری کرد که قبل از رفتن به ریو در گفتگو با «شهروند» گفته بود که چه قول هایی به مردم داده است. او قول طلای پارالمپیک و جابه جا کردن رکورد جهان را داده بود و توانست به همه قول هایش عمل کند. سیامند درکمال فروتنی و تواضع می گوید، اگر موفقیتی بوده و رکوردی به دست آمده، فقط به خاطر دعای خیر مردم بوده و او همیشه خودش را مدیون محبت آنها می داند. حرف های جذاب سیامند رحمان را در اولین گفت وگویش پس از بازگشت از ریو با خبرنگار ما می خوانید:  


    از کسب دومین مدال طلای پارالمپیک و زدن رکورد دنیا صحبت کن.


من برای گرفتن این مدال و زدن رکورد دنیا سختی های زیادی را تحمل کردم. خیلی خوشحالم که توانستم جواب زحماتم را بگیرم و دل مردم را هم شاد کنم. یک سال ونیم در اردو بودم و حتی خانواده ام را هم نمی دیدم. تمرینات سخت و فشرده ای را پشت سر گذاشتم و همه سختی ها را به جان خریدم تا بتوانم برای مردم و کشورم افتخارآفرینی کنم. خدا را شکر می کنم که به من نظر کرد و با لطف او و دعای خیر مردم توانستم هم دومین مدال طلای پارالمپیک را کسب کنم و هم رکورد دنیا را بزنم. با این مدال و رکورد، خستگی تمام تمرینات و سختی ها از تنم رفت و آسوده شدم.


   پس از این که این موفقیت بزرگ را کسب کردی، گفتی که به قول هایت عمل کردی.


بله، من در گفتگو با روزنامه شهروند هم تأکید کردم که به مردم قول مدال طلا و زدن رکورد دنیا را دادم و خوشحالم که توانستم به قولم عمل کنم. این که توانستم رکورد دنیا را جا به جا کنم، برایم خیلی اهمیت داشت و می خواستم هرطور که شده به تمام وعده هایی که داده بودم، عمل کنم.


   وقتی داشتی وزنه می زدی به چه موضوعی فکر می کردی؟


درحرکت اولی که داشتم می زدم، فقط به مدال طلا فکر کردم. وقتی که مدال مسجل شد، درحرکات بعدی فقط به رکوردزنی فکر می کردم. در آن لحظات فقط دوست داشتم وقتی از زیر وزنه بلند می شوم، فقط خوشحالی هموطنانم را ببینم که خدا را شکر همین اتفاق هم رخ داد.


   پس از مدال طلایی که گرفتی همه گفتند سیامند به راحتی آب خوردن طلا گرفته است. واقعا همین طور بود؟


به این راحتی ها هم که می گویید نبود. من در یک سال ونیم اخیر خیلی زحمت کشیدم تا بتوانم از رقیبانم فاصله بگیرم. خوشبختانه همین طور هم شد و فاصله زیادی با رقیبانم پیدا کردم.


   همیشه می گفتی که خوشحالی مردم برایت ارزش زیادی دارد. پس از کسب مدال طلا واکنش ها چطور بود؟


بله، همیشه برایم خوشحال کردن مردم و نشاندن لبخند روی لبشان از مدال و رکورد باارزش تر بوده است. می دانستم که آن شب چشم همه ایرانی ها به ریو است و همه برایم دعا می کنند تا بتوانم مدال بگیرم. خیلی دوست داشتم به قولم عمل کنم و پیش مردم و اهالی شهرم که همیشه به من لطف دارند، روسفید شوم. پس از کسب مدال هم مردم برایم سنگ تمام گذاشتند و خجالت زده ام کردند. از آنها ممنونم و امیدوارم همیشه دعای خیرشان را بدرقه راهم کنند.


   رکوردی که زدی، رکوردی تاریخی است که حتما تا سال ها دست کسی به آن نمی رسد؟


خوشحالم که اینطور شد و رکورد وزنه برداری المپیک و پارالمپیک به دو ایرانی اختصاص پیدا کرد. من سعی کردم جوری رکورد بزنم که حالاحالاها کسی نتواند به آن برسد اما شاید هم این اتفاق بیفتد و وزنه برداری قوی تر از من پیدا شود و رکوردم را جا به جا کند.


   قبلا نقل قول هایی از تو مطرح شده بود که اگر رکورد ٣٠٠کیلو را بزنی، از وزنه برداری خداحافظی می کنی. الان هم به فکر خداحافظی هستی؟


من هرگز چنین حرفی را نزدم. یادم نمی آید که گفته باشم اگر رکورد ٣٠٠کیلو را بزنم، از وزنه برداری خداحافظی می کنم. این موضوع را تکذیب می کنم و تا جایی که توانایی فیزیکی داشته باشم، وزنه می زنم و برای کشورم افتخارآفرینی می کنم. البته که وزنه برداری رشته ورزشی سختی است و نمی توان تا سن بالا آن را ادامه داد اما من می خواهم تا جایی که بشود، مدال بگیرم و باعث خوشحالی مردم شوم.


   از این که در زمان بازگشت شما از پارالمپیک مسئولان به فرودگاه نیامدند، دلخور شدی؟


راستش را بخواهید نه دلخور نشدم. برای من حضور مردم از همه چیز مهم تر بود که خدا را شکر آمدند و ما را تنها نگذاشتند. من دوست ندارم از کسی گله کنم چون این مدال را به خاطر مردم کشورم گرفتم و همین که آنها آمدند و از من قدردانی کردند، برایم اهمیت و ارزش زیادی داشت.


   قبول داری که مسئولان باید ارزش بیشتری برای ورزشکاران پارالمپیکی قایل شوند؟


من برای خودم خواسته و توقعی ندارم اما از مسئولان می خواهم امکانات بیشتری برای ورزشکاران اختصاص بدهند تا آنها دغدغه نداشته باشند. باید حمایت ها از همه رشته ها و ورزشکاران برابر باشد. ما باید بابت آینده مان خیال راحتی داشته باشیم و بدون دغدغه تمرین کنیم.


   درباره فوت مرحوم گلبارنژاد هم صحبت کن. ظاهرا وی مربی خودت بوده است.


خیلی از این اتفاق ناراحت شدم و واقعا تحت تأثیر قرار گرفتم. این اتفاق خیلی دردناک بود، چون ایشان به رغم تمام سختی ها و مشکلات دست از تلاش برنمی داشت و ورزش قهرمانی را ادامه می داد. چند سال هم مربی من بود و خاطرات خوبی از ایشان دارم که الان برایم دردناک شده اند. وقتی که در ریو بودیم، هم در یک طبقه کنار هم حضور داشتیم و خیلی همدیگر را می دیدیم. وقتی خبر فوت ایشان را شنیدم، خیلی ناراحت شدم و اصلا برایم قابل باور نبود. واقعا جامعه ورزش ایران یکی از قهرمانان ارزشمند خود را از دست داد.


   صحبت پایانی؟


می خواهم درپایان حرف هایم از مردم تشکر کنم. از آنها ممنونم که همیشه به من لطف داشته اند و نشان می دهند که دوستم دارند. فکر می کنم برای یک ورزشکار مردمی بودن مهم تر از کسب مدال و قهرمانی است. اگر الان سیامند رحمان را همه می شناسند، از لطف و محبت مردم است و من همه چیزم را مدیون آنها هستم. همیشه آرزویم این است که دل مردم را شاد کنم و باعث خوشحالی آنها شوم. دوست دارم باز هم بتوانم به افتخارآفرینی برای مردم ادامه دهم و رکوردهای بیشتری را بزنم. امیدوارم خدا هم در این راه کمکم کند تا همیشه پیش مردم کشورم و همشهریانم سربلند باشم.

با برانکو الآن حالاها کار داریم | قنبرپور
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات