طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
کاهش قاچاق خروجی از کشور

کاهش قاچاق خروجی از کشور

بار انداز قاچاق غرب کشور فیلم

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: کاهش قاچاق نتیجه اصلاح الگوی مصرف، تغییر نظام سهمیه بندی و استفاده از ابزارهای قیمتی است.

کاهش قاچاق, الگوی مصرف, نتیجه اصلاح, قاچاق خروجی کشور

کاهش قاچاق, الگوی مصرف, نتیجه اصلاح, خروجی از کشور, قاسم خورشیدی
به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ارزش کالاهای قاچاق خروجی از کشور به خصوص فرآورده های یارانه ای سوختی از 7 میلیارد دلار سال 92 به کمتر از یک میلیارد دلار در سال 94 کاهش یافته است و این روند امسال هم ادامه یافته است.
وی افزود: قاچاق بخشی از فرآورده های سوختی از صرفه خارج شده است و برخی از فرآورده های نفتی از جمله نفت و گاز، نفت سفید و نفت کوره که قیمت آن تفاوت زیادی با قیمت فوب خلیج فارس و دیگر کشور های همسایه داشته است هم با نظام سهمیه بندی مبتنی بر داده های سامانه های الکترونیکی مصرف توزیع می شود و موجب شده تا مصرف روزانه 5 فرآورده نفتی، نفت گاز، نفت سفید، نفت کوره، بنزین و گاز مایع از 247 میلیون لیتر سال 92 به 196 میلیون لیتر سال 94 و 180 میلیون لیتر امسال کاهش یابد.
قاسم خورشیدی با یادآوری اینکه در حال حاضر سهمیه نفت و گاز (گازوئیل) خودروهای دیزل بر اساس مسافت طی شده و مبتنی بر سامانه بارنامه الکترونیکی برخط توزیع می شود ،افزود: این نظام سهمیه بندی باعث شده است تا کمپانی پخش فرآورده های نفتی بر اساس نیاز توزیع کند و احتمال قاچاق را کاهش دهد.
وی ادامه داد: در پنج ماهه نخست امسال با تشدید برخورد ها با کالا های قاچاق ارزش این کشفیات از 7 میلیارد دلار گذشت که حدود 40 بیشتر از کل کشفیات 5 هزار میلیارددلاری پارسال است و ارزش کالاهای مکشوفه در سال 92، هزار و 200 میلیارد و در سال 93، هزار و 800 میلیارد دلار بوده است.
خورشیدی خاطر نشان کرد: افزایش کشفیات به مدد سامانه های الکترونیکی اتفاق افتاده است که بر اساس آن حتی اگر کالایی پارسال وارد کشور شده و به فروش رسیده باشد شناسایی و با قاچاقچیان برخورد می شود.
او اضافه کرد: هنوز تا حد مطلوب فاصله زیادی داریم و ارزش این کالاها پارسال ، 14 و نیم میلیارد دلار برآورد می شود که یک و نیم میلیارد دلار آن مربوط به کالاهای ممنوعه است.
خورشیدی بیان کرد: بیشتر کالاهای قاچاق از گروه نساجی شامل البسه، پارچه، پتو و کیف است و بعد از آن گروه لوازم خانگی با دو و نیم میلیارد دلار و گروه لوازم الکترونیکی و گوشی تلفن همراه با یک و هفت دهم دلار در رده های بعدی قرار می گیرد.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: ارزش قاچاق گوشی تلفن همراه پارسال را 1.1 میلیارد دلار و کالاهای دخانی را 545 میلیون دلار اعلام کرد و ابراز امیدواری کرد با اجرای طرح ثبت و شناسنامه دار شدن گوشی های تلفن همراه قاچاق آن کاهش یابد.

سهم یک و نیم میلیارد دلاری قاچاق دارو در کشور
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات