طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیروایت کدخدایی از نخستین روز دانشجویی در دانشگاه تهران

روایت کدخدایی از نخستین روز دانشجویی در دانشگاه تهران

زمان ثبت نام مقدماتی وام دانشجویی دانشگاه تهران اعلام شُد

سخنگوی شورای نگهبان به مناسبت شروع سال تحصیلی، یادداشتی منتشر کرد.

دانشکده حقوق دانشگاه تهران, سحنگوی شورای نگهبان, عباسعلی کدخدایی, روایت کدخدایی نخستین دانشجویی دانشگاه تهران

دانشکده حقوق دانشگاه تهران, سحنگوی شورای نگهبان, عباسعلی کدخدایی, شورای نگهبان, اولین روز دانشجویی, دانشگاه تهران
به نقل از حزوه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، در کانال تلگرامی خود، مطلبی با عنوان مهر 1358 منتشر و اولین روز دانشجویی خود در دانشگاه تهران را روایت کرد.


در ادامه، متن کامل این یادداشت را می خوانید؛


#مهر_1358


اول مهر هر سال یاد آور خاطرات دوران کودکی ست. خیابون های شهر و کوچه بعد کوچه ها با شوق و ذوق دانش آموزان سرزنده میشه و البته شلوغ و پلوغی خودش را هم داره! بازشدن مدارس اما باز شدن دانشگاهها را به دنبال نداره. تقویم دانشگاهی با حضور دانشجویان در کلاس ها آغاز میشه! لذا یک سال اول مهر و سال دیگه چند روز پس از اول مهر، بسته به اینکه تعطیلات سراسری داشته باشیم یا نه (که شکر خدا عمده هم داریم) و یا تلاقی تعطیلات آخر هفته با اول مهر، بالاخره بازگشایی دانشگاهها تقویم خاص خودش را داره. اما شور و شوق در دانشگاه ها کم از نشاط در مدارس نیست. سال اولی ها اگر چه در دبیرستان سال آخری بودند، اینجا تو دانشگاه سال اولی اند و البته نیازمند توجه. توجه اساتید و کارکنان و هم توجه هم کلاسی ها و سال بالایی ها. مخصوصا شهرستانی ها که علاوه بر مشکل اسکان، آشنا نبودن به شهر نیز خودش میشه قوز بالا قوز. و البته به این اضافه کنید مشکل آشنا نبودن با روشهای آموزش و نحوه تدریس اساتید دانشگاه!


بالاخره یاد می گیرند، مگه ما 37 سال پیش چه کار کردیم. با یک ساک از اصفهان رسیدیم باب همایون و پیاده اومدیم دانشگاه، نخستین کلاس مقدمه علم حقوق، نمی دونستیم حقوق هم مقدمه داره؟ سر کلاس فهمیدیم استاد درودیان درس می دهند(سایه شون مستدام). بیشتر 150 نفر پذیرفته شده اون سال، اومده بودند، کلاس هم کلاس بزرگی بود در ضلع جنوبی طبقه دوم جایی که پس ها تقسیم شد به اتاقهای کوچک و بد قواره و بی حال!


ظهر با اصغر ... دوست سال بالایی رفتیم رستوران کوی دانشگاه و ناهار با او شریک شدیم. یه طلبه سید جوانی نیز اومد. اون هم دانشجوی سال بالایی بود و هر دو از خاطرات قبل انقلاب و تظاهرات در دانشگاه و کوی می گفتند. برای من جذاب بود. معرفی شد بنام آقای یثربی (دکتر یثربی الان هیات علمی پردیس فارابی).


پس از ناهار رفتیم اتاق اصغر... یه اتاق سه نفره که 8 الی 9 نفر بودند. به علت اینکه دانشگاهها روزهای انقلاب تعطیل بوده و فارغ التحصیل نداشتند، خوابگاهها هم پر بود. فکر کنم دو هفته ای تو این اتاق هفت -هشت نفره سر کردیم تا بعدها بیرون یه خوابگاه دیگه ای جور شد و رفتیم اونجا(خوابگاه ایتالیا). البته آخر هفته با یه دوست سال اولی اصفهانی دیگه بلیط گرفتیم و رفتیم اصفهان و شنبه پس برگشتیم و روز از نو.


چشم به هم زنیم چار دهه از عمر می پره و فقط خاطرات تلخ وشیرین می ماند. بعد تلاش کنیم مفت از دستمون نره. علم و اخلاق هر دو با هم فراموش نشه.


تبریک و خیر مقدم به عزیزان دانشجو، مخصوصا سال اولی ها.ساخت یک نوع چیپ میکروسیال، برای نخستین بار در دانشگاه تهران
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات