طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیروز شمار دفاعی که مقدس است

روز شمار دفاعی که مقدس است

تصویر شماره مقدس استقلالی ها بر تن ستاره پرسپولیس

رژیم بعثی عراق، بعد از اقدام به این تجاوز، همواره کوشید تجاوز نظامی خود را با توسل به یک رشته بهانه ها موجه جلوه دهد.

به نقل از خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ 31 شهریور 1359 در زمره روزهای فراموش نشدنی تاریخ معاصر ایران به شمار می رود. در این روز با بمباران هوایی فرودگاه ها و شهرهای مهم ایران توسط هواپیماهای بعثی و سبعد تهاجم گسترده نیروهای زمینی این کشور به قلمرو ایران درطول مرز مشترک دو کشور، تجاوز نظامی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران شروع گردید.

رژیم بعثی عراق، بعد از اقدام به این تجاوز، همواره کوشید تجاوز نظامی خود را با توسل به یک رشته بهانه ها موجه جلوه دهد. واقعیت این است که انقلاب اسلامی نه تنها سبب از بین رفتن «جزیره ثبات غرب» در منطقه شده بود، بلکه تمامی الگوها و هنجارهای مورد نظر غرب در منطقه را برهم زده بود. علاوه بر آن قدرت های استکباری از این نگران بودند که ثبات مورد نظر آنان در خاورمیانه و همچنین جریان آرام و مطلوب نفت از خلیج فارس، با تثبیت انقلاب اسلامی ایران به خطر بیفتد.


عراق, ایران, خلیج فارس, شمار دفاعی مقدس

عراق, ایران, خلیج فارس


نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت این بود که صدام از تأثیر انقلاب اسلامی ایران پرجمعیت شیعیان عراق به هراس افتاده بود.

نقل از حاضر به بررسی وقایع اتفاق افتاده در هر یک از روزهای هفته دفاع مقدس (31 شهریور الی 6 مهر) در طول جنگ تحمیلی 8 ساله می پردازد.


31 شهریور 1359

در این روز؛ جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، با حمله هوایی عراق به چند فرودگاه ایران، از جمله فرودگاه مهرآباد آغاز شد. حمله هوایی 6 میگ ارتش عراق به محل تجمع مردم اسلام آباد غرب که به شهادت 50 تن از هموطنان بی گناه انجامید نیز از دیگر وقایع این روز است.


خلیج فارس, عراق, ایران, شمار دفاعی مقدس

31 شهریور 1366


سخنرانی حضرت آیت ا... خامنه ای، رییس جمهور وقت ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تشریح حقانیت جمهوری اسلامی در جنگ تحمیلی و ضرورت تنبیه متجاوز.

1 مهر 1359


در یک اقدام بی سابقه از تاریخ جنگ های هوایی، 140 فروند جنگنده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیات کمان 99 از پایگاه های هوایی تهران، مشهد، تبریز، شیراز، دزفول، بوشهر و همدان به پرواز درآمدند و کارخانجات هواپیماسازی و پایگاه های هوایی، مخازن سوخت و مهمات، برج های مراقبت و هواپیماهای جنگی عراق در پایگاه های بغداد، موصل، الرشید، کرکوک و ناصریه را هدف قرار دادند و نیمی از توان هوایی دشمن را از کار انداختند.


خلیج فارس, عراق, ایران, شمار دفاعی مقدس


همچنین در این روز، شهر سرپل ذهاب به دست ارتش متجاوز بعثی مورد اشغال قرار گرفت که به نابودی شهر و شهادت 95 نفر از اهالی بی گناه آن انجامید. همچنین در این روز شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست دبیرکل سازمان ملل، با توجه به خطرهای گسترش جنگ تحمیلی در منطقه، تشکیل جلسه داد و از طرفین خواست تا اقدام نظامی علیه یکدیگر را متوقف ساخته و حل اختلاف ها را به وسیله روش های صلح آمیز انجام دهند.


2 مهر 1359

در این روز شهرهای مهران و سومار و نفت شهر، بدست ارتش متجاوز بعثی عراق اشغال شد. همچنین نیروی هوایی ارتش عراق به نقاط نفت خیز و تأسیسات جزیره خارک حمله کرد و خساراتی به این تأسیسات وارد آورد.


3 مهر 1359


در این روز محاصره خرمشهر به دست ارتش عراق شروع شد و همزمان، رادیو بی بی سی حمایت عربستان سعودی و کویت را از عراق در جنگ با جمهوری اسلامی ایران اعلام نمود.


ایران, عراق, خلیج فارس, شمار دفاعی مقدس


4 مهر 1359

در این روز، جلسه شورای امنیت برای بررسی حالت جنگی موجود بین ایران و عراق برگزار شد. رژیم بعثی صدام بدون توجه به این مسئله، حملات توپخانه ای وسیعی را به خرمشهر انجام داد که طی آن 50 نفر از عزیزان هموطن شهید و 140 نفر نیز مجروح شدند.


5 مهر 1360


شروع عملیات ثامن الائمه (ع) با رمز «نصرمن ا... و فتح غریب» به عنوان اولین عملیات بزرگ رزمندگان جمهوری اسلامی که به طور مشترک توسط ارتش و سپاه صورت گرفت. این عملیات که در جبهه جنوب (محور شمال آبادان و شرق رود کارون) انجام شد، به آزادسازی 150 کیلومتر مربع (از جمله دو جاده استراتژیک اهواز- آبادان و ماهشهر- آبادان) و شکست و انهدام و غنیمت گرفتن صدها تانک و نفربر و خودرو جنگی ارتش عراق انجامید.


خلیج فارس, عراق, ایران, شمار دفاعی مقدس


6 مهر 1359


در این روز، رژیم بعثی برای از بین بردن روحیه رزمندگان اسلام، شایعه اشغال خرمشهر را انتشار داد. همچنین شورای امنیت سازمان ملل متحد، با صدور قطعنامه 479 دو کشور را به استفاده از راه حل های مسالمت آمیز دعوت کرد.


6 مهر 1362


در چنین روزی، شهرهای اندیمشک و دزفول هدف 5 فروند موشک قرار گرفتند که به شهادت حدود 100 نفر از ساکنان غیرنظامی و بی گناه این شهرها منجر شد.


ایران, عراق, خلیج فارس, شمار دفاعی مقدس


عناوین روزهای هفته دفاع مقدس در سال 1395


چهارشنبه 31 شهریورماه روز اقتدار و صلابت نیروهای مسلح

پنج شنبه 1 مهرروز شهیدان، ایثارگران، سربازان و فخرآفرینان

جمعه 2 مهر روز معنویت وحدت ملی، خانواده و صلابت

شنبه 3 مهر روز دانش پژوهان، نخبگان و هنرمندان

یکشنبه 4 مهر روز اقتصاد مقاومتی، پشتیبانی مردمی و اصناف، آمادگی دفاعی

دوشنبه 5 مهر روز پیشکسوتان، رزمندگان و عزت مداران

سه شنبه 6 مهر روز بصیرت افزایی، بیداری اسلامی، دشمن شناسی و استکبارستیزی

چهارشنبه 7 مهر روز فرماندهان، مسئولان، حماسه آفرینان و ولایت مداران


اکران تئاتر برجک شماره 37 همزمان با هفته دفاع مقدس در شهرضا
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات