طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیشکر 3 نرخی شد

شکر 3 نرخی شد

«شکرستان» اوایل مرداد کلید می خورد

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت گفت: نرخ مصوب هر کیلوگرم شکر در خرده فروشی به صورت فله ۲۸۵۰ تومان و در بسته بندی های ۹۰۰ گرمی و یک کیلوگرمی به ترتیب ۳۵۰۰ و ۳۸۰۰ تومان تعیین شد.

خبرگزاری تسنیم: سید داود موسوی در گفت وگو با خبرنگار بخش بازرگانی اظهار کرد: بر اساس ماده 5 قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی، برنامه ریزی و اقدامات لازم برای تنظیم بازار داخلی، مطالعه، بررسی و انجام اقدامات لازم نظارت بر قیمت کالاها و محصولات مرتبط با محصولات و کالاهای زراعی، باغی و .... به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است.

وی افزود: بر اساس  موضوع «قانون تمرکز»  تنظیم بازار، تأمین کالا، تولید و واردات به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است، هرچند که این قانون نافی وظایف سایر دستگاه ها نیست و هر نهادی باید به وظایف قانونی خودش عمل کند.

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: در حال حاضر بر اساس مصوبه  هجدهمین جلسه ستاد هدفمندی یارانه ها، علاوه بر کالا و خدمات صنفی، سایر کالاها و خدمات به دو اولویت تقسیم شده اند که شکر جزو کالاهای اولویت اول طبقه بندی شده است.

وی افزود: بر این اساس قیمت آن باید مطابق فرایند پیش بینی شده و بعد از تصویب در مراجع ذی ربط (هیئت تعیین و تثبیت قیمت ها و کارگروه تنظیم بازار) تعیین شود.

موسوی تریح کرد: با توجه به افزایش 8درصدی نرخ خرید تضمینی چغندر، بر اساس پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و تصویب آن در مراجع مربوطه وسهم قابل توجه در حدود 70درصدی آن در قیمت تمام شده شکر و اثر افزایش سایر مولفه ها و هزینه ها از قبیل دستمزد و انرژی و...پیش بینی افزایش قیمت بیش از 6 درصد قطعی بود به همین دلیل  براساس فرایند مصوب، این امر به کارگروه تنطیم بازار منتصویر و (در جلسه 3/5/95)   با  افزایش 9.6 درصدی آن موافقت شد.

نرخ مصوب شکر درب کارخانه و خرده فروشی

وی گفت: بر اساس ابلاغیه شماره 52203مورخ 4 مرداد سال جاری معاون  اجرایی رئیس جمهور، قیمت شکر به ازای هر کیلوگرم درب کارخانه 25200 ریال تعیین شد .

موسوی افزود: متعاقب این امر و با لحاظ درصدهای سود عوامل توزیع، قیمت شکر فله در مراکز خرده فروشی به ازای هر کیلوگرم 28550 ریال تعیین و به واحد های صنفی  اعلام شد.

عضو هیئت مدیره سازمان حمایت ادامه داد: برای شفافیت در بازار و با لحاظ هزینه های بسته بندی اعم از سلفون ،چاپ،کارتن ،افت و....قیمت شکر در وزن های "900 "و "1000 " گرمی حداکثر معادل  35000و38000ریال اعلام شد و این قیمت ها سقف قیمتی بوده و باید  توسط عرضه کنندگان در هر بخش رعایت شود .

علت افزایش قیمت شکر

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت در خصوص مصرف سرانه شکر در کشور با بیان اینکه   آمارهای متفاوتی وجود دارد گفت: میانگین مصرف سالانه شکر در کشور ما از 24 کیلوگرم تا 35 کیلوگرم نقل از شده است .

وی در خصوص دلایل افزایش قیمت شکر افزود :علت اصلی گرانی شکر کمبود این محصول در بازار است. در حال حاضر و بر اساس آمار تولید ومصرف ، نیازمند واردات هستیم.

موسوی با بیان اینکه بهره برداری از شکر تولید داخل نیز از نیمه دوم سال  جاری شروع می شود گفت: برنامه ریزی لازم برای واردات به گونه ای صورت گیرد تا بازار با کمبود مواجه نشود که  در اوایل سال جاری  مشکلاتی در این زمینه وجود داشت.

وی افزود: در حال حاضر حمل محموله های وارداتی شکر به کارخانجات و بهره برداری کارخانجات چغندر قند از تولیدات داخل آغاز شده است که این امر منجر به متعادل شدن بازار می شود.

موسوی اظهار کرد: به علت اهمیت موضوع علاوه بر امور جاری برای تنظیم بازار شکر، طرح نظارتی ویژه برگزار شد که  سازمان های صنعت معدن تجارت در بیشتر موارد علت اصلی گرانی را کمبود شکر در بازار اعلام کرده اند.

مجموعه عروسکی «شکرستان» کلید خورد
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات