طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
آخرین اخبار گوناگوندلیل پای پرانتزی از کودکی تا سالمندی

دلیل پای پرانتزی از کودکی تا سالمندی

پایان جولان 2 دوست دوران کودکی در آبادان

یک متخصص ارتوپدی علل پرانتزی شدن پاها در سنین متفاوت را توضیح داد.

خبرگزاری ایسنا: یک متخصص ارتوپدی علل پرانتزی شدن پاها در سنین متفاوت را توضیح داد.

دکتر رضا عبدی اظهار کرد: پای پرانتزی یا ژنو واروم به وضعیتی گفته می شود که در وضعیت ایستاده زانوها از هم فاصله بیشتر از حد نرمال داشته باشند.

وی با بیان اینکه بد شکلی های زاویه دار اندام های تحتانی در کودکان به طور شایع دلیل مراجعه والدین کودکان به کلینیک های ارتوپدی است، ادامه داد: بیماری پای پرانتزی دلیل های مختلفی دارد. تا سن دو سالگی شایع ترین نوع دلیل این بیماری نوع فیزیولوژیکی آن است که باعث نگرانی والدین می شود.

عبدی با بیان اینکه در نوع فیزیولوژیک این بیماری معمولا چرخش به داخل اندام تحتانی نیز موجود است، بیان کرد: دلیل این بیماری نامشخص بوده، اما با عبور سن از دو سال آغاز به بهبود می کند و نیازمند اقدامات درمانی نیست. در سنین بعد از دو سال نوع فیزیولوژیک در این بیماری وجود ندارد و غالبا موارد بیماری ژنوواروم دیده می شود.

این متخصص ارتوپدی فلوشیپ ارتوپدی تاکید کرد: همچنین زاویه دار شدن و وضعیت پرانتزی به دلیل ترکیب چرخش خارجی مفصل ران و چرخش داخلی استخوان ساق است.

عبدی افزود: این وضعیت زاویه دار شدن استخوان های ساق و ران ممکن است در سطح جلویی یا به صورت زاویه دار شدن در جهت جلو و عقب یا ترکیبی از این دو وضعیت ایجاد شود.

وی یادآور شد: بیماری بلانتر و راشیتیسم، بیماری های دیس پلازی استخوانی به معنای بیماری های ژنتیک استخوان، بیماری های دستگاه گوارش مانند بیماری سلیاک و بیماری های سوء تغدیه در تمام موارد نیازمند درمان های تخصصی هستند. بیماری پای پرانتزی در سنین متفاوت از خردسالی تا پیری می تواند اتفاق افتد.

عبدی عنوان کرد: زانوهای پرانتزی در بزرگسالی می توانند به دلیل باقی ماندن اثرات این بیماری ها از کودکی باشد که به دلیل عدم انتقال مساوی وزن در ناحیه زانوها باعث آرتروز زودرس در بیمار شود.

این فلوشیپ ارتوپدی با بیان اینکه در تمام موارد این بیماری، مشاوره پزشک لازم است، خاطر نشان کرد:  برای پیشگیری از  پیشرفت روند فرسایش در زانوها، تمام موارد و حتی اگر در آغاز بدون علامت و بدون درد باشند، بعد از انجام تصویربرداری مناسب و تایید تشخیص، نیازمند درمان مناسب با توجه به دلیل آن خواهد بود.

دلیل جاسوسی آمریکا از پایگاه های نظامی روسیه در "حمیمیم-طرطوس-الشعیرات"
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات