طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
بین المللروسیه ادعای حمله جنگنده های روسی به کاروان امدادرسانی در حلب را تکذیب کرد

روسیه ادعای حمله جنگنده های روسی به کاروان امدادرسانی در حلب را تکذیب کرد

روسیه ادعای ترکیه درباره بمباران حلب را تکذیب کَرد

روسیه ادعای حملۀ جنگنده های روسی و سوری به کاروان امدادرسانی سازمان ملل در حلبِ سوریه را رد کرده است.

سوریه, بین الملل, حلب, روسیه ادعای حمله جنگنده روسی کاروان امدادرسانی حلب تکذیب

سوریه, بین الملل, حلب, آمریکا, سازمان ملل, روسیه

به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پرس تی وی ، ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، سه شنبه اعلام کرد جنگنده های کشورش و یا جت های ارتش سوریه به این کاروان حمله نکرده اند.


استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، شامگاه دوشنبه اعلام کرد یکی از کاروان های امدادرسانیِ این سازمان در استان شمالیِ حلب در سوریه هدف حمله قرار گرفته است. وی افزود دست‎کم 18 دستگاه از 31 کامیونِ این کاروان امدادی در حالی که مقابل مرکز هلال احمر سوریه در منطقۀ اورم الکبریِ حلب پارک شده بودند، هدف قرار گرفتند.


بعد از آن سازمان موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، ادعا کرده که جنگنده‎های سوری یا روسی عامل این حمله بودند و 12 تن از رانندگان این کامیون ها که همگی سوری و اعضای هلال احمر سوریه بودند، کشته شدند.


سازمان ملل در پی این حمله ارسال کاروان کمک های بشردوستانه به سوریه را تعلیق کرد. ینس لارکی سخنگوی دفتر هماهنگی سازمان ملل در امور بشردوستانه با اعلام این خبر، خواستار تحقیق در این باره شد.


کوناشنکوف گفت: «نیروهای هوایی سوریه یا روسیه هیچ حمله ای به کاروان امدادرسانی در جنوب غرب حومۀ حلب انجام نداده است. با توجه به اینکه مسیر این کاروان از نقاط تحت سلطۀ تروریست ها عبور می کرده، مرکز مصالحۀ وزارت دفاع روسیه در سوریه روز گذشته از طریق پهپادها این مسیر را تحت نظر داشت.»


به گفتۀ وی کار نظارت بر این مسیر در ساعت 10:40 (به وقت گرینویچ) و زمانی که تمام کمک های بشردوستانه تخلیه شد، پایان یافت.


کوناشنکوف افزود: «طرف روسی بر حرکت این کاروان بیش از این نظارت نکرده است. تنها شبه نظامیانی که بر این منطقه سلطه دارند از جزئیات دقیق محل قرار گرفتن این کاروان اطلاع دارند.»


وی گفت در تصاویر ویدئویی هیچ نشانی از حملۀ نظامی به این کاروان دیده نمی شود.


کوناشنکوف افزود: «ما به دقت ویدئوهای منتشر شده را بررسی کردیم و هیچ نشانه ای از حملۀ هوایی و خمپاره ای به این کاروان مشاهده نکردیم. جای اصابت گلوله در هیچ کجا دیده نمی شود، خودروها آسیب ندیده اند و هیچ ساختمانی تخریب نشده است. آنچه در این ویدئوها نشان داده می شود پیامدِ مستقیم به آتش کشیده شدن محموله است. این آتش سوزی به طرز عجیبی با حملۀ گستردۀ شبه نظامیان در حلب مصادف شده است.»


شهر حلب به عنوان دومین شهر بزرگ سوریه از سال 2012 میلادی بین نیروهای دولتیِ سوریه و معارضان مسلحی که از سوی خارجی ها حمایت می‎شوند، تقسیم شده است.


خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، نیز ادعای حملۀ جنگنده های ارتش سوریه به این کاروان را رد کرده است.


این خبر در حالی اعلام شد که ارتش سوریه دوشنبه اعلام کرد آتش بس هفت روزه ای که با میانجیگری امریکا و روسیه در این کشور برقرار شده بود، به پایان رسیده است.


ارتش سوریه بدون اشاره به این که آیا این آتش بس تمدید خواهد شد یا خیر، در بیانیه ای اعلام کرد «گروه های تروریستی» به هیچ یک از مفاد این توافق آتش بس پایبند نبودند و از این آتش بس برای تجدید قوا استفاده کردند.


براساس اعلام ارتش، گروه های تروریستی بیش از 300 بار آتش بس را در سوریه نقض کردند.حمله هوایی روسیه به مواضع تروریست ها در شمال حلب
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات