طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
طومار 5 متری قجری موزه ای می شود

طومار 5 متری قجری موزه ای می شود

عکس های گذری به موزه قرآن در مرکز شهر تهران

تصاویری از پیشینه عزاداری هیات های جولان و امامزاده یحیی در حال مرمت است.

همدان, طومار قجری, پیشینه عزاداری, طومار متری قجری موزه

همدان, طومار قجری, پیشینه عزاداری
به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان؛ یک طومار 5 متری که شامل چگونگی مراسم عزاداری دو هیأت قدیمی جولان و امامزاده یحیی است به زودی در همدان به نمایش گذاشته می شود.

این طومار که قدمت خلق آن به اواخر دوره قاجار باز می گردد به مدت یک ماه است که توسط کارشناسان حوزه مرمت در حال مرمت است.

این اثر هنری که توسط هنرمند پیشکسوت همدانی در اواخر دوره قاجار خلق شده است چندی پیش به میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری همدان اهدا شد.

این طومار تصاویری از نقاشی آبرنگ را در برگرفته است که شامل مراحل متفاوت عزاداری عزاداران امام حسین(ع) در هیأت های قدیمی همدان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان با اعلام این خبر عنوان کرد: این طومار توسط خزائی ؛هنرمند پیشکسوت همدانی به میراث فرهنگی اهدا شد تا بعد از مرمت، شرایط به نمایش گذاشتن آن برای عموم مهیا شود.

علی مالمیر عنوان کرد: هنر نقاشی آبرنگ که بر روی این طومار نقش بسته است توسط هنرمند همدانی، به ثبت رسیده است که می تواند سندی باشد از فرهنگ و هنر استان همدان در دوره های گذشته.

وی عنوان کرد: مطالعه و پژوهش های مردم شناسی توسط این اثر هنری می تواند منجر به کسب نتایج مطلوبی باشد مبنی بر اینکه پیشینه عزاداری های حسینی از گذشته تا به امروز چه تغییر و تحولاتی را پشت سر گذاشته است.

مالمیر همچنین گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همواره آماده است تا داشته های قدیمی و میراث غنی مردم را که در دوره های متفاوت به وجود آمده اند دریافت و بعد از مرمت در شرایط مطلوبی به نمایش بگذارد.

وی عنوان کرد: این طومار اهدایی که توسط هنرمند همدانی برای بازگو کردن پیشینه فرهنگی و هنری استان خلق شده است الآن یک سند معتبر و هنری برای استان می باشد.

گفتنی است، آیین عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) در همدان که در نوع خود بی نظیر است، فرصتی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی به شمار می رود که باید از این فرصت برای شناساندن همدان در دنیا اسلام بهره گرفت.مراسم ماه محرم و واقعه عاشورا و شیوه عزاداری اقوام متفاوت در این ایام در کنار جنبه های مذهبی دارای ارزش های آیینی و ملی است که می تواند عاملی برای جذب گردشگر خارجی به شمار آید. پرواضح است که معرفی محرم به گردشگران خارجی منجر به آشنا ساختن آیین های اسلام به سایر کشورها می شود که این موضوع باید مورد توجه فعالان گردشگری قرار گیرد تا گردشگران متعدد با هدف کمپانی در این مراسم وارد کشور و استان همدان شوند.

مراسم ماه محرم هر سال در تمام شهرهای ایران برگزار می شود که هر کدام از آن ها به علت شرایط قومی و قابلیت منطقه مورد نظر، در کنار جنبه مذهبی، بخشی از آیین ها و سنت ها را به نمایش می گذارند که می تواند بستری برای جذب گردشگر خارجی به حساب آید.

از سوی دیگر مشخص است که این مراسم با وجود ویژگی فراوان در جذب مخاطب خاص خود، هنوز به درستی مورد توجه قرار نگرفته است. بررسی ها نشان می دهد پرداختن به این بخش از میراث معنوی نه تنها در بهبود صنعت گردشگری موثر است، بلکه می تواند مبلغ شایسته ای برای دین مبین اسلام باشد.


اجاره بها آپارتمان 50 تا 60 متری در تهران
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات