طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیکاهش سود بانکی به اقتصاد کمک نمی کند

کاهش سود بانکی به اقتصاد کمک نمی کند

رشد اقتصادی دَر گرو کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه کاهش دستوری نرخ سود سپرده های بانکی تاکنون تاثیری بر بازار سرمایه نداشته است، گفت: اگر کاهش سود سپرده ها بیش از این باشد امکان دارد به اقتصاد ضربه وارد شود.


اقتصاد ایران

خبرگزاری ایسنا: یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه کاهش دستوری نرخ سود سپرده های بانکی تاکنون تاثیری بر بازار سرمایه نداشته است، گفت: اگر کاهش سود سپرده ها بیش از این باشد امکان دارد به اقتصاد ضربه وارد شود.

غلامرضا سلامی درباره تاثیرات کاهش نرخ سود سپرده های بانکی و ارتباط آن با بازار سرمایه اظهار کرد: اعمال سیاست های پولی و کاهش نرخ سود سپرده های بانکی بر بازار سرمایه تاثیری نداشته و بازار سرمایه از قبل نیز وضعش بدتر شده است.  

وی افزود: اگر کاهش سود بانکی بیش از این باشد امکان دارد جای دیگری از اقتصاد ضربه بببیند.  قرار نیست برای اینکه بورسمان را نجات دهیم باقی اقتصادمان را خراب کنیم.  

عضو پیشین شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران ادامه داد: البته که هرچه نرخ بهره پایین تر بیاید گرفتن تسهیلات راحت تر می شود و رونق بیشتری به وجود می آید اما کاهش دستوری نرخ سود تا همین حدش هم، آثار چندان مثبتی بر بازار سرمایه به جای نگذاشته است.  

سلامی در پاسخ به اینکه بانک مرکزی چه سیاست هایی مفیدی را برای رشد بازار سرمایه می تواند داشته باشد،  گفت: بانک مرکزی به تنهایی نمی تواند کاری انجام دهد،  مهم ترین مشکل اقتصاد ما بدهی وحشت دولت به سیستم بانکی و سایرین است، اگر این موضوع حل نشود هیچ راهکاری نمی تواند کلیت اقتصاد را نجات دهد.  

وی تصریح کرد: تا به حال دولت برای رفع این بدهی تلاش آنچنانی نکرده در صورتی که راه کار خلاص شدن از این بدهی نیز مشخص است. ما باید اوراق با قدرت خرید ثابت و متکی به ارز منتشر کنیم تا سرمایه گذاران در این اوراق حداقل تا زمان سررسید، قدرت پولشان حفظ شود، چراکه در حال حاضر کسی اوراق ۱۰ ساله ریالی حتی با نرخ ۲۰ درصد را هم خریداری نمی کند.  

این عضو پیشین شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران اضافه کرد: تنها اوراقی که دولت تا کنون توانسته به فروش برساند اوراق کوتاه مدت است از طرفی این اوراق مشکل بدهی دولت را حل نمی کند. تا زمانی که مشکل سرمایه پایین بانک های دولتی و بدهی به پیمانکاران حل نشود اقتصاد راه نمی افتد. از طرفی به دلیل کاهش در آمد نفتی، دولت پولی ندارد که بابت بدهی هایش به طلبکاران بپردازد.  

سلامی درباره ارتباط انتخابات پیش روی ایالات متحده آمریکا با بازار سرمایه ایران گفت: این مسئله اصلا با بازار سرمایه ایران ارتباطی ندارد البته این انتخابات در درآمد بعضی از صنایع مانند صنایع فولاد، مس و پتروشیمی که قیمت محصولاتشان در بازارهای بین المللی تعیین می شود تاثیر می گذارد اما در کل هیچ ارتباطی بین اقتصاد جهان و بازار سرمایه و اقتصاد ایران نیست چرا که بازار سرمایه ما عمقی ندارد که آن را متکی به اقتصاد جهانی بدانیم.  

وی درباره تاثیرات انتخابات ریاست جمهوری ایران بر بورس تهران نیز اظهار کرد: انتخابات ایران هم اثری بر بازار سرمایه نخواهد داشت و تنها ممکن است مدتی کوتاهی از لحاظ روانی بر بازار سرمایه تاثیرگذار باشد که این اثر هم پس از گذشت مدت زمانی از بین می رود.  

این کارشناس بازار سرمایه درباره دلیل کاهش حجم معاملات در بورس تهران گفت: مردم اعتمادی به این بازار سرمایه ندارند. پشتوانه سهام سود کمپانی هاست و کمپانی ها هم در حالت خوبی به سر نمی برند. در حال حاضر رکود در کمپانی ها حاکم است و آسیب پذیرترین کمپانی ها، کمپانی های بورسی هستند.  

سلامی اضافه کرد: در حال حاضر قیمت سهام بانک ها حالت نامطلوبی دارد و این ناشی از رکود حاکم بر اقتصاد است. با این اوضاع شرایط مطلوب نمی شود مگر اینکه به صورت تصنعی به بازار رونق کاذب بدهند؛ به طور مثال پولی از فروش نفت به بازار تزریق شود تا هم بورس و هم مسکن به صورت  سفته بازانه رونق پیدا کند که این رونق کاذب نیز موضوعی را حل نمی کند.

سود اقتصادی بازی های المپیک 2016
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات