طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیویژگی های فوق العاده جانوران در پیش بینی بلایای طبیعی

ویژگی های فوق العاده جانوران در پیش بینی بلایای طبیعی

9 پیشرفت فوق العاده در 3 سال اخیر

در ادبیات عامه آمده که برخی از جانوران می توانند بلایای طبیعی بیماری ها و موارد دیگر را پیش بینی کنند علم نیز برخی از آن ها را ثابت کرده است که کدام جانوران قدرت خارق العاده دارند.

سرطان, سگها, باران, ویژگی فوق العاده جانوران پیش بینی بلایای طبیعی

سرطان, سگها, باران, زنبور, طوفان, جانوران, زنبور, گربه, کالیفرنیا, حیوانات, زلزله, بلایای طبیعی

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، پژوهش منتشر شده در ژورنال کارنت بیولوژی نشان می دهد که پرنده واربلر پر طلایی قادرند 24 ساعت پیش از وقوع طوفان از محل دور شوند. هنری استربای، پژوهشگر دانشگاه کالیفرنیا، و همکارانش به این نتیجه رسیدند که طوفان مدنظر قادر به کشتن 35 نفر بوده و والبرها ویژگی پیش بینی آن را دارند.

سگ و تشخیص سرطان

پژوهش ارائه شده در صد و نهمین همایش سالانه علمیِ انجمن اورولوژی آمریکا نشان داد سگ ها می توانند سرطان پروستات را با 98 درصد دقت تشخیص دهند. سگ ها 200 میلیون سلول بویایی در بینی ‎شان دارند که این رقم برای ما انسان ها تنها 5 میلیون سلول است.

علاوه بر آن، یک پژوهش دیگر نشان داد که سگ ها به لطف حس بوبایی بسیار قویشان قادرند از روی بوی تنفس یا عرق یک شخص تشخیص دهند که یک فرد دیابتی دارای قند خون بالا است یا پایین.

گربه و زلزله

هیرویوکی یامائوچی، پژوهشگر دانشگاه تسینگ هوآ ژاپن، و همکارانش بعد از زمین لرزه 9 ریشتری سال 2001 این کشور بر روی توانایی پیشگوییِ گربه ها در برابر زمین لرزه کار کردند. آن ها به این نتیجه دست یافتند که گربه ها 6 روز یا بیشتر قبل از زلزله، رفتار غیرطبیعی نشان داده و تحت استرس رفتار می کنند. گربه ها حتی بلافاصله پیش از زمین لرزه ناآرام رفتار می کنند. دانشمندان بر این باورند که گربه ها احتمالا به خاطر بازه شنواییِ قوی تری که نسبت به انسان ها دارند، از توانایی پیش بینی زمین لرزه برخوردارند. گربه ها همچنین قادرند تغییرات ناشی از فشار جوی و جاذبه را نیز درک کنند.

گاو و زلزله

یامائوچی و همکارانش به این نتیجه رسیدند که پیش از زمین لرزه 9 ریشتری این کشور، گاوها نیز رفتار عجیبی از خود نشان دادند. در آن پژوهش آمده که «میزان تولید شیر در گاوها از 6 روز پیش از زمین لرزه می شود.» این کاهش تولید شیر تا چهار روز پس از آن نیز ادامه می یافت. حتی از قول دامداران و کشاورزان گفته می شد که سگ های آن ها از چند روز پیش از زمین لرزه به شکل غیرعادی واغ واغ می کردند.

زنبور و باران

آیا دقت کرده اید که پیش از بارش باران، خبری از زنبورها نیست؟ آن ها تغییر رطوبت در جو را درک کرده و پیش از بارش باران پناه می گیرند.

کفشدوزک و گرمای طاقت فرسا

اگر دیدید که چند عدد کفشدوزک دور هم جمع شده اند، احتمال اینکه هوای در روزهای آینده بسیار گرم شود، عمده است. آن ها گرد هم می آیند تا رطوبت بدنشان را حفظ کنند.

کوسه و طوفان

تا اینجا تمام جانوران معرفی شده خودشان را از محل وقوع بلایای طبیعی دور می کنند، اما کوسه کاملا بالتصویر عمل می کند. آن ها اتفاق را دنبال می کنند. کوسه ها به سرعت به سمت مرکز تغییرات دمایی حرکت می کنند، یعنی همان جایی که طوفان شدت می گیرد. تعقیب رفتاری کوسه ها به ما نشان می دهد که طوفان کجا پدید آمده یا شدت می گیرد.

مگس میوه و سرطان

مگس میوه مانند سگ ها می تواند بوی سلول های سرطانی را حتی در تعداد اندک درک کند. در واقع مگس میوه می تواند به کمک حس بویایی قوی خود، سلول های قوی و ضعیف را از هم تمییز دهد. البته روشن است که پزشکان قصد ندارند از سگ ها و حشرات در اتاق عمل استفاده کنند، ولی می توان به کمک تکنولوژی روش های شناسایی سلول های سرطانی توسط حس بویاییِ سگ و مگس میوه را توسعه داد.

خرس خاکستری و بویایی

خرس خاکستری نیز حس بویایی فوق العاده قوی ای دارد؛ مثلا آن ها می توانند بوی انسان را از فاصله 20 کیلومتری تشخیص دهند. حس بویایی قدرتمند در کنار دیگر توانایی هایشان این امکان را به خرس قهوه ای داده تا بتواند طوفان های احتمالی و دیگر بلایای طبیعی را تشخیص دهد. خرس ها هم احتمالا بتوانند بوی سلول های سرطانی را تشخیص دهند، اما انجام پژوهش بر روی این جانوران درنده و قوی به هیچ وجه کار ساده ای نیست.

انسان و پژواک یابی

انسان ها نیز ویژگی ها خارق العاده ای دارند. یکی از آن ها پژواک یابی (ecolocation) مانند خفاش ها است که می تواند در مورد پیش بینیِ انواع بلایای طبیعی مورد استفاده قرار گیرد. این ویژگی ها به ویژه در افرادی که تمرین مدیتیشن می کنند یا معلولیت خاصی، مانند نابینایی، دارند بیشتر است زیرا مغز آن ها ترغیب می شود تا از "توانایی های پنهان" استفاده کند.

پژواک یابی به افراد نابینا کمک می کند تا کارهایی که از نظر افراد بینا غیرممکن است را انجام دهند. همین ویژگی میزان استقلال افراد نابینا را به مراتب افزایش می دهد.

منبع: فرادید

ویژگی جدید و فوق العاده آیفون 7، در شب عکس های بی نظیر شکار کنید.
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات