طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیعلامت دهی یک مقام به بازار ارز

علامت دهی یک مقام به بازار ارز

راسته بازار ارز خلوت شد

بازار جهانی ارز در حالی هفته گذشته را همچنان در انتظار تصمیم فدرال رزور برای تغییر نرخ بهره سپری کرد که در این بین اظهارات یکی از مقامات ارشد فدرال رزرو در حمایت از ادامه سیاست انبساطی علامت مهمی برای فعالان بازار ارز بود.


بازار ارز

خبرگزاری ایسنا: بازار جهانی ارز در حالی هفته گذشته را همچنان در انتظار تصمیم فدرال رزور برای تغییر نرخ بهره سپری کرد که در این بین اظهارات یکی از مقامات ارشد فدرال رزرو در حمایت از ادامه سیاست انبساطی علامت مهمی برای فعالان بازار ارز بود.

 تحولات بازارهای ارزهای زیاد در هفته منتهی به ۲۸ سپتامبر نشان می دهد که ارزش دلار آمریکا در برابر پوند ۲.۰۱، یورو ۰.۶۹ و فرانک ۰.۵۱ درصد تقویت شده و در برابر ین ۰.۴۳ درصد ضعیف شده است.

آنطور که از نقل از بانک مرکزی بر می آید، علت تقویت دلار در سه مورد قابل بررسی است اول اینکه کاهش قیمت نفت، تضعیف ارزهای وابسته به کالا را به دنبال داشته و ضعف ارزهای وابسته به کالا زمینه تقویت دلار در برابر این ارزها را از ابتدای هفته فراهم آورده است.

از سوی دیگر اثرات احتمالی افزایش سیاست های انبساطی پولی توسط بانک مرکزی ژاپن، ین را در مقاطعی در برابر دلار تضعیف کرد، همچنین افزایش غیرمنتظره نرخ تورم آمریکا در ماه اوت که شانس افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را قبل از پایان سال جاری افزایش داد از دیگر عوامل تقویت دلار در برابر سایر ارزها بود.

اما سه گزینه هم در تحلیل های انجام شده درباره عوامل تضعیف دلار در برابر سایر ارزها دیده می شود. در این بین اظهارات یکی از مقامات ارشد فدرال رزرو در حمایت از ادامه سیاست انبساطی فعلی فدرال رزرو که ضعف عمومی دلار در برابر سایر ارزهای زیاد را در ابتدای هفته به دنبال داشت قابل توجه است. در عین حال وجود فضای عدم اطمینان در مورد نحوه تصمیم گیری فدرال رزرو پیرامون افزایش یا عدم افزایش نرخ بهره تا قبل از پایان سال جاری میلادی در مقاطعی دلار را تضعیف کرد.

نقل از ها نشان می دهد در حالی که در هفته گذشته دلار تقویت شده در هفته ماقبل به میزان ۰.۵۲ درصد کاهش داشته است. با اینکه دلار فراز و فرودهایی را تجربه کرده، اما نقل از تورم ماه اوت آمریکا جهت گیری بازار را به نفع آن تغییر داد.

این در حالی است که در هفته اخیر یکی از اعضای موثر فدرال رزرو بر این موضوع تاکید داشته که به علت شکنندگی بازار کار آمریکا و همچنین خطر کندی اقتصاد خارجی، بانک مرکزی نباید به سرعت از سیاست های حمایت پولی خود دست بردارد. این اظهارات با واکنش هایی فراتر از انتظار روبه رو شد و با در پیش بودن جلسه کمیته عملیات بازار باز و عدم اطمینان حاکم بر بازارهای مالی درباره جهت گیری فدرال رزرو در تعیین نرخ بهره، سخنان این مقام ارشد علامت مهمی برای فعالان بازار ارز محسوب می شد. به این ترتیب بازار تقریبا شانسی برای افزایش نرخ بهره در جلسه هفته پس فدرال رزرو قائل نبود. هر چند که در این بین اینکه بانک مرکزی آمریکا در ماه دسامبر نرخ بهره را افزایش خواهد داد همچنان نظر غالب در بین کارشناسان بازار بود.

از سوی دیگر از منظر اقتصاد سیاسی با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، فدرال رزرو بیش از پیش نگران افزایش نرخ تورم است. این موضوعی بود که مورد توجه فعالان بازار نیز قرار داشت چرا که بعد از آنکه نرخ تورم ماه اوت پیش از انتظار منتشر شد واکنش دلالان بازار ارز نسبت به آن بسیار عمده بود. اما در مجموع انتظار فعالان و کارشناسان عمدا بر این است تا خانم یلن(رئیس کل فدرال رزرو)، بعد از جلسه هفته پس افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر را همچنان به عنوان گزینه اصلی مطرح کند. این می تواند فشارهای صعودی بر دلار را تا زمان برگزاری جلسه ماه دسامبر همچنان حفظ کند.

قیمت سکه و ارز در بازار 28 مرداد
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات