طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریفرهنگ را نمی شود تقلید کرد | علی نصیریان

فرهنگ را نمی شود تقلید کرد | علی نصیریان

روایتی اَز ازدواج علی نصیریان وَ همسرش

علی نصیریان در اختتامیه اولین جشنواره نقالان علوی گفت: «فرهنگ را نمی شود تقلید کرد و ما باید به داشته های خود رجوع کنیم.»

جشنواره, فرهنگ, نقالان علوی, علی نصیریان فرهنگ تقلید

جشنواره, فرهنگ, نقالان علوی, علی نصیریان

به نقل از حوزه تئاتر گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ آیین اختتامیه اولین جشنواره «نقالان علوی» روز گذشته در تالار مهر حوزه هنری با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان فرهنگی برگزار شد.

علی نصیریان که برای تجلیل از مرشد ابوالحسن میرزاعلی روی سن آمده بود، در کلامی کوتاه به اهمیت و جایگاه نقالی در میان نمایش های ایرانی پرداخت.

وی با بیان آنکه پرده خوانی بخشی از سیر نمایشی ایران است و تنها تعزیه و روحوضی نبوده که نمایش ایرانی را در طول تاریخ شکل داده است، گفت: من در کودکی و نوجوانی نقالی و پرده خوانی و معرکه گیری که نمایشهای تک نفره ای هستند، دیده بودم. این نمایشها بنیان اساسی نمایشهای ایرانی هستند و اگر بخواهیم درباره نمایش ایرانی حرف زنیم، باید به این آثار رجوع کنیم.

وی گفت: فرهنگ را نمی شود تقلید کرد. ما باید به داشته های خود رجوع کنیم. تئاتر ما روایتگر است که این برای خودش یک سبک محسوب می شود. ما باید داشته های خود را ارج نهیم.

بازیگر «هزاردستان» با اشاره به موسیقی ویژه در پرده خوانی و نقالی تأکید کرد: بخشی از گوشه های موسیقی اصیل ایرانی را باید در هنر نقالی مرشدان جستجو کرد.

وی درباره جایگاه نقالی در نظام اجتماعی ایران نیز گفت نقالان شاهنامه را میان مردم آوردند و این براساس نیازمندی مردمی بود که خود پدیدش آوردند.

نصیریان با تکیه بر کلمه شبیه افزود: این جذابیت تجسم، شبیه سازی و نمایش بود که موجب پیدایش تعزیه شد. تعزیه بازیگری نیست، شبیه سازی و شبیه خوانی است. کسی نمی تواند نقش اولیا را بازی کند، شبیه او می شود و روایت می کند که این روایت به زبان شعر و نثر و آواز و گاهی اوقات بی آواز است.

در این مراسم از 25 نقال و مرشد عرصه نقالی و پرده خوانی تجلیل به عمل آمد.

حسرتی که سال ها بر دل علی نصیریان مانده
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات