طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیروایت المانیتور از قمار ریاض

روایت المانیتور از قمار ریاض

آیا فیلم ایرانی فاجعه منا به تنش تهران و ریاض دامن خواهد زد؟ | المانیتور

سایت المانیتور در تحلیلی پیرامون تشدید تنش میان تهران- ریاض نوشته است: ملک سلمان ایدئولوژیک ترین، فرقه ای ترین و قاطعانه ترین سیاست خارجی در تاریخ مدرن عربستان را در پیش گرفته است.


رابطه ایران و عربستان

پایگاه خبری انتخاب: سایت المانیتور در تحلیلی پیرامون تشدید تنش میان تهران- ریاض نوشته است: ملک سلمان ایدئولوژیک ترین، فرقه ای ترین و قاطعانه ترین سیاست خارجی در تاریخ مدرن عربستان را در پیش گرفته است.

بعد از چند دهه احتیاط و ریسک گریزی، پادشاه جدید عربستان و تیم مشاورانش سیاست هایی جسورانه را در دستور کار قرار داده اند. آن ها برای پیشگیری از قدرت گرفتن حوثی ها در یمن برنامه های خشنی را به اجرا گذاشتند و وارد نبردی تمام عیار با رقیب سنتی خود یعنی ایران شدند که تمام منطقه را در این جنگ نیابتی درگیر کرد.

سعودی ها به علت پافشاری در برخورد با حوثی ها در این نبرد منطقه ای از حمایت دو متحد سابق خود یعنی عمان و پاکستان محروم شدند. از طرفی ایران با میل و رغبت به جنگ در یمن راضی بود چرا که دولت های دشمنش در خلیج فارس، در یمن سرگرم شده بودند و ایران بدون اینکه هزینه چندانی بپردازد به پیشروی های گسترده در سوریه و عراق پرداخت. این جنگ همچنین موجب تخریب چهره نظام سلطنتی عربستان در دنیا غرب شد.
خبرهایی که از هدف قرار دادن چندین هزار غیرنظامی در یمن به دنیا مخابره می شد باعث شد که حامیان غربی عربستان با احتیاط بیشتری به ادامه روابط با این کشور فکر کنند. بعد از این حوادث بود که پرونده دخالت عربستان در فاجعه یازده سپتامبر نیز به جریان افتاد و اوضاع را بیش از پیش برای این کشور وخیم کرد.

در مراسم حج امسال اگرچه عربستانی ها برای پیشگیری از تکرار حوادث سال قبل تدابیر شدیدی اندیشیده بودند و مشکل چندانی به وجود نیامد اما درگیری های اخیر با ایران موجب شد که حجاج ایرانی در مراسم امسال حاضر نشوند و ایران عربستان را مسئول این امر معرفی کند. ایران خواستار آن است که مسئولیت برگزاری مراسم حج به یک مجموعه بین المللی اسلامی واگذار شود. پاسخ مفتی اعظم عربستان بی سابقه بود. مفتی اعظم شیخ عبدالعزیز آل شیخ، اعلام کرد که شیعیان ایرانی مسلمان نیستند و از دین باستانی ایران پیش از اسلام پیروی می کنند. چنین سخنانی در مورد شیعیان یادآور روزهای اولیه ایجاد وهابیت است. از سوی دیگر یکی از مقامات ارشد عربستان، شاهزاده خالد الفیصل، فرماندار مکه، ایرانیان را به دروغ گویی متهم کرد.
به نظر می رسد ریاض در حال ریختن بنزین بر آتش جنگی در دنیا اسلام است. شواهد و قراین حاکی از آن است که در خاندان سلطنتی کسی مخالف چنین رویکردی در قبال ایران نیست. هر دو شاهزاده یعنی محمد بن نایف و محمد بن سلمان حامیان سرسخت یک سیاست شدید علیه ایران هستند. هرچند در پشت صحنه، شایعاتی از نارضایتی محمد بن سلمان (وزیر دفاع) در مورد جنگ یمن وجود دارد، با این حال، هیچ نشانه ای از نارضایتی از پدرش، شاه سلمان مشاهده نمی شود و تنها چیزی که برای تمام آن ها مهم تلقی می شود یک سلطنت مطلقه و قدرتمند است.

شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می دهد عربستان بعد از سال ها اجتناب از درگیری مستقیم، الآن سیاست هایی در راستای به راه انداختن جنگی ایدئولوژیک با ایران را در پیش گرفته است. پیش از این سیاست خارجی عربستان در قبال ایران، مصر، تحولات یمن، شیعیان بحرین، بهار عربی و بسیاری از تحولات در منطقه، غیرمستقیم و محتاطانه بود اما ملک سلمان راه دیگری را در پیش گرفته است. به طور مثال اخیراً رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان شاهزاده ترکی الفیصل در یک میتینگ حزبی سازمان مجاهدین خلق (گروه مخالف جمهوری اسلامی ایران) در فرانسه حضور یافت و خواستار سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی در ایران شد.

ادامه دادن به این سیاست تهاجمی با توجه به ناآرام بودن بازار نفت برای عربستان سخت خواهد بود. به نظر می رسد حضور شاهزاده نایف در مجمع جهانی سازمان ملل فرصت مغتنمی است که عربستان و آمریکا به گفت وگو بنشینند و در مورد پایان دادن به این جنگ بزرگ در خاورمیانه چاره ای بیندیشند.

مشکلات ازدواج کردن جوانان به روایت مهران مدیری فیلم
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات