طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیشکست مذاکرات آمریکا و روسیه بر سر سوریه

شکست مذاکرات آمریکا و روسیه بر سر سوریه

شکست مذاکرات آمریکا و روسیه درباره سوریه

مذاکرات آمریکا و روسیه درباره تمدید آتش بس در سوریه بار دیگر با شکست مواجه شد.


سوریه

خبرگزاری فارس: تلاش های آمریکا و روسیه برای توافق در خصوص چگونگی احیای آتش بس کوتاه مدت در سوریه طی نشست روز گذشته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با شکست مواجه شد.

بنا بر نقل از خبرگزاری «رویترز»، گروه بین المللی حمایت از سوریه شامل آمریکا و روسیه و دیگر قدرت های مهم منطقه ای و جهانی روز پنج شنبه در حاشیه اجلاس سالانه سران کشورهای عضو سازمان ملل در نیویورک تشکیل جلسه داده بود تا به نحوی بتواند راه حلی برای احیای آتش بس در سوریه پیدا کند اما این تلاش نیز که به نظر می رسید آخرین روزنه امید برای تمدید آتش بس در سوریه باشد بدون نتیجه پایان یافت.

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، نشست روز گذشته گروه موسوم به حامیان سوریه در نیویورک را اینگونه توصیف کرد: «نشستی طولانی، دردناک و ناامیدکننده بود.»

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه دقائقی بعد از اتمام این نشست در نیویورک، از شکست این مذاکرات خبر داد. لاوروف بعد از اتمام این نشست گفت: «در نشست امروز گروه حامیان سوریه اتفاق جدیدی رخ نداد و مذاکرات برای حل بحران ادامه خواهد داشت.»

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا هم بعد از اتمام نشست سخن گفته و در گفته های مشابهی، به بی نتیجه ماندن نشست امروز اعتراف کرده است. وزیر خارجه آمریکا گفته که روز جمعه نشست دو جانبه دیگری با وزیر خارجه روسیه خواهد داشت و مذاکره در باب بحران سوریه را ادامه خواهد داد.

روسیه و آمریکا در تاریخ 9 سپتامبر (19 شهریورماه) بعد از نشست های مکرر سرانجام در ژنو برای اجرای آتش بسی موقت در سوریه به توافق رسیده بودند اما بعد از گذشت چند روز از اجرایی شدن این توافق نیز نقل از های مستند منتشر شده توسط وزارت دفاع روسیه از این امر حکایت داشت که ظاهرا تنها طرفین پایبند به این آتش بس نیروهای ارتش سوریه و روسیه بوده اند و گروه های معارض مسلح و گروه های تروریستی از این فرصت برای تجدید قوا و تشدید حملات خود به ویژه در نقاط مسکونی سوریه سوءاستفاده کرده اند.

علاوه براین، آمریکا نیز طی یک هفته ای که این توافق اجرا شد، به هیچ یک از تعهدات خود از جمله تفکیک گروه های معارض به اصطلاح میانه رو از گروه های تروریستی عمل نکرد و حتی نتوانست گروه های مسلح تحت حمایت خود را به توقف حملات در نقاط مسکونی سوریه متقاعد کند. بعد از این اتفاقات و اتمام دوره توافق شده برای اجرای آتش بس موقت، دولت سوریه از لغو آتش بس در این کشور خبر داد و مذاکرات برای احیای مجدد آن دوباره از سر گرفته شد.

رقابت نفس‎گیر سازمان‎های جاسوسی آمریکا بر سر شکست در سوریه!
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات