طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیرمزگشایی از یکپارچه سازی شرکت مخابرات

رمزگشایی از یکپارچه سازی شرکت مخابرات

اجرایی شدن سیستم یکپارچه جامع شهر سازی

کمپانی مخابرات ایران که در سال های اخیر در قالب چندین کمپانی متفاوت استانی اداره می شد با تصمیم مسوولان این کمپانی یکپارچه می شود.

به نقل از خبرنگار دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛یکی از خبرهایی که در هفته گذشته به سرعت به سر تیتر خبرهای فضای مجازی و رسانه های تبدیل شد خبر ادغام کمپانی مخابرات ایران و کمپانی ارتباطات سیار (همراه اول ) بود. در این یک هفته هر یک از مسوولان مخابرات از سخنگوی این کمپانی گرفته تا سایر مقام های مسوول کمپانی مخابرات در پیام ها و اخباری جداگانه ادغام کمپانی مخابرات ایران و همراه اول را اعلام کردند.

در این میان رسول سراییان مدیر عامل کمپانی مخابرات ایران در مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام کمپانی مخابرات ایران نقشه راه 5 ساله این کمپانی را ترسیم کرد و گفت بر اساس تصمیم هیئت مدیره قرار است یکپارچه سازی مخابرات ایران در جهت رسیدن به یک کمپانی پیشروی دیجیتال تا سال 1400 عملیاتی شود.

طرح یکپارچگی مخابرات, یکپارچه سازی مخابرات چیست؟, ادغام مخابرات و همراه اول, رمزگشایی یکپارچه سازی کمپانی مخابرات

طرح یکپارچگی مخابرات, یکپارچه سازی مخابرات چیست؟, ادغام مخابرات و همراه اول

این در حالی است که پیش از این هم کمپانی مخابرات ایران یکپارچه بود و در سال های گذشته برای بهبود عملکرد خود با تاسیس همراه اول و چند موسسه دیگر از جمله زیرساخت، انشعاباتی ساخته و تفکیک شد.

به همین بهانه به بررسی حالت کمپانی مخابرات ایران از سال 1374 تا به امروز پرداختیم تا ببینیم این کمپانی چه مسیری را طی کرده است تا نهایتا امروز پس از یک دوره منشعب شدن بخش های متفاوت از آن، دوباره یکپارچه شود.

ادغام مخابرات و همراه اول, طرح یکپارچگی مخابرات, یکپارچه سازی مخابرات چیست؟, رمزگشایی یکپارچه سازی کمپانی مخابرات

تاریخچه موضوع

مخابرات تا سال 1384 کلا یک کمپانی بود. در آن موقع کمپانی مخابرات صرفا یک اداره کل داشت و طبق مقررات دولتی و برای بالا رفتن سرعت کار کمپانی های مخابرات استانی در آن زمان شکل گرفتند و سبعد مدیرهای استان های متفاوت مجوزهای خاصی را گرفتند تا بتوانند توسعه را در استان های خود برای صنعت مخابرات پیش رو داشته باشند. اما از سال 82 و هم زمان با مطرح شدن بحث توسعه سیار و تلفن های موبایل کم کم کمپانی های زیرساخت، ارتیاطات سیار و دیتا هم تشکیل شدند.

تعداد کمپانی های استانی مخابرات با رشدی روزافزون از سال 74 تا سال 82 به تعداد 34 کمپانی رسیدند که از این تعداد 31 کمپانی آن مربوط به کمپانی های مخابرات استان های متفاوت بود.

اما پس از آن که خصوصی سازی انجام گرفت مخابرات آن طور که سخنگوی آن مدعی است مطالعات زیادی را انجام داد و با بررسی بندهای مختلف اپراتورهای مطرح جهان مثل اپراتور اورنج و فرانس تلکام به این نتیجه رسید که طی یک برنامه 5 ساله بار دیگر مخابرات را یکپارچه کند.

داوود زارعیان سخنگوی مخابرات معتقد است فرق اصلی یکپارچگی مخابرات با دوره های قبلی آن است که در دوره های قبلی برنامه ای برای این کار وجود نداشت بلکه به سبب بعضی ضرورت ها و برخی مصلحت اندیشی ها این کار صورت می گرفت.

طرح یکپارچگی مخابرات, یکپارچه سازی مخابرات چیست؟, ادغام مخابرات و همراه اول, رمزگشایی یکپارچه سازی کمپانی مخابرات

اما این بار این کار سیاسی نیست و درواقع این طرح قسمت کوچکی از یک برنامه بزرگ تر است که اگر مخابرات بخواهد به آن برسد باید با یکپارچه سازی برای رسیدن به آن تلاش کند.

درواقع مخابرات امروز به دنبال یک شبکه کاملا یکپارچه و IT محور است و بر همین اساس هم نیاز دارد که ساختار خودش را تغییر داده و از ساختار جزیره ای و نا مربوط فعلی جدا شده و ساختار یکپارچه ای را بسازد.

بیشتر کسانی که در کمپانی مخابرات مشغول به کار هستند گویا در سال های اخیر به این جمع بندی رسیده اند که این اتفاق می بایست بیفتد و مخابرات ایران بایستی یکپارچه شود و الآن گویا مخابرات به این جمع بندی رسیده است که یکپارچه سازی و ادغام مخابرات و همراه اول را کلید بزند.


اما این یکپارچگی شامل چه بخش هایی می شود؟

توجه داشته باشید که یکپارچگی چیزی فراتر از متصل شدن بخش هایی مثل همراه اول و مخابرات است و این قضیه فقط ظاهر قضیه است. آنچه که اهمیت بیشتری دارد آن است که CRM یکپارچه به وجود می آید و از طرف دیگر هیئت مدیره هم حذف می شود.

یکی دیگر از فواید یکپارچه سازی مخابرات اما این است که از این بعد برخلاف آنچه که در گذشته وجود داشت و برخی از مخابرات های استانی یک وسیله مشابه را با قیمت های متفاوتی از کمپانی های مخابراتی خارجی خریداری می کردند از این بعد مخابرات قصد دارد که خریدهای خود را به صورت کلی و توسط کمپانی یکپارچه مخابرات ایران انجام دهد و به این ترتیب فقط خریدهای جزیی به عهده مدیران استانی خواهد ماند.


مدیران استانی نگران نباشند

اگرچه نگرانی های متفاوتی از مدیران استانی بابت حذف مشاغل مدیریت استانی دیده می شود اما واقعیت این است که مدیران استانی مخابرات حذف نمی شوند بلکه فقط اسم و سمت آن ها عوض می شود. البته از نظر مالی کمپانی مخابرات همان کمپانی قبلی خواهد بود یعنی تا مهرماه حسابرسی 30 کمپانی استانی انجام می شود و فقط حسابرسی کمپانی مخابرات برای آخر سال باقی می ماند.

اما اعضای هیئت مدیره حذف خواهند شد و از نظر مالی و حسابرسی مخابرات یک کمپانی واحد خواهد بود. درواقع مخابرات تلاش دارد تا عملکردهای موازی را از بین ببرد و پیش بینی می شود که از این به پس نیازمند 30 اداره کل پرداخت یا کارگزینی نخواهد بود و با یک اداره کل پرداخت یا کارگزینی کار خود را پیش ببرد.


یکپارچه سازی مخابرات چیست؟, طرح یکپارچگی مخابرات, ادغام مخابرات و همراه اول, رمزگشایی یکپارچه سازی کمپانی مخابرات

جمع بندی

طبیعی است که این کار باید از سال ها پیش در دستور کار مخابرات قرار می گرفت و البته در جهان هم مسیر حرکت به سمت یکپارچه سازی بوده و هر آن جا که یک کمپانی ارتباطات سیار وجود دارد آن کمپانی سعی کرده که یک تلفن فیکس و ثابت را هم خریداری کند و هر جا که یک تلفن فیکس و ثابت در دنیا مشغول سرویس دهی است تلاش آن این است که به ارایه سرویس ارتباط سیار نیز بپردازد. بعد انتخاب این مسیر از سوی مخابرات امری اجتناب ناپذیر بوده که باید زودتر از این آغاز می شد و صورت می گرفت.

البته بسیاری این انتقاد را وارد می دانند که از ابتدا کمپانی مخابرات نباید دست به جداسازی خود می زد که در مقابل کارکنان فعلی مخابرات و مسوولان و روسای فعلی مخابرات معتقدند که در آن موقع ضرورت هایی وجود داشته که می بایست تن به جداسازی می دادند.

نکته دیگری که در این زمینه نباید از نظر دور داشت این است که همراه اول در این سال ها نامی برای خود دست و پا کرده و برندی را مطرح کرده است و طبیعی است که از این بعد هم این برند از بین نخواهد رفت و اگرچه مخابرات و همراه اول در هم ادغام می شوند اما این برند همچنان با همان نام ونشان قبلی به ارایه خدمت خواهد پرداخت.

درواقع مخابرات امیدوار است که با این روش تا حد ممکن هزینه های جاری خود را کاهش داده و از موازی کاری در کمپانی های استانی پیشگیری کند؛ ضمن آن که بتواند با این کار خریدهای خود را نیز سر و سامان داده و از هدر رفتن سرمایه های این کمپانی در خرید تجهیزات توسط استان های متفاوت پیشگیری کند.

اما آنچه که بهتر از هر چیز می تواند یکپارچه سازی کمپانی مخابرات ایران را قضاوت کند گذشت چند سال از ادغام و یکپارچه سازی این کمپانی و بررسی دقیق نتایج آن خواهد بود.

نقل ازی از نادر نینوایی


زیبا سازی دکل های مخابرات در مشهد فیلم
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات