طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریعید غدیر مختص به سادات نیست / چرا رنگ سبز نماد سیادت شد؟

عید غدیر مختص به سادات نیست / چرا رنگ سبز نماد سیادت شد؟

برگزاری جشن بزرگ عید غدیر

حجت الاسلام بهاری گفت: سیادت به معنای آقایی و بزرگی است، این آقایی و بزرگی عظمت معنوی و بزرگی روح انسان را می رساند.

سادات, تکریم, سید, رنگ سبز نماد سیادت عید غدیر مختص سادات

سادات, تکریم, سید, سیادت, عید غدیر

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم بهاری، کارشناس مسائل مذهبی در مصاحبه با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به ارتباط عید غدیر و تکریم سادات گفت: عید غدیر مختص سادات نیست، اما به علت اینکه پیامبر اکرم(ص) در این روز سیادت خود را به امام علی(ع) و خاندانشان منتقل و نور سیدی در این خاندان به صورت سلسله مراتب ادامه پیدا کرد، باید عید غدیر را به طور ویژه به سادات تبریک بگوییم.


وی در خصوص فلسفه بروز سیادت در خاندان پیامبر(ص) اظهار کرد: حضرت زهرا(س) در شب پیوندشان با امیرالمؤمنین(ع)، لباس عروسیشان را به فقیری هدیه دادند. پیامبر(ص) نزد دخترشان آمدند و جویای لباس عروسی شدند، حضرت فاطمه(س) پدر را از ماجرا آگاه کردند. در همین لحظه خداوند به پیامبر(ص) فرمودند که هر چه دخترت از خدا بخواهد، امشب به او می دهیم.


این کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: پیامبر(ص) سخن خدا را برای دخترشان بازگو کردند، حضرت زهرا(س) گفتند که من خود خدا را می خواهم. در این لحظه خداوند خطاب به فرشتگان گفتند «این فاطمه(س) کنیز من است که دارد در زمین غوغا می کند.»


بهاری افزود: سبعد پیامبر(ص) مقابل حضرت زهرا(س) زانو زدند و از دخترشان خواستند که آرزویی بکنند، ایشان هم شفاعت امتش در روز قیامت را آرزو کردند. در این لحظه خداوند این آرزوی حضرت زهرا(س) را پذیرفت، سبعد خداوند بر روی لوحی سبز رنگ شفاعت آن حضرت در روز قیامت را تضمین کرد و اختصاص رنگ سبز به سادات به علت همین لوح است.


این کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به اهمیت سادات در روایات ائمه اطهار(ع) اظهار کرد: در روایات ائمه اطهار(ع) احترام به سادات فراوان سفارش شده است، به شکلی که پیامبر اکرم(ص) می فرمایند «اکرام کنید خوبان ذریه مرا از برای خدا و بدان ایشان را برای من». همچنین در حدیثی دیگر پیامبر اکرم(ص) می فرمایند که آتش جهنم برای سادات حرام است.


وی با اشاره به معنای سیادت و سیدی گفت: سیادت به معنای آقایی و بزرگی است، این آقایی و بزرگی عظمت معنوی و بزرگی روح انسان را می رساند.


بهاری در پایان در خصوص اینکه امتیاز سید بودن مخالف مفهوم برابری انسان ها نیست، اظهار کرد: تصور کنید یک انسان دارای مال فراوانی است، بعد از مرگ ثروتش به فرزندان و خاندان او می رسد بنابراین طبیعی است که نورانیت اعمال حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) به فرزندان و خاندانشان منتقل شود. البته همه انسان ها در برابر خداوند یکی هستند اما سادات به سبب انتسابشان به ائمه(ع) امتیاز بیشتری دارند.

شروع به کار شبکه های «شما» و «امید» همزمان با عید غدیر
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات