طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازی5 عامل اصلی فشار خون بالا

5 عامل اصلی فشار خون بالا

5 عامل اصلی فشار خون بالا

از دیگر بیماری هایی که ممکن است به فشار خون بالا منجر شوند می توان به تومور غدد فوق کلیوی، وقفه ی تنفسی در خواب، و مشکلات تیروئید اشاره کرد.

چاقی, تیروئید, فشار خون, عامل اصلی فشار خون بالا

چاقی, تیروئید, فشار خون, فعالیت بدنی

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، پرفشاری خون (هاپیرتِنشِن)، یا همان فشار خون بالا به علت بروز فشار یا سفتی رگ های خونی ایجاد می شود. سلامتی رگ ها برای سلامت شما بسیار حیاتی است زیرا رگ ها مجراهایی هستند که از طریق آنها خون از قلب به تمام مناطق بدن می رسد.اگر فشار خون تان بالا است، در این مورد تنها نیستید. در حقیقت، این بیماری بسیار رایج است، به طوری که از هر سه بزرگسال در ایالات متحده یک نفر دچار آن می شود. متاسفانه، این بیماری می تواند سلامتی را با خطر جدی مواجه کند؛ از این رو به فشار خون بالا " قاتل خاموش " نیز می گویند.

با این که گفته شد این بیماری در میان بزرگسالان بسیار رایج است، ولی در بیش تر موارد فشار خون بالا علت خاصی ندارد. در این صورت، به این حالت فشار خون اولیه می گویند. دلایل این حالت غیرقابل شناسایی نیست، ولی فشار خون بالا غالبا برای سال ها در بدن شخص وجود دارد؛ و فقط به تدریج پیشرفت می کند و به آهستگی بر روی شخص تاثیر می گذارد.

با وجود این، فشارخون بالا در برخی دیگر از افراد ممکن است ناشی از بیماری های دیگری از جمله عارضه ی قلبی یا کلیوی باشد. به این حالت فشار خون ثانویه می گویند. این عارضه بر خلاف فشار خون اولیه، به صورت ناگهانی حادث می شود.

از دیگر بیماری هایی که ممکن است به فشار خون بالا منجر شوند می توان به تومور غدد فوق کلیوی، وقفه ی تنفسی در خواب، و مشکلات تیروئید اشاره کرد. آدم هایی نیز که دچار سوء مصرف موادی هم چون آمفتامین و کوکائین هستند، ممکن است دچار فشار خون بالا شوند. آدم هایی که دارای بیماری های خاص هستند، به ویژه آن هایی که با نقص رگ های خونی متولد می شوند نیز در معرض فشار خون بالا قرار دارند. از عوامل دیگر می توان به سوء مصرف الکل، و استفاده از برخی داروها نظیر سرماخوردگی و ضدبارداری اشاره کرد.

با این که در بیش از 90 درصد موارد، برای فشارخون بالا علت خاصی وجود ندارد، ولی عوامل خطر متعددی می توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. این عوامل خطر عبارت هستند از:

1.سن:

هر قدر سن تان بیش تر باشد، احتمال ابتلا به فشارخون بالا در شما افزایش می یابد.

2.خانواده:

اگر در خانواده تان سابقه ی فشارخون بالا وجود داشته باشد، شما نیز ممکن است گرفتار آن شوید؛ زیرا به نظر می رسد ریشه ی ژنتیکی نیز داشته باشد.

3.رژیم غذایی:

اگر خوراکی های مصرفی تان مملو از نمک باشد، احتمال ابتلا به فشار خون بالا در شما بالا می رود.

4.سبک زندگی:

اگر همیشه به نشستن، تماشای تلویزیون، و کم تحرکی علاقه مند باشید، با دست های خودتان خطر ابتلا به این بیماری را در خود افزایش می دهید.

5.وزن:

افزایش وزن یا چاقی مفرط می تواند به فشار خون بالا منجر شود.

اگر می خواهید از ابتلا به فشارخون بالا جلوگیری کنید، حفظ سبک زندگی سالم بسیار ضروری است. اگر به این بیماری مبتلا هستید، افزایش فعالیت بدنی و مصرف خوراکی های سالم می تواند بسیار موثر و مفید باشد.


منبع: عصر ایران
ارتباط میان زمان شام با فشار خون بالا
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات