طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریرونمایی از مستند «چشم جنگ» حاتمی کیا

رونمایی از مستند «چشم جنگ» حاتمی کیا

رونمایی از «چشم جنگ» حاتمی کیا

مستند «چشم جنگ» به کارگردانی یوسف حاتمی کیا و تهیه کنندگی ابراهیم حاتمی کیا و مهدی گرجیان در موزه سینما نمایش داده شد.


چشم جنگ, ابراهیم حاتمی کیا, مستند

خبرگزاری فارس: مراسم اکران و رونمایی از مستند «چشم جنگ» به کارگردانی یوسف حاتمی کیا و تهیه کنندگی ابراهیم حاتمی کیا و مهدی برجیان در موزه سینما برگزار شد.


*آبیار: در این مستند آدم هایی را می بینیم که بی دریغ خود را وقف دیگران کردند

نرگس آبیار کارگردان فیلم «نفس» در ابتدای این مراسم در سخنانی گفت: مستند «چشم جنگ» را برای اولین بار در جشنواره سینما حقیقت دیدم اما قبل از این مراسم تصمیم گرفتم تا مجدداً این مستند را تماشا کنم. بر این اساس به عنوان یک کارگردان در این مستند یک صمیمیت و صداقتی را دیدم که برای من بسیار قابل احترام است.

وی افزود: شخصیتی که در مستند «چشم جنگ» به آن پرداخته شده سعید صادقی عکاس جنگ است. این تصویر در زمان جنگ بی واسطه به موضوعات جنگ و آدم های جنگ پرداخته است در واقع حسن کارهای آقای سعید صادقی این است که او بی واسطه و غریزی به آدم های جنگ نگاه کرده است.

این کارگردان ادامه داد: مستند «چشم جنگ» کاری است که دلی انجام شده و از این رو بر دل هم می نشیند. در واقع موضوعی که برای مستند «چشم جنگ» انتخاب شده تمی خوبی برای این مستند می باشد زیرا جستجو برای آدم های جنگ که وضعیتی نوستالژیک دارند حالت خاص و خوبی را در این مستند پدید آورده است. ما در این مستند آدم هایی را می بینیم که بی دریغ خود را وقف دیگران کردند. در حقیقت این عمل آنها بی چشم داشت و بی معامله انجام گرفته بود و این عکاس هم چنین لحظاتی را ثبت کرده است.

آبیار در پایان گفت: این مستند به نسبت سایر مستندهایی که به موضوع جنگ اشاره کرده بی واسطه تر موضوع جنگ را مورد بررسی و کنکاش قرار داده است.

*حاتمی کیا: سعید صادقی در حق ما لطف پدرانه کرد

یوسف حاتمی کیا کارگردان مستند «چشم جنگ» در بخش دوم این مراسم در سخنانی گفت: امروز، روز خیلی مناسبی برای نمایش این مستند نبود زیرا هم ساعـت ها به عقب کشیده شد و هم بین تعطیلات بود که احتمالاً خیلی ها در مسافرت بودند اما از آنهایی که در این مراسم حاضر شدند نهایت تشکر و سپاسگزاری را دارم.

وی افزود: من در ابتدای سخنان خود باید از سعید صادقی عکاس جنگ تشکر کنم که به ما اجازه دادند این مستند را در مورد ایشان بسازیم و این لطف پدرانه ای بود که ایشان در حق ما کرده اند. از طرف دیگر هم از آقای حاتمی کیا تشکر می کنم که لطف کردند و وارد پروژه شدند و اعتماد آقای سعید صادقی را جلب کردند و او هم اجازه داد تا ما فیلم خود را بسازیم. در حقیقت مهم ترین اتفاق مستند «چشم جنگ» ساخته شدن آن بود.

این کارگردان ادامه داد: واقعیت ماجرا این است زمانی که من به همراه مهدی برجیان تصمیم گرفتم مستند جنگی بسازیم ابتدا با خود گفتیم چکار کنیم البته قصد داشتیم تا مستندی آرتیستی بسازیم. بر این اساس تصمیم گرفتیم این مستند را پیرامون یک عکاس جنگ بسازیم.

حاتمی کیا خاطرنشان کرد: بر این اساس از بین عکاسان متفاوت از آقای سعید صادقی خالص تر پیدا نکردیم. به عبارتی بهتر واقعاً آقای سعید صادقی همانند حرف خانم آبیار همچون فامیلی خود صادق است.

وی اضافه کرد: در مستند «چشم جنگ» غربت سعید صادقی ها و آدم هایی که او از آنها تصویر گرفته بود را به خوبی دیدیم زیرا با گذشت سال های فراوانی از جنگ همه آنها فراموش شده اند.

حاتمی کیا در پایان گفت: هم آقای سعید صادقی و هم آدم های داخل تصویر او موضوع فیلم برداری ما بود و ما در زمان این کار و ساخت این مستند هم خندیدیم، هم گریه کردیم و هم سکوت کردیم. البته ما به دنبال نشان دادن تمامی اینها در این مستند نبودیم. حرف آخر من این است که آقای حسین صادقی عکاس جنگ شما سردار نسل پدران ما، نسل ما و نسل بچه های ما هستید.

*ابراهیم حاتمی کیا: کارگردان گفت سعید صادقی شورش کرده است

ابراهیم حاتمی کیا تهیه کننده مستند «چشم جنگ» در انتهای این مراسم در سخنانی گفت: من از شما درخواست می کنم این فیلم را ببنید و خودتان قضاوت کنید که فیلم خوبی است و یا کار ناقصی ساخته شده است.

وی افزود: من فراموش نمی کنم که در روز نخست فیلم برداری آقایوسف کارگردان کار به من گفت که آقای سعید صادقی شورش کرده است. از او پرسیدم چه شده که او به من پاسخ داد ما با چهار دوربین درب منزل او حاضر شدیم تا ضمن تعقیب او فیلم برداری نیز انجام بدهیم ولی آقاسعید تا از درب منزل خارج شد همه چیز را بهم زد.

حاتمی کیا ادامه داد: من به آقایوسف گفتم اینکه از یک آرتیست فیلم بگیرید کار ساده ای نیست. واقعاً فیلم گرفتن از چنین افراد کار سخت و دشواری است زیرا او به قواعد کار به خوبی آشنا است و همیشه پشت دوربین خود پنهان شده و الآن چهار دوربین آمده اند و می خواهند او را برهنه کنند و من این موضوع را خوب می فهمم که چرا او چنین واکنشی را نشان داده است.

وی تصریح کرد: اینگونه شد که تیم سازنده مستند از همان روز اول تصمیم گرفتند تا آن حالت دوربین ها را کنار بگذارند و سعی کنند خیلی ساده و معمولی با سعید صادقی همراه شوند و مستند خود را تولید کنند.

*سعید صادقی وقتی دوربین دارد تبدیل به انسان عجیبی می شود

حاتمی کیا یادآور شد: آقای سعید صادقی موجود عجیب و غریبی است زیرا او وقتی دوربین دست می شود تبدیل به انسانی عجیب و غریب می شود ولی زمانی که دوربین به همراه ندارد آدم می تواند به او شک کند که آیا آرتیست است یا خیر.

این کارگردان ادامه داد: به هر صورت خوشحالم که این فیلم ساخته شده و یوسف موضوع فیلم فکر کرده است. در خصوص خودم نیز باید به این موضوع اشاره کنم من حامی این کار بودیم تا این مستند به نتیجه برسد و بحث مهم این فیلم می تواند این باشد که عنوان تصویر جنگ درست است و یا عکاسان در یک مقطع کار جنگی کرده اند. در حقیقت این مستند وارد این حوزه شده است.

در بخش انتهای این مراسم مستند «چشم جنگ» برای حضار در سالن موزه سینما اکران شد.

حاتمی کیا با «چشم جنگ» در «هنر و تجربه»
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات