طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیقدرت های غربی و شرقی؛ آتش بیار جنگ تحمیلی عراق بر ایران

قدرت های غربی و شرقی؛ آتش بیار جنگ تحمیلی عراق بر ایران

قدرت های غربی و شرقی؛ آتش بیار جنگ تحمیلی عراق بر ایران

قدرت های بزرگ در شروع پیروزی انقلاب اسلامی منافع خود را در خطر دیدند و از هیچ تلاشی برای شکست نظام برخاسته از این انقلاب فروگذار نکردند.

به نقل از خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ قدرت های بزرگ در شروع پیروزی انقلاب اسلامی منافع خود را در خطر دیدند و از هیچ تلاشی برای شکست نظام برخاسته از این انقلاب فروگذار نکردند. یکی از این تلاش ها؛ ترغیب صدام برای حمله به ایران و حمایت از وی در این راستا بود. حمله صدام به سرزمین ایران، کمتر از 20 ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با چراغ سبز آمریکا و حامیان غربی صدام رخ داد، اما پس از آنکه صدام نتوانست به اهداف خود دست یابد، کشورهای غربی، نگران منافع خود در منطقه شدند. آنها تلاش کردند رویکردی اتخاذ نمایند که علاوه بر تأمین امنیت انرژی، قدرت دفاعی ایران را تضعیف و جمهوری اسلامی را به شکست بکشاند.


این کشورها که در شروع جنگ به تعبیر نیویورک تایمز «سکوتی پرمعنا» در دستور کار خود قرار دادند که به تدریج با مشاهده مقاومت مردم ایران و ضعف نیروهای عراقی به حمایت گسترده از صدام پرداختند. با عدم کارآیی استراتژی دفاع متحرک عراق در نتیجه شکست فاو و بازبعد گیری سریع مهران توسط نیروهای ایرانی، تحلیلگران نظامی شرقی و غربی متفق القول شدند که چنانچه عراق شیوه استراتژی خود را از دفاع متحرک به یک موضع آفندی تغییر ندهد، امکان شسکت های بعدی وجود دارد؛ بنابراین فروش همه جانبه تسلیحات از هر نوع آن- غیر از سلاح هسته ای- به عراق را در دستور کار قرار دادند.


جنگ تحمیلی, بلوک شرق, دفاع مقدس, قدرت غربی شرقی آتش بیار جنگ تحمیلی عراق ایران

جنگ تحمیلی, بلوک شرق, دفاع مقدس, شهادت


ایتالیا


در یکی پیچیده ترین خلاف کاری ها در رم میلیون ها مین مرگ بار با استفاده از یک کمپانی قلابی در سنگاپور به عراق فرستاده شد. عراق به کمک یکی از شعبات بانک لاوورو در شمال ایتالیا نه میلیون مین ضد نفر به ارزش 25 میلیون دلار خریداری نمود این مین ها ساخت کمپانی "والسلا" بود که 50 درصد آن تحت مالکیت کمپانی فیات، گروه صنعتی بزرگ ایتالیا و تحت کنترل جیانی آنیلی 72 ساله بود که به عنوان پادشاه بدون تاج و تخت ایتالیا معروف است.


شهادت, دفاع مقدس, شهادت, قدرت غربی شرقی آتش بیار جنگ تحمیلی عراق ایران


برخی از مین هایی که عراق دریافت نمود از نوع بسیار وحشتناکی است که به راحتی می توان آنها را از هلی کوپتر پخش کرد یا به سادگی روی سطح بیابان انداخت. اگر کسی روی این مین ها پا می گذاشت پای قربانی تا مچ یا حتی ران پا قطع می شد ( این مطلب به نقل از آلن فریدمن نویسنده آمریکایی است).


شوروی


شوروی هم در شروع جنگ اعلام بی طرفی کرد و ارسال تسلیحات به عراق را معوق گذاشت. در عین حال برای اینکه این موضوع موجبات رنجش عراق را فراهم نیاورد از متحدان خود در اروپای شرقی خواست نیازهای تسلیحاتی عراق را برطرف سازند بر همین اساس عراق تانک های روسی را از کشورهای اروپای شرقی و از طریق عربستان سعودی دریافت کرد. شوروی همچنین ده ها فروند از پیچیده ترین هواپیماهای جنگی خود از نوع میگ 29 را به رژیم عراق تحویل داد. طارق عزیز وزیر امور خارجه عراق هم به این موضوع اذعان کرده بود که عراق بیشتر تجهیزات خود را با شرایط آسان از شوروی بدست می آورد.


به رغم اینکه شوروی تجاوز عراق را به ایران محکوم نکرد هنگامی که ایران موضع برتر را در جنگ بدست آورد علنا از عراق حمایت کرد به دنبال آن مسکو برای برقراری توازن در جنگ و پیشگیری از پیروزی ایران، کمک مالی و تسلیحاتی خود را به عراق از سر گرفت و در همان ابتدا یک کمک یک و نیم میلیارد دلاری در اختیار بغداد گذاشت در ادامه این کمک ها میگ های 23 و 25 و تانک های تی 72 و موشک های زمین به زمین و زمین به هوا و سیل جنگ افزارهای متفاوت روسی به عراق سرازیر شد و دوهزار مستشار شوروی برای تقویت روحیه ارتش عراق که بسیار ضعیف شده بود به فعالیت پرداختند.


شهادت, جنگ تحمیلی, بلوک شرق, قدرت غربی شرقی آتش بیار جنگ تحمیلی عراق ایران


شوروی بزرگترین تامین کننده تسلیحاتی عراق در طول جنگ تحمیلی بود و 61 درصد نیازهای تسلیحاتی عراق را تامین می کرد. شوروی در طول سال های 1986 تا 1988 تسلیحات مدرن به ارزش 8.8 تا 9.2 میلیارد دلار در اختیار عراق گذاشت که شامل دو هزار تانک تی 72، 300 موشک زمین به زمین اسکاد و هزاران ادوات جنگی بود اکثر این سلاح ها از طریق بندر عقبه به عراق منتقل می شد.


چین


موضع رسمی پکن در جنگ ایران و عراق بی طرفی بود. خبرگزاری چین نو در روزهای شروع جنگ نقل از داد: چین از هیچ یک دو کشور جانبداری نکرده اما از آنها خواسته اختلافات خود را از طریق مذاکره حل کنند مقامات چینی در عین حال به شوروی هشدار دادند از جنگ ایران و عراق به نفع خود بهره برداری نکند.


با این حال موضع گیری چین درباره جنگ ایران و عراق بدون گونه توجهی به نقش متجاوز و آغازگر جنگ بود پکن تصور می کرد در صورت حمایت از ایران، موجب رنجش خاطر اعضای اتحادیه عرب خواهد شد و این به صلاح چین نبود. آنها به اینکه عراق آغازگر جنگ بود معترف بودند اما بنا به مصالح خودشان از اظهارنظر در این باره خودداری کردند.


بلوک شرق, دفاع مقدس, بلوک شرق, قدرت غربی شرقی آتش بیار جنگ تحمیلی عراق ایران


هه یینگ مشاور وزیر امور خارجه چین در سال 1983 در دیدار با وزیر امور خارجه ایران در تهران اظهار داشت: ما می دانیم نخستین گلوله را کدام یک از طرفین شلیک کرد؛ اما راجع به آن سکوت می کنیم.


چین در عین اتخاذ موضع بی طرفی اقداماتی تبعیض آمیز نیز انجام داد. این کشور پس از شروع تحمیلی پرواز کمپانی هواپیمایی چین به تهران را قطع کرد در حالی که این پروازها (در عین بهره گیری از فضای ایران) به عراق ادامه یافتدر واقع چین بیشتر از مواضع اعراب در رابطه با جنگ متاثر بود و حتی ایران را در حاشیه خلیج فارس تعریف و به خلیج فارس عنوان خلیج عربی اطلاق می کرد.


شش روز پس از آغاز جنگ توسط عراق، در 28 دسامبر 1980 نخستین قطعنامه شورای امنیت به شماره 479 با نام "بررسی حالت میان ایران و عراق" صادر شد در این قطعنامه به وجود تهدید علیه صلح، تقض صلح و وقوع تجاوز و نقض تمامیت ارضی ایران اشاره نشد و صرفا از طرفین خواسته شد از توسل بیشتر به زور خودداری کنند چین به این قطعنامه رای مثبت داد. بدین ترتیب با رد تمایز میان قربانی و متجاوز از سوی شورای امنیت، پکن بسیاری از گفته های امام خمینی را در مورد چین تحکیم بخشید. پکن نمی خواست اعراب را از خود رنجیده خاطر سازد و از نظر ایران این همان روحیه استکباری و سلطه جویی قدرت ها بود که چین نیز از ان بی بهره نبود.


بلوک شرق, دفاع مقدس, شهادت, قدرت غربی شرقی آتش بیار جنگ تحمیلی عراق ایران


گذر زمان ثابت کرد که قدرت های بزرگ به رغم حمایت از صدام علیه ایران نتوانستند مقاومت مردم ایران را در هم بشکنند و به اهداف خود دست پیدا کنند. آمریکا، شوروی سابق، انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا و چین در آن زمان و در حال حاضر در زمره قدرت های برتر سیاسی و اقتصادی دنیا به حساب می آیند؛ از صدام حمایت سیاسی، اقتصادی و حتی تبلیغاتی کرده اند؛ جذاب اینجاست که موضع رسمی آنها بی طرفی بوده اما با توجه به دشمنی با نظام اسلامی و هراس از گسترش پیام انقلاب، عملا از موضع رسمی خود تخطی و از صدام پشتیبانی کردند.


فهرست اقدامات قدرت های بزرگ در دفاع از صدام علیه: (این موارد علاوه بر اقدامات کشورهای آمریکا، شوروی، چین، انگلیس و فرانسه به عنوان عضو دائم شوروی امنیت و به نام جامعه بین الملل است)


آمریکا: ممنوعیت صدور اقلام نظامی پیشرفته به ایران – تجهیز پایگاه های این کشور در اطراف ایران به سلاح های جدید – توسعه روابط با عراق – حذف نام عراق از فهرست دول حامی تروریسم دولتی و نقض حقوق بشر- اعطای اعتبار مالی کلان به عراق و تضمین بدهی های آن- تامین نیازهای تسلیحاتی عراق و انتقال فناوری های نظامی به این کشور- الزام متحدان به کاهش واردات نفت از ایران- حضور در جنگ نفتکش ها در حمایت از عراق و حمله ناو وینسنس آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران.


انگلیس: ارسال مخفیانه سلاح به عراق- امضای قراردادهای دفاعی- اجابت درخواست عراق مبنی بر ممنوعیت تحویل قطعات یدکی تانک های چیفتن و اسکورپیون و سرویس های مرتبط با آن به ایران


دفاع مقدس, جنگ تحمیلی, دفاع مقدس, قدرت غربی شرقی آتش بیار جنگ تحمیلی عراق ایران


فرانسه: حمایت علنی از عراق- ارسال روزانه تسلیحات و خدمات مرتبط با آن به عراق- اجاره تسلیحاتی (که صدورشان ممنوع بود) به عراق


آلمان: صدور فناوری تولید سلاح های شیمیایی و موشکی به عراق- کمک به ساخت کارخانه تولید گاز عصبی تابون به عراق


ایتالیا: صدور تسلیحات از جمله مین های ضدنفر


شوروی، بزرگترین تأمین کننده سلاح عراق: درخواست از متحدان در اروپای شرقی برای تأمین نیازهای تسلیحاتی عراق- تحویل ده ها فروند هواپیمای جنگی میگ 29 به عراق- حمایت از عراق پس از پیروزی های ایران در میدان نبرد- اعزام دو هزار مستشار شوروی برای تقویت روحیه ارتش عراق- اعطای کمک های مالی و تسلیحاتی به عراق


چین: تلاش برای جلب رضایت اتحادیه عرب- همراهی با سایر قدرت ها در شورای امنیت علیه ایران"نقش رژیم آل سعود در جنگ تحمیلی رژیم بعث، علیه ایران"
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات